Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σκεπή με υπέρβαση ύψους


overmind

Recommended Posts

Σκεπή που δεν χρησιμοποιείται ως σοφίτα, αν υπερβεί το επιτρεπόμενο ύψος(2μ) θεωρείται αυθαίρετη κατασκευή; Σε περίπτωση επιβολή προστίμου επιβάλλεται πρόστιμο αυθαιρέτου? Επιβάλλεται πρόστιμο για το σύνολο της επιφάνειας ή για την μέρος εκείνο της σκεπής που ξεπερνά τα 2μ?

Ευχαριστώ…

Link to comment
Share on other sites

προστιμο για το τμημα της σοφιτας πουχει αλλαξει το υψος....ακομα και το 1 μετρο αν εγινε 2 ειναι παρανομια...

 

φυσικα η απαντηση για ναναι πιο ολοκληρωμενη να τονισω το εξης...

 

αν πχ οροφος και σοφιτα μαζι ειναι 5,5 μετρα το μεγιστο και η σοφιτα εχει 3 μετρα το μεγιστο πχ σε 15 τ.μ ωστε να μετρανε μονο αυτα

 

αν εσεις....

 

κανετε το συνολικο υψος απο 5,5 σε 6,5 ειναι καραμπινατη παρανομια αναγνωρισμενη εξ οψεως....και δεν τακτοποιειται

 

αν ομως χαμηλωσετε το δαπεδο της σοφιτας καιε τσι εχετε σε 30 τ.μ πανω απο 2 υψος αλλα εξωτερικα εχετε παλι 5.5 ....δλδ κανατε εσωτερικη αυξομειωση υψων τοτε αυτη η παρανομια ειναι εσωτερικη και τακτοποιειται απο 3843....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλη η σκεπή θεωρείται παράνομη/αυθέρετη κατασκευή ακόμα και στα άκρα που μπορεί να έχει σηκωθεί λίγα εκατοστά.

Έτσι το πρόστιμο υπολογίζεται στο σύνολο της επιφάνειας που καλύπτει η σκεπή?!…

 

Το πρόστιμο είναι αντίστοιχο αυθαιρέτου ακόμα και αν δεν γίνεται χρήση του χώρου κάτω από την σκεπή(σοφίτα)? (Δεν υπάρχει πρόσβαση μόνιμη στην σκεπή(άβατο)! )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η πιθανότητα να προσπάθησε ο μηχανικός ή ο εργολάβος να διατηρήσει κάποιο ποσοστό κλίσης (πχ 35%), η εφαρμογή του οποίου όμως ύψωσε την στέγη πλέον των 2 μέτρων λόγω των διαστάσεων της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα σου δεν ειναι η προσβαση ...ειναι το υψος που τοχεις υπερβει...

 

αν το επιτρεπτο υψος στην περιοχη σου ειναι μεγαλυτερο και δεν εχεις εξαντλησει τον ογκο και το υψος μπορεις με αδεια να το νομιμοποιησεις!!!

 

σε καθε περιπτωση βρες μηχανικο να το δει απο κοντα....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά "το πρόβλημά" μου είναι ότι έχω μηχανικό (τώρα σχεδιάζω το σπίτι) και ο ίδιος μου έχει προτείνει να κάνω σοφίτα. Από την εμπειρία του δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα στις σοφίτες που έχει κάνει και γι' αυτό αγνοεί παντελώς τι μπορεί να πάει στραβά... Επειδή εγώ όμως θα μείνω σε αυτό το σπίτι και δεν ξέρω τι μου ξημερώνει σε 10 χρόνια πρέπει να μάθω το ρίσκο... και τι δυνατότητες έχω...

Από ότι κατάλαβα παραπάνω αν ανεβάσω το ύψος του κέντρου της σκεπής ακόμα και μισό μέτρο σε μια επιφάνεια 70 τετραγωνικών (για να βγάλω 30 τετραγωνικά σοφίτα) το πρόστιμο για 1500 ευρώ το τετραγωνικό μπορεί να φτάσει και 105.000 ευρώ!!!! για την ανέγερση και 50% αυτού του ποσού για κάθε χρόνο διατήρησης... (ακόμα και αν δείξω ότι δεν υπάρχει κλίμακα)

Link to comment
Share on other sites

@overmind

 

Απ΄ότι είδα (με μεγεθυντικό φακό) ο akius το πουλάει το γαϊδούρι του!

Πάρ΄το και δέσ΄το για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

 

@cna

 

με πρόλαβες: Γιατί ρε μα...(στορα) ανέβηκες στα 2,35; (χωρίς κεραμίδια ακόμη)

Απάντηση: Να μωρέ ήθελα να δώσω κλίση 35%! (ευτυχώς περισσεύει "άπειρος" όγκος και ΣΔ)

Link to comment
Share on other sites

@overmind

 

Απ΄ότι είδα (με μεγεθυντικό φακό) ο akius το πουλάει το γαϊδούρι του!

Πάρ΄το και δέσ΄το για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

 

 

δεν εχω να πληρωσω το ΤΣΜΕΔΕ χααχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.