Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

Δεν νομίζω οτι πρέπει να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι

Για τα περι Η/Υ ΔΕΝ υπάρχουν επαγγελματικα΄δικαιώματα - ο Μηχανικός υπολογιστών "συναγωνίζεται" με τον απόφοιτο ΙΕΚ η και ΤΕΕ

τώρα κάτι πάει να γίνει σε αυτό τον τομέα πάντως

 

Για τα περι πολιτικών όντως είναι η πιο ευνοημένη ειδικότητα

Προσωπικά η μεγαλύτερη ένσταση είναι οτι οκ σίγουρα όλοι ανεξαρτήτως κατεύθυνσης έχουν αυτό που λέμε στατική αντίληψη

Από εκεί και πέρα ανάλογα με την ειδίκευση δεν μπορώ να δεχθώ οτι με 2-3 μαθήματα που κάνουν στον βασικό κορμό πχ υδραυλικά έχουν το δικαίωμα για υδραυλικά ΜΕΛ και ΜΕΚ.

Η άποψη μου είναι οτι με αυτό το σκεπτικό πρέπει και των ΤΕΙ να έχουν τα ίδια δικαιώματα

 

Πχ επειδή είμαι Μηχ.Περ και έχω γνωρίσει πολλούς πολ. μηχανικους που κάνουν μάστερ εδώ με 1 εξάμηνο ΔΕΝ μπορείς να σχεδιάσεις εγκατάσταση επεξεργασίας λυμάτων- αυτό γιατί η σχεδίαση αυτή δεν είναι μόνο να διαστασιολογήσης κάποιες δεξεμένες με εμπειρικούς τύπους (και μετά φωνάζουεμ για τα ΤΕΙ ξαναλέω )αλλά χρειάζεται να σχεδιάσεις τις διεργασίες (φυσικές -χημικές -βιολογικές πράγμα που είναι στο αντικείμενο των χημικών μηχανικών -πκαι των μηχ περ πλεον)

Παρόμοια ο χημικός μηχανικός δεν μπορεί πχ να σχεδιάσει μια ολοκληρωμένη η διαχείριση των ύδατων σε επίπεδο λεκάνης απορροής γιατί δεν γνωρίζουν τα περι υδρολογίας/εφαρμοσμένης υδραυλικής καθώς και περιβαλλοντικών μοντέλων

 

 

Άλλο παράδειγμα είναι οι ΜΠΕ που ο πολ.μηχ ΙΣΩΣ μπορεί να κάνει πχ ΜΠΕ για 1 έργο οδοποιίας αλλά σίγουρα δεν έχει τις γνώσεις να κάνει πχ για μια χημική βιομηχανία - αυτό γιατί δεν έχει τις βασικές γνωσεις που αφορούν την τύχη και μεταφορά ρύπων στο περιβάλλλον ή τα περι αέριας ρύπανσης

 

Προσωπικά δεν προτείνω να "καταργηθούν" τα δικαιώματα αλλά θα ήταν σίγουρα σωστότερο ο κάθε μηχανικός να ασχολείται απεριόριστα με την ειδίκευση του και μετέτπειτα να υπάρχει κάποια διαδικάσια που να αναβαθμίζει τα δικαιώματα του στις υπόλοιπες κατηγορίες

Κάτι σαν αυτό που ΄πήγαν να κάνουν με το ΜΕΛ αλλά δεν έχει πετύχει

 

Το ζήτημα είναι οτι η κακη φήμη για την ειδικότητα έχει βγει από το γεγονός οτι επειδή με τον περίφημο νόμο του 30' υπογράφουν σχεδόν τα πάντα όταν σε κάποιον στην Ελλάδα αναθέτουν κάτι θα το κάνει ακόμα και να μην γνωρίζει για να μην χάσει την δουλειά.Όσες φορές μου έχουν φέρει ΜΠΕ να κάνω είναι επειδή ο πολ.μηχ δεν μπορούσε να υπογράψει - αν μπορούσε θα την έκανε ακόμα και ας μην είχε ιδέα τι έγραφε

 

 

Πάντως για να μην λέμε μόνο για τους πολιτικους thodoris δεν βλέπω και κανέναν να μιλάει γιάτί οι ηλεκτρολόγοι μπορούν να υπογράφουν απεριόριστα μηχανολογικά και αντίστροφα

