Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Προφανώς με κάποιο τρόπο πρέπει να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι-θιγόμενοι από την ενδεχόμενη τροποποίηση των ορίων του Κτηματολογίου ,δηλ. στην προκειμένη περίπτωση οι όμοροι ιδιοκτήτες. Μάλλον περί αυτού πρόκειται, για κάποια κλήση στην εξέταση της; ένστασης με δικαστικό επιμελητή.

 

Ασφαλώς και πρέπει να κληθούν και ενημερωθούν αλλά 400€, για λάθος του κτηματολογίου ,το οποίο αναγνωρίζουν, δεν νομίζω ότι είναι λογικό ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και γιατι δεν εστειλαν απο το Κτηματολογιο

 

αντιστοιχη κληση στους "επηρεαζόμενους"???!!!

να προσελθουν να καταθεσουν τις τυχον αντιρησεις τους???...

 

αφου το λαθος ηταν κατα το σταδιο της μελετης.. απο κακή εφαρμογη των τιτλων??????...

 

Εσυ, ποιά Υπηρεσια ή Αρχη εισαι.και πώς νομιμοποιεισαι .. να "καλεσεις" τους γειτονες???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν εστειλαν απο το Κτηματολογιο

 

αντιστοιχη κληση στους "επηρεαζόμενους"???!!!

να προσελθουν να καταθεσουν τις τυχον αντιρησεις τους???...

 

αφου το λαθος ηταν κατα το σταδιο της μελετης.. απο κακή εφαρμογη των τιτλων??????...

 

Εσυ, ποιά Υπηρεσια ή Αρχη εισαι.και πώς νομιμοποιεισαι .. να "καλεσεις" τους γειτονες???

 

Δεν λεω να κληθούν απο εμένα προς θεού, απο το Κτηματολόγιο να κληθούν οπως πολυ σωστά ειπες και να διατυπώσουν τις τυχόν αντιρρίσεις τουςκαι να αξιολογηθούν !

Πολυ απλό και λογικό, το να κληθούν όμως με τα 400 του πελάτη μου δεν νομίζω ότι ειναι λογικό αυτο λέω...

Link to comment
Share on other sites

δλδ θα τους καλεσει το κτηματολογιο...

και θα πληρωσεις εσυ τις επιδοσεις???

 

Κατ' αρχάς για ποιό λόγο???

 

και αφετερου μια επίδοση με δικαστικο επμελητη "κοστιζει" 25 ΕΥΡΩ + ΦΠΑ...[και ειναι θεμα διαπραγματευσης αν προκειται για 5 επιδόσεις μαζι...]

 

Πως ¨βγηκαν" τα "80" ΕΥΡΩ ανα επίδοση...???

 

Σε ποιόν θα πληρωσεις αυτα τα "400"???...

υγ

σου εστειλα ΠΜ

με τηλεφωνα...να επικοινωνήσεις..."αρμοδιως" την Δευτερα...

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που με την ένσταση του πελάτη σου επηρεάζεται η γεωμετρία των ακινήτων των ομόρων τότε προφανώς και πρέπει να ειδοποιηθούν για να παρευρίσκονται και αυτοί στην εξέταση της ένστασης.

Αυτή η διαδικασία υπήρχε πάντα και από τα πρώτα προγράμματα και σε περιοχές με "ανοικτό" κτηματολόγιο.

Το θέμα της τιμής το ξέρει καλύτερα ο φίλτατος νομικός μας.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χρειάζονταν οι κοινοποιήσεις, που σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν τα 80 ευρώ η μια ούτε αποτελούν εξώδικα, θα έπρεπε να είχες ενημερωθεί από το κτηματολογ. γραφείο και με την ένσταση σου να είχες προσκομίσει υπεύθυνη δήλωση όλων των ομόρων ότι συμφωνούν με το περιεχόμενο της ένστασης σου....Πιθανώς να είχες ενημερωθει αλλά να μην έδωσες σημασία. Τότε μόνο θα γνώριζαν και στο κτηματολογικό και στην επιτροπή ότι ότι οι όμοροι είχαν ενημερωθεί για τις αλλαγές που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνώ με ethan υπάρχει η ευελιξία με τις υπεύθυνες δηλώσεις των θιγόμενων. Διαφωνώ στο περιεχόμενο της υπεύθυνης δήλωσης, δεν νομίζω να υπάρχει θιγόμενος που θα δεχτεί (διευκολύνει τον ενιστάμενο) ή θα συμφωνεί με το περιεχόμενο της ένστασης. Καλήτερα είναι να αναφέρεται στην υπεύθυνη δήλωση απλά ότι ελαβαν γνώση της ένστασης. Προσοχή οι υπεύθυνες δηλώσεις θέλουν το γνήσιο της υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας,

Πελάτης θα κάνει εκπρόθεσμη δήλωση (μαλλον διορθωτική πράξη ως προς όνομα ιδιοκτήτη) καθώς στο κτηματολόγιο το γεωτεμάχιο εμφανίζεται Αγνώστου ιδιοκτήτη. Μου ζήτησε τοπογραφικό. Το εμβαδό εχει ελάχιστη απόκλιση από του κτηματολογίο (στο κτηματολόγιο 441τμ στις μετρήσεις μου 441.85τμ) 1.Γνωρίζετε αν οι συντεταγμένες μου πρέπει να ταυτίζονται απόλυτα με αυτές του κτηματολογίου? Για να πάρω τις συντεταγμένες του κτηματολογίου κοστίζει και αν δεν υπάρχει πρόβλημα μη βάζω το πελάτη σε εξτρα έξοδα..

2. Έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές τέτοιο τοπογραφικο? Μπορώ να βρω κάπου πρότυπο ή τις προδιαγραφές?

Edited by silvi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Όταν υπάρχει  διαφοροποίηση μεταξύ των ορίων του διαγράμματος του κτηματολογίου και της κυρωμένης πράξης εφαρμογής της τάξεως του 1μ. ακόμα και στα μπροστά όρια, χωρίς όμως να διαφοροποιούνται σχεδόν καθόλου τα εμβαδά των οικοπέδων και οι κορυφές του Ο.Τ. 

Έχω την εντύπωση ότι το κτηματολόγιο έχει ρόλο συμβουλευτικό στο θέμα των ορίων και από την στιγμή που δεν υπάρχει διαφοροποίηση στα εμβαδά των οικοπέδων και στα όρια του Ο.Τ., ισχύει η πράξη εφαρμογής.

Θα ήθελα απόψεις για το αν θα πρέπει να προχωρήσω στην συνένωση των ΚΑΕΚ και την ανέγερση οικοδομής χωρίς να κάνω αίτηση για αλλαγή των ορίων του κτηματολογίου, λόγω του ότι έχει περάσει η περίοδος των ενστάσεων, με όλες τις απαιτούμενες και επιβαρημένες χρονικά και οικονομικά διαδικασίες μέσω κοινοποιήσεων στους υπόλοιπους ιδιοκτήτες του Ο.Τ.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.