Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια ηλεκτρολόγου μηχανικού απο την νομαρχία


sonick

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν για την υπογραφή μονογραμμικών σχεδίων φωτοβολταικών συστημάτων απαιτείται άδεια απο την νομαρχία; Σε τι μου χρειάζεται η άδεια απο την νομαρχία;Eίμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Γιά όλες τις μελέτες και κατασκευές ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων απαιτείται άδεια από τη διεύθυνση ανάπτυξης της νομαρχίας του τόπου εργασάις σας. Ακόμα κι αν είστε διδάκτωρ μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Γιά όλες τις μελέτες και κατασκευές ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων απαιτείται άδεια από τη διεύθυνση ανάπτυξης της νομαρχίας του τόπου εργασάις σας. Ακόμα κι αν είστε διδάκτωρ μηχανικός.

 

Άρα και τα μονογραμμικά θέλουν άδεια απο τη νομαρχία για να τα υπογράφεις,δεν αρκεί του ΤΕΕ φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Καλό θα είναι να φτιάξετε και μια μικρή σφραγίδα με τον αριθμό της άδειας με την οποία θα σφραγίζετε ακριβώς από κάτω από την σφραγίδα μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ναι. Καλό θα είναι να φτιάξετε και μια μικρή σφραγίδα με τον αριθμό της άδειας με την οποία θα σφραγίζετε ακριβώς από κάτω από την σφραγίδα μηχανικού.

 

Κάτι ενδιαφέρον: Σήμερα πήγα στην τοπική διεύθυνση ανάπτυξης/βιομηχανίας για εγγραφή, αφού μάζεψα όοολα τα δικαιολογητικά και πλήρωσα και τα 72 ευρώ κερατιάτικα στην εφορία για τα παράβολα που "χρειάζονται".

Μετά από ερώτησή μου, για τον λόγο εγγραφής στα μητρώα τους, ο υπάλληλος απλά δεν είχε κάτι συγκεκριμένο να μου πει (μόνο κάτι περί περιορισμών στην ανάληψη δημοσίων έργων?). Μου ανέφερε ότι κάλλιστα μπορώ να εξασκώ το επάγγελμα και να χρησιμοποιώ τη σφραγίδα/υπογραφή μου από την ημ/νία επιτυχίας στις εξετάσεις του ΤΕΕ χωρίς υποχρέωση εγγραφής στα δικά τους μητρώα.

 

Γράφω το μήνυμα αυτό, γιατί δεν θέλω να ακολουθήσουν την πορεία μου και άλλοι συνάδελφοι, βάζοντας το κεφάλι κάτω και πληρώνοντας σε χρόνο και χρήμα την έγγραφή τους σε μητρώα που πιθανώς δεν θα τους χρειαστούν ποτε.

 

Από την άλλη, δεν απορρίπτω την πιθανότητα να μου είπε ανακρίβειες ο παραπάνω δημόσιος υπάλληλος, οπότε αν κάποιος γνωρίζει την τρέχουσα νομοθεσία ας σχολιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο μητρώο γράφτηκες και πλήρωσες? Γιατί η άδεια που αναφέρεται παράπανω από τους συναδέλφους, χορηγείται δωρεάν από τις διευθύνσεις ανάπτυξης (και είναι απαραίτητη προκειμένου να δραστηριοποιείσαι, όπου απαιτείται, ως κατασκευαστής ηλεκτρολογικών έργων).

 

 

[εδιτ] τώρα βέβαια μπορεί να θυμάμαι και λάθος σχετικά με την απαίτηση παραβόλων, αλλά η άδεια αυτή είναι απαραίτητη και δεν σε καλύπτει η σφραγίδα του ΤΕΕ, για τα εν λόγω έργα

Link to comment
Share on other sites

Στα μητρώα Ηλεκτρολόγων και Μηχανολόγων

 

(2 x παράβολα χαρτοσήμου 30ευρώ - ένα για κάθε άδεια)

= 2 x 36 ευρώ..

 

Εδώ αναφέρει κάτι:

http://vergina.eng.auth.gr/apeiresios/after_tee.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.