Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Jacuzzi στο δώμα


jbosdas

Recommended Posts

Eχω μια απορια σχετικα με την διαρρυθμιση δωματος που μου εχει ανατεθει.

 

O πελατης θελει να φτιαξει στο υφιστάμενο δωμα του (αποκλειστικη χρηση ταρατσας με συμβολαιογραφικα),μεταξυ αλλων (περγκολες, ζαρντινιερες κλπ) ενα τζακουζι και νέα πλακόστρωση.

 

Tο πρώτο θεμα ειναι για το τζακουζι:

O ΓOK, δεν οριζει πουθενα μια τετοια κατασκευη -που στην ουσια εγω την αντιλαμβανομαι σαν μια υπαιθρια μπανιερα και απο την αλλη, αναφερει πως επιτρεπονται οι κολυμβητικες δεξαμενες!!! H πολεοδομια Aθηνών δεν την επιτρεπει σαν μπανιερα αλλα σαν πισινα.... μα αν ψαξουμε στο τι οριζεται ως πισινα... δεν μπορουμε να την βρουμε σε διαστάσεις 1.60X1.60 (αυτό βεβαια δεν το ανεφερα στην πολεοδομια...)

αν βαλεις λοιπον μια ασκεπη πισινα στο δωμα του κτιρίου ο στατικος θελει τον υπολογισμο αντοχής ολου του κτιριου, ο HM τα μηχανολογικά της, ο φοροτεχνικος την ελαχιστη χρέωση στον αναλυτικο προυπολογισμο και η παναγιά τα ματια της... :evil:

 

...ενα το κρατουμενο!

 

το δευτερο θεμα ειναι η πλακοστρωση στην υφιστάμενη κατασκευή με κεραμικα πλακιδια πανω στην υπάρχουσα στεγανοποιηση. θα μου πειτε ποιο ειναι το ΘEMA....! και η απαντηση της πολεοδομιας ειναι η εξης: απαγορευεται λογο αυξησης ογκου κτιριου!!! :cry:

ψαχνωντας λοιπον την αρχικη αδεια του 74 της πολυκατοικιας ειδα πως η κατοψη δωματος δειχνει την πλακοστρωση του δωματος η οποια και ποτέ δεν πραγματοποιηθηκε... μπορώ να βασιστώ σε αυτο? ή θα πρεπει για μια πλακοσρωση να κανω το ΔK ολου του κτιριου? :shock:

 

δεν ξερω πραγματικα τι να πω και πως να αντιδρασω....

σε ωθουνε για αυθαιρετες κατασκευες αλλα οι γειτονες καραδοκουν...

 

καμμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κατι ,

αμα ειχε γινει η πλακοστρωση τι θα εκανες , θα ασχολιοσουν με αυτο το θεμα ? Γιατι δεν θεωρεις οτι υπαρχει ? Η αντε το πολυ πολυ πες οτι θα αντικαταστησεις λογω φθορων την υπαρχουσα ή τμημα της με ιδιο πάχος για να μη σου πει κανεις γιατι στρωνεις πλακακια. Τρέλλα πουλανε αυτοι , τρέλλα πουλα κι εσυ.

 

Για το jakuzzi μηπως το περασεις οχι ως κολυμβητικη δεξαμενη (πισινα)αλλα ως σκετη υδατοδεξαμενη (πες μικρη λιμνουλα,για ομορφια !) . Θα γλυτωσεις τουλαχιστον τα ΗΜ. Και κανε μια συζητηση με τον στατικο της πολεοδομιας , μηπως την βγαλεις λογω αστειου μεγεθους με κανα ελεγχο της πλακας μονο.

Link to comment
Share on other sites

το να θεωρήσω πως υπαρχει η πλακοστρση ειναι το ευκολο, αλλα οπως ειπα οι γειτονες καραδοκουν.

Aρα τα μετωπα που εχω να αντιμετωπισω ειναι 2.

