Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ορισμός "άρτιο και οικοδομήσιμο".


Recommended Posts

Υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις που ένα γήπεδο να είναι άρτιο, όχι όμως οικοδομήσιμο: Το γήπεδο να έχει ρήγμα (μου έχει τύχει!), να είναι κοντά σε γκρεμό ή ρέμα, κοντά σε στρατόπεδο ή φάρο και άλλα πολλά που ούτε τα έχω ψάξει ενδελεχώς, ούτε και μπορώ να φανταστώ!

Λογικά δεν ισχύει το αντίστροφο, να είναι οικοδομήσιμο, όχι όμως άρτιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

Λογικά δεν ισχύει το αντίστροφο, να είναι οικοδομήσιμο, όχι όμως άρτιο.

Καλό είναι να αποφεύγουμε τα «λογικά» στα πολεοδομικά…

Όχι τίποτα άλλο αλλά ίσχυε και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

1η ερώτηση:

Αγροτεμάχιο διαστάσεων 27*200 = 5.400τμ σε αναδασμό. Ένα πρόσωπο στην πλευρά των 27μ. Προφανώς άρτιο αλλά μάλλον μη οικοδομήσιμο λόγω αποστάσεων από τα όρια στα 15μ??? (αρτιότητα προσώπου λόγω ΦΕΚ 308Α/2003 στα 25μ).

 

2η ερώτηση:

Σε περίπτωση που έχω γήπεδο με πρόσωπο σε δύο απέναντι πλευρές, έστω 15μ και 15μ απέναντι, σε αναδασμό. Έστω ότι στο ενδιάμεσο τμήμα το τεμάχιο "ανοίγει" άρα είναι οικοδομήσιμο. Μπορώ να πω ότι έχω πρόσωπο 15+15=30μ? ή πρέπει να πιάνω την αρτιότητα προσώπου σε μια πλευρά τουλάχιστον αυτούσια? Προσθέτω δηλαδή τις πλευρές που έχουν πρόσωπο ακόμα και αν δεν αποτελεί η μια συνέχεια της άλλης?

 

3η ερώτηση:

Θεωρείται οικοδομήσιμο ένα οικόπεδο το οποίο έχει πρόσωπο σε Κ.Χ. και πέραν αυτού σε δρόμο? Ο Κ.Χ. φαίνεται στο ρυμοτομικό σχέδιο. Το οικόπεδο δεν δόθηκε έτσι αλλά πρόκειται να γίνει διανομή. Το ένα θα έχει πρόσωπο σε δρόμο και το άλλο θα έχει πρόσωπο σε Κ.Χ. (μετά από 3-5μ) και πέραν αυτού σε δρόμο.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Περίπτωση σύνταξης τοπογραφικού σε οικοπέδο εντός του παραδοσιακού οικισμού Ιουλίδας Κέας στο κεντρικό του τμήμα. Το οικόπεδο υφίσταται προ του 1955, έχει εμβαδόν 60τμ και είναι τυφλό. Τα σημεία στη νομοθεσία που το αφορούν (με Italic) και τα σχόλια - ερωτήσεις δικά μου (με κόκκινο χρώμα) είναι τα εξής:

 

ΦΕΚ 649Δ/1988

Κατά παρέκκλιση εντός των ορίων των οικισμών θεωρούνται άρτια τα οικόπεδα με όποιο εμβαδόν είχαν στις 3.5.86 ημέρα δημοσίευσης του από 24.4.85 Διατάγματος.

Ακόμα και τα οικόπεδα χωρίς καθόλου πρόσωπο;

 

ΦΕΚ 594Δ/1978 (αφορά τους παραδοσιακούς οικισμούς)

Κατά παρέκκλιση θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, τα οικόπεδα με τας διαστάσεις και το εμβαδόν τα οποία είχαν την 2α Ιουλίου 1968 ημέραν δημοσιεύσεως του ως άνω από 15.6.68 Β.Δ. (ΦΕΚ 111 Δ').

Δηλαδή προκύπτει η υποχρέωση να εξεταστεί η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα με τις διατάξεις του ΦΕΚ 111Δ/68;

 

ΦΕΚ 111Δ/1968

Κατά παρέκκλιση θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα υφιστάμενα αυτοτελή οικόπεδα, άτινα κατά την δημοσίευσιν του παρόντος έχουσι:

α) Εις το κεντρικόν τμήμα του Οικισμού:

Ελάχιστον πρόσωπον: 4 μέτρα.

Ελάχιστον βάθος: 4 μέτρα.

Ελάχιστον εμβαδόν: 30 τετρ. μέτρα.

Προφανώς δεν τηρώ την προϋπόθεση του ελάχιστου προσώπου, τις άλλες τις τηρώ.

 

Τι γίνεται λοιπόν σε αυτή την περίπτωση; Έχω οικόπεδο άρτιο κατά παρέκκλιση (σύμφωνα με το ΦΕΚ 649Δ/1988) και μη οικοδομήσιμο (λόγω έλλειψης προσώπου σύμφωνα με το ΦΕΚ 111Δ/1968); Είναι σωστή η σκέψη μου; Έχει κανείς εμπειρία πάνω σε κάτι παρόμοιο να με διαφωτίσει;

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

θα δεις σε αυτο

 

ΠΔ 02-//1989 (ΠΔ  ΦΕΚ Δ 345 1989): Οροι-περιορ.δόμησης στους παραδοσιακ.οικισμούς Κυκλάδων

 

εχεις ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημήτρη το έχω δει αυτό. Ουσιαστικά αυτό με παραπέμπει στα ΦΕΚ που εγραψα στην προηγούμενη δημοσίευσή μου, οπότε δεν προσθέτει στον προβληματισμό μου κάποια βοήθεια.

 

ΦΕΚ 345Δ/1989

Κατά παρέκκλιση θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα εφόσον ήταν άρτια και οικοδομήσιμα, είτε κατά κανόνα είτε κατά παρέκκλιση σύμφωνα με τις διατάξες που ίσχυαν κατά την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος διατάγματος.

Link to comment
Share on other sites

στ) Οικόπεδο, που δεν έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ή σε χώρο
που έχει τεθεί σε κοινή χρήση, για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει για
τις περιπτώσεις α, β, γ και ε να τεθεί σε κοινή χρήση, με
συμβολαιογραφική πράξη, έκταση κατά μήκος της μιας τουλάχιστον πλευράς
του οικοπέδου για την δημιουργία κοινοχρήστου χώρου, που να συνδέει το
οικόπεδο με το υφιστάμενο δίκτυο κυκλοφορίας του οικισμού. Η παραπάνω
έκταση πρέπει να έχει πλάτος τέσσερα (4) μέτρα και μήκος ως κατωτέρω:

 

νομιζω οτι

αφου δεν εισαι σε καποιες απο αυτες τις  ανω περιπτωσεις

θα χρειαστεις "δουλεια εισοδου"

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν βγω στο δρόμο με δουλεία εισόδου μιλάμε για δρομάκια πλάτους το πολύ 2 μέτρων (σοκάκια), το οποίο δεν επαρκεί.

Anyway αυτά είναι θέματα των ιδιοκτητών, εμένα το μόνο που με αφορά είναι η ορθή συμπλήρωση της δήλωσης 651 με βάση την υπάρχουσα κατάσταση. Έτσι όπως διαβάζω τα ΦΕΚ καταλαβαίνω ότι η αρτιότητα ισχύει σε κάθε περίπτωση για τα παλιά οικόπεδα, ενώ η οικοδομησιμότητα λογικά χάνεται λόγω προσώπου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.