Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή ονόματος στο λογαριασμό της ΔΕΗ


Fade2Black

Recommended Posts

συνάδελφοι καλησπέρα

 

η ΥΔΕ που δίνουμε έχει και κάποιες ευθύνες σχετικά με την εγκατάσταση.

αν χρειαστεί επανέλεγχος πρίν δοθεί η ΥΔΕ πρέπει η εγκατάσταση να συμορφωθεί με τον hd384.

προσοχή μεγάλη λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια λιγο αργοπορημενα :). Για να εξηγούμαστε για να μη παρεξηγουμαστε, τον αριθμο αδειας ασκήσεως επαγγελματος ηλεκτρολόγου τον εβαλα. Τον αριθμο Θ κατι απο το τμημα Βιομηχανιας δεν τον εβαλα γιατι δεν ειμαι μηχανολόγος. Σφραγιδα εχω, γραφει και αδεια και διευθυνση και αρ ΤΕΕ και ΑΦΜ και ΔΟΥ και απο ολα, απο την παλαια μου εναρξη, αλλα αφου δεν πηρα λεφτα κανένας δεν θα το κοιτάξει. Επιπλεον τα kW ειναι απεριόριστα για διπλωματούχους οποτε δεν το γραφεις η γραφεις απεριοριστα. Επισης το κανω μονογραμμικο δεν σημαινει οτι παιρνω το ασχετο ετοιμο, τουλαχιστο για μενα. Κατεθεσα το σωστο με ολες του τις πριζουλες στις σωστες γραμμες και ασφαλειες και εκανα δοκιμη τον αντιηλεκτροπληξιακο. Το σπιτι ηταν ανακαινισμενο, πινακας πρίζες καλώδια, καινουρια. Μονωση δεν εκανα, ισως εδω ο συναδελφος να εχει ενα δικιο, μαλλον θα πρεπει να το κανω οταν βρω χρονο και megger. Η υπογραφη φερνει και ευθυνη, και αυτο ειναι γενικος κανονας στη ζωη, που δεν θεώρησα οτι επρεπε να αναφερω. Η ΔΕΗ ηταν στη θεσσαλονικη και δεν νομιζω οτι εκαναν καποια παρατυπια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας παιδιά. Να ρωτήσω κάτι σε όσους ξέρουν. Τα έντυπα στο τρίτο ποστ, είναι της ΔΕΗ, τα παίρνεις από εκεί και τα συμπληρώνεις ή μπορείς να τα φτιάξεις ηλεκτρονικά και να τα εκτυπώσεις??

 

Χρειάζονται και τα δύο να καταθέσεις?

 

Για να θυμίσω, πρόκειται για αλλαγή ονόματος σε παλιό διαμέρισμα μετά από πολλά χρόνια.

και τα σχέδια που αναφέρομαι είναι στο 3ο σχέδιο.

 

 

Είμαι καινούριος ηλεκτρολόγος μηχανικός (έχω κάνει έναρξη, όλα ΟΚ) και είναι το πρώτο μου σχέδιο.

(δεν είμαι ενεργειακός αλλά μου έτυχε αυτή η υπόθεση, τρομάρα μου)

Link to comment
Share on other sites

Καλές δουλείες συνάδελφε. Ενα έντυπο είναι.Την ΥΔΕ μπορείς και να την εκτυπώσεις και από κάποιo αρχείο PDF στο ιντερνετ.(να είναι έγχρωμη).Στο μπροστινό μέρος του εντύπου σχεδιάζεις το σχέδιο εγκατάστασης και στο πίσω συμπληρώνεις τα φορτία.Στο τέλος το σφραγίζεις και το υπογραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε!

 

Βρήκα εδώ το κλασσικό παλιό έγγραφο

 

http://www.dei.gr/LoginPage.aspx?id=4963&nt=18&lang=1&sc=1

 

Επίσης ένας συνάδελφος μου έδωσε και ένα αρχείο με πιο καινούριο layout (γιατί άραγε δεν έχει αυτό στην ΔΕΗ) που το επισυνάπτω για όποιον άλλον ξαναπεράσει από το τόπικ με απορίες.

 

 

Στα προηγούμενα ποστ φαίνεται ξεκάθαρο πώς ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός δεν χρειάζομαι μητρώο από τη νομαρχία για Ηλεκτρολογικό σχέδιο. Άλλοι μου έχουν πει ότι χρειάζεται να μπει ο αριθμός μαζί με την σφραγίδα μου στο σχέδιο.

 

Ξέρει κανείς με βεβαιότητα, ή απλώς λόγο έλλειψη ενδιαφέροντος από τη ΔΕΗ, δεν ψάχνουν για αριθμό μητρώου όταν το παραλαμβάνουν?

YDAEformII (2).pdf

Link to comment
Share on other sites

Στα προηγούμενα ποστ φαίνεται ξεκάθαρο πώς ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός δεν χρειάζομαι μητρώο από τη νομαρχία για Ηλεκτρολογικό σχέδιο. Άλλοι μου έχουν πει ότι χρειάζεται να μπει ο αριθμός μαζί με την σφραγίδα μου στο σχέδιο.

 

Φυσικά και χρειάζεται ο αριθμός της άδειας άσκησης επαγγέλματος που χορηγεί η νομαρχία. Αυτό ζητά η ΔΕΗ.

Άλλο που αν δεν βάλεις τον αριθμό αυτό αλλά τον αριθμό μητρώου ΤΕΕ δεν λένε τίποτα από τη ΔΕΗ. Δεν είναι τόσο τυπικοί όσο θα έπρεπε να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά χρειάζεται ο αριθμός αδείας απο Νομαρχία και να αναγράφεται στην σφραγίδα σου,αλλιώς πως θα καταλάβουν στην ΔΕΗ ότι είσαι αδειούχος??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μήπως μπορεί να ανεβάσει κάποιος παρ΄λληλα με το μονογραμμικό και την διάταξη των γραμμών??? δηλαδή αυτό με τις ασφάλειες και τους διακόπτες??

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Περίεργο πράγμα να μην σου ζητήσουν τον αριθμό άδειας στη ΔΕΗ.Δ.λ.δ στην ΥΔΕ εκεί που λέει αρ.άδειας και δυναμικότητα άδειας σε kw δεν έβαλες τίποτα??Το πιθανότερο να μην το πρόσεξαν.Μάλλον θα κοιμόταν όρθιος ο υπάλληλος:P:p

 

Καλησπέρα κ. συνλαδελφε, θέλω τα φώτα σου, στην Υ.Δ.Ε όπου λέει Δυναμικότητα άδειας εμείς απ'ο ΤΕΙ βάζουμε 100 Kwatt?

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Για Πτυχιούχους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ΤΕ με άδεια άσκησης επαγγέλματος Β' τάξης η δυναμικότητα της άδειας είναι:

 

για εγκαταστάσεις φωτισμού (Α'): 75 kW

για εγκαταστάσεις κίνησης (Γ'): 100 kW

για εγκαταστάσεις σταθμών-υποσταθμών, παραγωγής ηλ. ενεργειας (ΣΤ'): 250 kW

 

και η διάρκεια της άδειας' αόριστη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.