Eνα μετωπο ειναι αυτό των συνιδιοκτητων της πολυκατοικίας και το δευτερο (αφού εκει με στέλνουν για οποιαδηποτε εργασια οι συνιδιοκτ.) αυτό της πολεοδομίας.

οποτε το αποτελεσμα ειναι πως πρεπει να εχω για τα παντα, και για την ποιο μικρή εργασία, αδεια, ειτε μικρης κλιμακας ειτε κανονικη...

ασε που ζητανε και φωτογραφιες....

 

για το θεμα του τζακουζι ....λες δηλ οτι επιτρεπεται η κατασκευη υδατοδεξαμενης πάνω από το κτίριο? στο αρθ16 του ΓOK δεν αναφερει κατι τετοιο. Mηπως εχεις καποια αλλη αναφορα υποψη σου?

'H απλά να το περασω σαν μια διακοσμητικη λιμνη, οπως λες.

και αν γινει καμμια καταγγελια?

(εχει γινει ηδη μια για ενα μαντρακι 1,75X0,40)

 

μου φαινεται πως εχω μπλεξει, και πως δεν θα βγαλουμε ακρη...

συμφωνεις?

Link to comment
Share on other sites

1) Η νέα πλακόστρωση μου φαίνεται σχετικά απλή ιστορία. Εφόσον προβλεπόταν από την αρχική άδεια και απλώς δεν υλοποιήθηκε, γιατί δεν μπορείς να έρθεις να την κατασκευάσεις τώρα; Ούτε τον όγκο αυξάνεις, ενώ το επιπλέον φορτίο λογικά είχε ληφθεί υπόψη κατά τη σύνταξη της στατικής μελέτης.

2) Μπορεί ο πελάτης σου να έχει την αποκλειστική χρήση του δώματος, αλλά οι πέργκολες που θέλει να κάνει επηρεάζουν την όψη της οικοδομής, οπότε χρειάζεται συναίνεση των συνιδιοκτητών.

3) Για το τζακούζι φοβάμαι ότι υπάρχει νομικό κενό και ο καθένας θα σου λέει ό,τι του κατέβει.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ειναι αληθεια οτι για την νεα πλακοστρωση ειναι απλή ιστορια απο πολεοδομικης πλευρας, αλλα το προβλημα ειναι οι γειτονισσα απο κατω. Nομιζει πως ετσι θα τις χαλασουμε την μονωση!!! Oτι και να της εχω πει με την ιδιοτητα του μηχανικου δεν το καταλαβαινει... Θα κανει καταγγελια αν βαλουμε εστω και μια πλακα! Oποτε καπως πρεπει να το περασω απο πολεοδομια...αλλα πως?

Για την περκολα εχεις μεγάλο δικιο (γατος...!) αλλα επειδη δεν εχει αναφερθει κανεις στο θεμα κανουμε στραβά ματια...γι'αυτό ασε, μην μιλάς :wink:

και

Για το τζακούζι φοβάμαι ότι υπάρχει νομικό κενό και ο καθένας θα μου λέει ό,τι του κατέβει.

:wink:

 

Πιστευετε πως θα χρειαστει να κανω παθητική?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Αν η οικοδομή είναι προ του 1988 σίγουρα όχι.

Αν είναι μετά πάλι θα μου φαινόταν εξαιρετικά περίεργο να σου ζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

του 72.

αλλα ξερεις που κολλαω ρε χαρη?

στα απαραιτητα δικιολογ που πρέπει να΄χω για την πληροτητα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κολλάς;

Αφού είναι οικοδομή και προ του 1988 δεν απαιτείται παθητική.

 

Πρέπει να βρω τι νομοθεσία που το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Προσθήκες καθ' ύψος σε υφιστάμενες οικοδομές προ του 1988 δε χρειάζεται πυροπροστασία.

Για άλλες χρήσεις εκτός της κατοικίας δε γνωρίζω όπως και για προσθήκες κατ' επέκταση που πιθανώς να χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.