 

avgoust: όσοι έχουν πάρει πχ κατεύθυνση περιβαλλοντικά να έχουν κάποια δικαιώματα στα περιβαλλοντικά (όχι όλα όμως ξαναλέω οτι έχουν βασικές ελλείψεις σου έδωσα το παράδειγμα οτι δεν έχουν διδαχθεί ΚΑΘΟΛΟΥ μαθήματα διεργασιών και άλλα όπως χημεία -φυσικοχημεία καθώς και πχ αέρια ρύπανσης που δεν νομίζω οτι μιλάμε για extreme καταστάσεις και μπορώ να στο αναλύσω αν ενδιαφέρεσαι ) ,οι πολιτικοί μηχανικοί που ΄παίρνουν κατευθυνησ περιβαλλοντικής μηχανικής κάνουν ένα μόνο μικρό τμήμα της περιβαλλοντικής μηχανικής που σχετίζεται κυρίως με την περιβαλλοντική υδραυλική συνήθως δε τα αντίστοιχα εργαστήρια είναι κοινά ,ας δεχτούμε οτι ακόμα και έτσι μπορούν να εκφέρουν άποψη για την μηχανική περιβάλλοντος όσοιι πήραν την κατελυθυνση , οι υπόλοιποι όμως γιατί?

Επειδή έκαναν 1 εξάμηνο οικολογία?

 

Γενικά δεν είναι τυχαίο που δεν ανοίγει ποτέ σε επίεπδο ΤΕΕ η συζήτηση για ατ επαγγελματικα΄δικαιώματα καθώς όπως έχει η κατάσταση οι περισσότερες ειδικότητες μόνο να χάσουν έχουν από μια τέτοια συζήτηση

 

Υ.Γ συγνώμη για το μεγάλο ποστ που προέκυψε με το edit αλλά προτίμησα να είναι μια ολοκληρωμένη τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

Α.Ως προς την μονοπλευρη κριτικη.

 

Οι τοπογραφοι μπορουν και αυτοι να υπογραφουν αρχιτεκτονικα και στατικα με περιορισμους.

Οι αρχιτεκτονες μπορουν και αυτοι τοπογραφικα και στατικα και ενεργειακα με περιορισμους.

Οι πολιτικοι μηχανικοι ενεργειακα με περιορισμους.Επισης και στα αρχιτεκτονικα υπαρχουν περιορισμοι για καποιες περιπτωσεις.

Υδρευση , αποχετευση, θερμομονωση κτιριων τα εχω διδαχτει . Να μην τα υπογραφω δηλαδη ?

 

Το οτι τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών είναι μπερδεμένα για όλες τις ειδικότητες είναι ένα γεγονός.

Γεγονός όμως είναι επίσης οτι οι πολ. μηχ. είαι η πιο ευνοημένη ειδικότητα, και αυτό ίσως γιατί είναι κράτος εν κράτη (βλ. ποσοστά στο τεε).

 

Όσο για την μονόπλευρη θεώρηση νομίζω πώς κι εσύ φίλε μου το βλέπεις μονόπλευρα το θέμα.

 

Μας λές οτι έχεις διδαχθεί κάποια μαθήματα υδραυλικής και ενέργειας.

Και τονίζω το κάποια γιατί μετάδοση θερμότητας δεν έχεις κάνει, όπως δεν έχεις κάνει και μηχανική των ρευστών, ροϊκά πεδία, οριακό στρώμα,τυρβώδης ροές και ρευστοδυναμικές μηχανές.

Εγώ λοιπόν να συμφωνίσω με την αποψή σου οτι μια απλή θερμομόνωση ενός ισογείου μπορείς να την συντάξης.

Εγώ ώς μηχανολόγος που έχω διδαχθεί στατική, δυναμική, ταλαντώσεις, αντοχή υλικών, θεωρία ελαστικότητας, πεπερασμένα στοιχεία και άλλα τόσα μαθήματα επιλογής στον τομέα γιατί δεν μπορώ να υπογράψω ένα στατικό μιας ισόγεια αποθήκης??

Τι παραπάνω έχει διδαχθεί ένας τοπογράφος από εμένα από άποψη στατικών και του δίνει την δυνατότητα αυτός να υπογράφει κι εγώ όχι.?

