Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικά θέματα: Καθαρό εμβαδόν χώρου


ge_liakos

Recommended Posts

Η κάτοψη που έβαλες είναι της αδείας;

 

Την ντουλάπα δηλαδή την έχει μετρήσει στην δόμηση;

 

Αν ναι, τότε βάσει τις εγκυκλίου μπορείς να βάλεις μόνο το καθαρό εμβαδόν (αφαιρείς δηλαδή την ντουλάπα κάτω, την τοιχοποιία αριστερά και πάνω) αλλά προσθέτεις το στηθαίο δεξιά.

Αν η διαφορά στο πρόστιμο δεν είναι μεγάλη βάλε τα τετραγωνικά του Δ.Κ. να είσαι υπέρ της ασφαλείας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ANKA. ;)

Τα επισυναπτόμενα σχέδια είναι της άδειας. Τον Χώρο από το πάνω μέρος της ντουλάπας και κάτω την έχει μετρήσει στη δόμηση.

Αυτό που με μπερδεύει είναι ο αριστερά κάθετος τοίχος ο οποίος στην άδεια έχει υπολογιστεί στα τετραγωνικά του Η/Χ. ( Επαναλαμβάνω ότι αριστερά από τον συγκεκριμένο τοίχο υπάρχει κενό . ( Κάτι σαν αίθριο)). Πρέπει να τον αφαιρέσω όπως μου λες?

 

 

Archthanos και Anka σας ευχαριστώ και τους 2 πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ...το καθαρό και το στηθαίο πρέπει να υπολογιστεί.

 

Σε αυτό που καταλήγουμε λοιπόν χοντρικά είναι πως στον υπολογισμό μας, αφαιρούμε κάθε τοιχοποιία που υπάρχει στην Ο.Α. και προσθέτουμε τις τοιχοποιίες που "έκλεισαν" τον Η/Χ και τον κατέστησαν παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

archthanos, σωστά.

 

pavloselef,

Για την έκδοση μιας άδειας και τον υπολογισμό της δόμησης: Η τοιχοποιία στα όρια ενός Η/Χ προσμετράται στη δόμηση αν συνορεύει με χώρο που μετρά στη δόμηση. Αν συνορεύει με το..."κενό", τότε προσμετράται στο εμβαδόν του Η/Χ. Άρα σωστά τα έχει υπολογίσει ο συνάδελφος που έκανε τη μελέτη που επισυνάπτεις.

 

Για την τακτοποίηση των Η/Χ: Η συγκεκριμένη τοιχοποιία φαίνεται στα σχέδια της αδείας άρα σύμφωνα με την εγκύκλιο δεν προσμετράται στο εμβαδόν προς τακτοποίηση. Κατά τη γνώμη μου κακώς βέβαια αλλά αφού έτσι λέει η εγκύκλιος τι να κάνουμε! Για μένα πρόκειται για άλλη μια προχειρο-διατύπωση που θα βρούμε μπροστά μας στο μέλλον. Αν θες να την προσμετρήσεις, είσαι "υπέρ της ασφαλείας" αλλά δεν είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω και τους δυο για την βοήθεια.

Ξέχασα να σας ρωτήσω αν έχετε κάποιο σχόλιο για το ότι στην κάθετη διάσταση στο πάνω μέρος, μετρά στον η/χ και τον αντισεισμικό αρμό. Συμφωνείτε φαντάζομαι ότι για την τακτοποίηση θα τον αφαιρέσω μαζί με το πάχος του πάνω οριζοντίου τοίχου ( 0,1+0,2).

Συγγνώμη για όλες αυτές τις ερωτήσεις αλλά έχει φοβηθεί το μάτι μου με όλες αυτές τις ερμηνείες που ακούω εδώ και καιρό.

 

 

:P:p::P

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναρωτήσει για την περίπτωση, αλλά μιας και τώρα θα το καταθέσω, ας είμαστε σίγουροι...

Στην περίπτωση του επισυναπτόμενου τμήματος κάτοψης, το κόκκινο περίγραμμα χαρακτηρίζεται Η/Χ και έχει μετατραπεί σε χώρο κατοικίας. Από αυτό, το μπλε τμήμα ΔΕΝ μετράει στη δόμηση, ενώ το πράσινο τμήμα μετράει.

Ποιά θεωρείτε πως πρέπει να δηλωθεί ως επιφάνεια προς τακτοποίηση? Εγώ λέω να δηλώθει το κίτρινο περίγραμμα, που έχει μέσα όλο τον Η/Χ, ανεξαρτήτως αν μετράει ή οχι στη δόμηση (μιας και όλο άλλαξε χρήση), καθώς και τον τοίχο που κατασκευάστηκε στην πάνω πλευρά για να κλείσει ο χώρος, ενώ δεν περιλαμβάνει τους τοίχους αριστερά και κάτω που υπήρχαν στην άδεια. Τι λέτε και εσείς....?

post-40246-131887247096_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@archthanos

 

Από τη στιγμή που το πράσινο τμήμα, αν και συνυπολογισμένο στη δόμηση βάσει της οικ. αδείας, έχει μετατραπεί σε άλλο χώρο τότε προφανώς είναι αυθαίρετο/παράνομο και άρα οφείλει να "τακτοποιηθεί" - διαφορετικά πρέπει να βγει νέα άδεια που θα το κλείσει κανονικά...ασύμφορο. Η λέξη κλειδί είναι χρήση και όχι δόμηση δηλαδή, όπως σωστά επισημαίνεις.

 

Το κίτρινο περίγραμμα λοιπόν - εγώ θα αφαιρούσα και το στηθαίο στην ανοιχτή πλευρά (το κάνω δηλαδή και έχω πάρει το ΟΚ από την Πολεοδομία).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...μάλλον κάθε Πολεοδομία το ερμηνεύει διαφορετικά αυτό το στηθαίο μπροστά...σε άλλες λένε να είναι μέσα στον υπολογισμό και αλλού όχι...μέχρι τώρα σε όσα συνάντησα τα ήθελαν υπολογισμένο...μικρό το κακό βέβαια, αλλά έτσι για το τυπικό της υπόθεσης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.