Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

Όσο για την μονόπλευρη θεώρηση νομίζω πώς κι εσύ φίλε μου το βλέπεις μονόπλευρα το θέμα

 

Οταν ειπα "μονοπλευρη θεωρηση" εννοουσα οπως εξηγησα μετα , οτι ενω ολοι μπαινουν στα χωραφια ολων, διαμαρτυρεστε μονο για τους Πολιτικους Μηχανικους.

 

Για τα ενεργειακα που λες οτι μπορουμε να υπογραφουμε σε τι ακριβως αναφερεσαι ?.

 

Οσο για τα υδραυλικα, (με εβαλες να ψαξω την καρτελλα των μαθηματων μου ! ) μεχρι το 4ο ετος ειχα κανει Ρευστομηχανικη , Υδραυλικη ,Στοιχεια υδραυλικων εργων , Υδρευσεις-Αποχετευσεις, Υδρολογια. Υποχρεωτικα μαθηματα , οχι επιλογης. Οσοι πηραν τοτε στο 5ο ετος τον τομεα αυτο εκαναν ακομα περισσοτερα.

 

Στατικα κτηριου δεν μπορεις να κανεις διοτι δεν εχεις κανει οπλισμενο σκυροδεμα ουτε αποκριση κτηριων σε σεισμο.

Για τα αρχιτεκτονικα εκτος απο σχεδιο ειχαμε υποχρεωτικη και την οικοδομικη (2 εξαμηνα) και επιλογης κτιριολογια (1). . Φυσικα δεν ισχυριζομαι οτι ειμαι ....αρχιτεκτων .Επισης αρχιτεκτονικο και μηχανολογικο σχεδιο ειναι τελειως διαφορετικα.

Τωρα για το τι μαθαινουν επ'αυτων οι τοπογραφοι δεν ξερω , ας απαντησουν οι ιδιοι.

 

chiriako

Εξαρτησεις τοπογραφικων,οδευσεις , γεωμετρικες χωροσταθμησεις κλπ.Ναι , τα διδαχτηκαμε, τι να κανουμε τωρα ?. Και παλι ,διευκρινιζω, δεν ισχυριζομαι οτι ειμαι τοπογραφος.

 

ZaXoYs

Βλεπεις , παλι μπερδεμα με τις μελετες περιβαλλοντος. Χημικοι Μηχανικοι vs Μηχανικων Περιβαλλοντος

 

Γι αυτο σας ειπα οτι επειδη υπαρχουν κοινα μαθηματα κλπ μην τα ξαναλεω παλι , υπαρχει αλληλοεπικαλυψη επαγγελματικων δικαιωματων και σημειωνω παλι οτι ειναι με περιορισμους , για ολους.

 

Και για να παω και ενα βημα παραπερα τη συζητηση. Υπαρχουν και τα διατμηματικα μεταπτυχιακα. Πχ στο ΕΜΠ τρεχει ενα πολυ καλο (2ετες νομιζω) για αντισεισμικες κατασκευες. Δεχεται , πολιτικους , αρχιτεκτονες , τοπογραφους , ΤΕΙ κλπ. Οσοι συμμετεχουν και δεν ειναι ΠΜ , θα πρεπει να υπογραφουν ή οχι στατικες μελετες ?. (Αποψη μου ναι).

 

Επισης , δημιουργουνται αυτοτελη τμηματα τα οποια ειναι ειδικοτητες των ειδικοτητων ή συγκερασμος στοιχειων 2 και 3 ειδικοτητων.Εκει τι πρεπει να γινει με τα δικαιωματα ?

 

Γι αυτο λεω για μια ακομη φορα οτι δεν ειναι ευκολος , ισως και ανεφικτος ο πληρης αλλα δικαιος διαχωρισμος.

 

Μια λυση που μου περναει απο το μυαλο θα ηταν να μην προκυπτουν τα επαγγελματικα δικαιωματα κατευθειαν απο τον τιτλο του πτυχιου/διπλωματος αλλα να υπαρχει ενα μητρωο και με βαση τα μαθηματα που εχει κανει ειτε προπτυχιακα ειτε μεταπτυχιακα να μπορει να εγγραφεται ο καθενας σε συγκεκριμενες κατηγοριες μελετων και επ' αυτων να εχει δικαιωματα.Και να λαμβανονται υποψη και τα χρονια εμπειριας.