Την ίδια ακριβώς ερώτηση έχω και για τα επαγγελματικά δικαιώματα στην σύνταξη απλών αρχιτεκτονικών μελετών. Οι μηχανολόγοι δλδ δεν έχουν κάνει 2 εξάμηνα σχέδιο?

 

Ή λοιπόν τα επεγγελματικά δικαιώματα θα είναι πλήρως διαχωρισμένα και ο καθένας θα ασχολείται με αυτά που ξέρει καλά ή ο αχταρμάς αυτός που ισχύει σήμερα θα πρέπει να ισχύσει για όλους.

Οχι μόνο για τους πολιτικούς μηχανικούς....:evil:

Link to comment
Share on other sites

Και τονίζω το κάποια γιατί μετάδοση θερμότητας δεν έχεις κάνει, όπως δεν έχεις κάνει και μηχανική των ρευστών, ροϊκά πεδία, οριακό στρώμα,τυρβώδης ροές και ρευστοδυναμικές μηχανές.

 

Ρε παιδιά αγνοήτε βασικά πράματα.

Εγω που έχω κατεύθυνση εδαφοτεχνικού τα προαναφερθέντα τα διδάχτηκα αναγκαστικά στο τρίτο έτος. Εννοείται πως οι υδραυλικοί έχουν εμβαθύνει περισσότερο και γιαυτό εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ με υδραυλικά που ούτε τα γνωρίζω ούτε μου αρέσουν.

Το αντικείμενο σπουδών και η ευρύτητα των γνώσεων ενός πολ. μηχανικού είναι πολύ μεγάλη και αυτός είναι ο κύριος λόγος που ασχολούνται με τα περισσότερα.

Είναι σαν να λέγαμε οτι σαν σχολή είναι η λιγότερο ειδικευμένη σε κάτι.

πχ. διδασκόμαστε: οικοδομική , τοπογραφία, στατικές, δομικά υλικά, υδρολογία, υδραυλική, οδοποιία ....κτλ κτλ κτλ...

Απο κει ξεκινάνε όλα απο το γνωστικό πεδίο της κάθε σχολής!

 

κατα τα άλλα συμφωνώ με avgoust.

Link to comment
Share on other sites

Για να σοβαρευτούμε λίγο με τις τοποθετήσεις μας ... και το τι δικαιούται ο καθένας να υπογράφει ...

Ο νοών νοήτω...

Link to comment
Share on other sites

qwert με καλυψες απολυτως με αυτα που ειπες.

 

Και Πανο εδω δεν μιλαμε για το τι αρεσει η ξερει καλα να κανει ο καθενας, αλλα για το τι του επιτρεπει το Ελληνικο κρατος να κανει.

Στους Πολιτικους Μηχανικους επιτρεπεται να υπογραφουν σχεδον τα παντα.

Και εγω ξαναρωταω γιατι να μπορει ο Πολιτικος Μηχανικος να υπογραφει ενεργειακα και να μην μπορω εγω να χτισω ουτε μια αποθηκουλα??

Αλλα ετσι ειναι, οι Πολιτικοι Μηχανικοι θελουν να εχουν ενθυλακωμενα και αποκλειστικα τα στατικα αλλα να μπαινουν και σε αλλες ειδικοτητες ταυτοχρονα.

 

Τωρα γι αυτο που ειπες πως το αντικειμενο σας ειναι ευρυ.Συμφωνω με αυτο.Αλλα και των μηχανολογων ειναι ευρυ αφου πλεον ξεκιναει απο διοικηση και φτανει μεχρι ρομποτικη.Και εγω εχω κανει σχεδιο και αντοχη υλικων. Και εγω εχω κανει ελεγχο κατασκευων.Ορθως ομως δεν μπορω να χτισω τριωροφο αφου δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις γι αυτο.

Ετσι ομως και εσεις,παροτι δεν καλυπτετε το αντικειμενο του ηλεκτρομηχανολογου γιατι ομως να υπογραφετε?

Link to comment
Share on other sites

Οι πολιτικοι κανουν μηχανικη ρευστων απο οτι ξερω.

 

Επι του θεματος τωρα, ειχε ξανασυζητηθει εδω παλιοτερα αν μαθηματα οπως η γεωδαισια και η οικοδομικη για παραδειγμα εχουν λογο υπαρξης τετοιο ωστε να μπορει να μιλησει και να συννενοηθει ο πολιτικος με εναν αρχιτεκτονα και ενα τοπογραφο , ή εχουν σκοπο να του δωσουν εφοδια και γνωσεις που θα μπορει να χρησιμοποιει αυτονομα χωρις την βοηθεια των προαναφερομενων. Μαθηματα που δεν εμβαθυνουν παρα πολυ αλλα ωθουν σε διεκδικησεις και κατοχη δικαιωματων.

 

Ενα θεμα δημιουργειται ισως ορθα,ισως οχι, με τις απαιτησεις του καθε εργου.

Καποιοι απο εμας πιστεουν/με οτι πχ ενα μικρο ξενοδοχειο δεν χρειαζεται ειδικες περιβαλλοντικες γνωσεις ετσι ωστε τελικα την περιβαλλοντικη να την υπογραφουν και οι υπολοιποι εκτος των μηχ.περ.

Εχει ενα 2οροφο σπιτι ειδικες αρχιτεκτονικες απαιτησεις?

Μια ενεργητικη για κατι απλο/μικρο χρειαζεται ειδικες γνωσεις?

Τα ηλεκτρολογικα για μια μικρη πολυκατοικια χρειαζονται οπωσδηποτε ηλεκτρολογο?

Ενα τοπογραφικο σε ενα ευκολο/μικρο κομματι γης χρειαζεται τον τοπογραφο του?

 

Ερωτησεις:

Κανει ενας αρχιτεκτονας περισσοτερα στατικα απο εναν μηχανολογο που διαλεξε κατασκευαστικο τομεα?

Κανει ενας ηλεκτρολογος (εγω) μηχανολογικα μαθηματα ή ενας μηχανολογος ηλεκτρισμο?

Μαθαινει ενας πολιτικος για εξαρτηση τοπογραφικων?

.........................

..............

.......

....

Οι αποψεις μου:

Το πρωταρχικο προβλημα μας ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλες δουλειες για ολους, ή οι δουλειες ειναι πολλες αλλα εμεις πολυ περισσοτεροι.

Το κρατος κακως ανοιξε τμηματα χωρις σχεδιο και προγραμμα, και χωρις να κοιταξει τι θα γινει με την επαγγελματικη αποκατασταση των αποφοιτων αυτων.

Επισης κακως αυξανονται συνεχως οι εισακτεοι σε σχολες για τις οποιες υπαρχει επαγγελματικος κορεσμος.

Δεν υπαρχει σχεδιασμος για τιποτα και ο καθενας παλευει μονος του σε ενα περιβαλλον ολοενα και πιο ανταγωνιστικο.

Οι νεοι σπουδαζουν/με ενα σωρο ωραια πραγματα αλλα ξεχναμε οτι ζουμε σε μια κωλοχωρα χωρις πρωτογενη τομεα και βιομηχανια, που ζει απο τον τουρισμο, και εισαγει τα παντα. Απο οδοντογλυφιδες μεχρι γαρυφαλλα για τα μπουζουκια.

 

Συγνωμη που βγηκα λιγο εκτος θεματος.

Δεν νομιζω να γινει ποτε μια ορθοτερη διανομη δικαιωματων, αφου ο καθενας μας απο την μια δεν θα θελει να χασει τα ορθως ή λανθασμενως κεκτημενα του, απο την αλλη θα θελει να χασουν καποια δικαιωματα οι υπολοιποι. Αρα αδιεξοδο..

Ενα τελευταιο και κλεινω, πολλοι μηχανικοι μη πολ.μηχ αν ηξεραν οταν εφτιαχναν το μηχανογραφικο το τι ισχυει εξω θα ειχαν κανει αλλες επιλογες. Συγνωμη που κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο σπουδών και η ευρύτητα των γνώσεων ενός πολ. μηχανικού είναι πολύ μεγάλη και αυτός είναι ο κύριος λόγος που ασχολούνται με τα περισσότερα.

 

Αυτό που λές φίλε μου είναι ανακριβές.

Όπως εσύ έχεις στο βασικό πρόγραμμα σπουδών κάποια μαθήματα υδραυλικής έτσι κι εγώ έχω κάποια μαθήματα στατικής.

 

Μη σου πώ οτι εμείς εμβαθύνουμε περισσότερο στην στατική και την αντοχή υλικών από οτι εσείς στα υδραυλικά γιατί τα μαθήματα αυτά είναι προαπαιτούμενα για να προχωρήσεις σε άλλα βασικά μαθήματα μηχανολογίας όπως τα στοιχεία μηχανών και τα πεπερασμένα τα οποία εκτός της στατικής απαιτούν και δυναμική ανάλυση, διότι ως γνωστό τα μηχανολογικά εξαρτήματα φορτίζονται τόσο από μόνιμα όσο και από εναλλασόμενα φορτία επι μονίμου βάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότί οι Πολιτικοί Μηχανικοί πράγματι έχουν τα περισσότερα προνόμια απλά και μόνο επειδή ήταν η πρώτη ειδικότητα που υπήρξε στην Ελλάδα. Στη συνέχεια για το κάθε ένα από τα αντικείμενα που προαναφέρθηκαν ιδρύθηκαν σχολές, οι απόφοιτοι των οποίων είναι σαφώς πιο εξειδικευμένοι, απλά κανείς δεν τόλμησε να εξορθολογίσει το πεδίο των δικαιωμάτων.

Εάν θέλουμε να δούμε το θέμα συνολικά και όχι μονόπλευρα εις βάρος κάποιας ειδικότητας μηχανικών, θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνει συνολική επανεξέταση του τί υπογράφει ο καθένας, ανάλογα με την ειδικότητα και τη σχολή αποφοίτησής του (ΑΕΙ-ΤΕΙ). Α, και φυσικά να δοθούν δικαιώματα και σε αυτούς που ακόμα δεν έχουν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να κλείσω, σήμερα με τα υπάρχοντα διδασκόμενα μαθήματα, και το γεγονός ότι σαν παλαιότερη σχολή έχει την μικρότερη ειδίκευση αφού η σχολή λειτούργησε να παράγει μηχανικούς της πόλης, ένας Πολ. Μηχανικός στην Ελλάδα μελετά και κατασκευάζει:

 

πολυκατοικίες, λιμάνια , αεροδρόμια, φράγματα, εθνικές οδούς, μουσεία, γέφυρες, δίκτυα υδρευσης αποχέτευσης και γενικά οτι βλέπεται γύρω σας αν γυρίσετε το κεφάλι σας 360 μοίρες.

 

Δυστυχώς ήταν η πρώτη σχολή και εξ'ανάγκης δίνονταν ευρύτατες γνώσεις για να μπορέσουν να ικανοποιούν τις κτιριοδομικές απαιτήσεις ενός κράτους.

 

Σήμερα με την εξέλιξη της τεχνολογίας δημιουργήθηκε η ανάγκη περισσοτέρων σχολών με εμβάθυνση σε ξεχωριστό αντικείμενο σπουδών αλλά όχι με αντίστοιχη μείωση των μαθημάτων της επιστήμης του πολ.μηχ.

Αγνοείτε βασικά πράματα εαν πιστεύετε οτι ασχολούμαστε μόνο με στατικά, πραγματικά καμία μα καμία σχέση.

 

Δυστυχώς η ζοφερή πραγματικότητα είναι οτι όλοι περιμένουμε να βγάλουμε το ψωμί μας απο τα κτιριακά που ρε παιδιά τι μηχανολογικό εξοπλισμό έχουν και τι απαιτήσεις για Η/Μ δίκτυα έχουν? (Μιλώ για κοινά κτιριακά βεβαίως)

 

Αφου δεν υπάρχει βαριά βιομηχανία στην Ελλάδα να απορροφηθούν οι λοιπές ειδικότητες αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί. Αυτός είναι ο κύριος λόγος για μένα που δεν μου αρέσει να έρχομαι σε αντιπαράθεση γιατι στο κάτω κάτω όλοι συνάδελφοι μηχανικοί είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Πανο δεν εχεις αδικο. Ειδικα στις τελευταιες 2 παραγραφους. Και ο yorgos τα λεει καλα. Μια συνιστωσα του προβληματος οντως ειναι οι λιγες κ τετριμενες τεχνολογικα δουλειες, σε σχεση με οτι μπορει να ασχοληθει στον κλαδο του ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.