Link to comment
Share on other sites

Να επεκτείνω την τελευταία σου σκέψη και να πω ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα θα πρέπει να δίνονται:

1) αναλόγως των σχετικών μαθημάτων (ή διδακτικών μονάδων) για κάθε κατηγορία όπως αυτή προδιαγράφεται στα μητρώα μελετητών-κατασκευαστών

2) τα μητρώα μελετητών-κατασκευαστών να επεκταθούν και στα ιδιωτικά έργα

3) να υπάρχουν τάξεις πτυχίων όπως στα δημόσια έτσι και στα ιδιωτικά και να δίνονται με τα ίδια κριτήρια

4) μετά την λήψη του διπλώματος/πτυχίου να δίνονται εξετάσεις για την απόκτηση των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Χαρη συμφωνω απολυτα στα 1 ,2 ,3. Αλλα για τις εξετασεις νομιζω οχι. Αμφισβητουμε ,εμμεσα, τις εξετασεις στα Πολυτεχνεια μας ?Και πρακτικα να το δεις μιλαμε για πολυ κοσμο να εξεταζεται σε διαφορα αντικειμενα, πως θα μπορουσε να γινει αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά είχα την άποψη που εκφράζεις. Την ίδια έχω και τώρα για τις εξετάσεις του ΤΕΕ τις οποίες τις θεωρώ γελοίες και αμφισβήτηση της αξίας του διπλώματος μας.

Όμως βλέποντας το τι γίνεται σ' άλλες δυτικές χώρες, την ανάγκη των πτυχιούχων των ΑΤΕΙ να αποδείξουν την επάρκεια των γνώσεων τους, τις αμφισβητήσεις των δικαιωμάτων των πολιτικών μηχανικών από άλλες επαγγελματικές κατηγορίες προτείνω τη διεξαγωγή εξετάσεων.

Από ποιον; Το πιο πιθανό από το ΤΕΕ αλλά με άλλη μορφή. Έχει ήδη την εμπειρία, έχει το προσωπικό, έχει το χρήμα. Θα μπορούσε να υπάρχει και ένα παράβολο για να δώσεις εξετάσεις σ΄έναν τομές επαγγελματικών δικαιωμάτων. Οι εξετάσεις θα μπορούσαν να είναι με τη μέθοδο των πολλαπλών επιλογών για να μειωθεί ο φόρτος εργασίας των ελεγκτών και να μην υπάρχουν ενστάσεις. Η διόρθωση θα μπορούσε να γίνεται αυτόματα από Η/Υ.

Το δικαίωμα υπογραφής δεν θα καθορίζεται ΜΟΝΟ από τις εξετάσεις αλλά ΚΑΙ από αυτές.

 

Παράδειγμα

Ένας νέος Πολιτικός Μηχανικός έχει, βάσει μαθημάτων που έχει παρακολουθήσει και συγκέντρωσης των απαραίτητων διδακτικών μονάδων, το δικαίωμα να υπογράψει μελέτες ύδρευσης-αποχέτευσης κτηρίων μέχρι προϋπολογισμού Χ, αρκεί να περάσει τις σχετικές εξετάσεις. Με την πάροδο των ετών και αναλόγως των έργων που έχει μελετήσει-κατασκευάσει ανεβαίνει κατηγορία στα αντίστοιχα μητρώα και παράλληλα ανεβαίνει και το Χ του προϋπολογισμού των έργων που υπογράφει. Το μέγιστο όμως που μπορεί να φτάσει δεν μπορεί να ξεπεράσει ένα όριο που μόνο ένας μηχανολόγος μπορεί να περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποίος υπογράφει ή ποιός βρίσκει την δουλεία?

Δηλαδή εγώ που είμαι μηχανολόγος δεν μπορώ να βρω έναν νέο αρχιτέκτωνα, έναν νέο πολιτικό μηχανικό να τους βάλω να υπογράψουν με εξευτελιστική έκπτωση και να βγάλω τα 3πλάσια από την άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειπα "μονοπλευρη θεωρηση" εννοουσα οπως εξηγησα μετα , οτι ενω ολοι μπαινουν στα χωραφια ολων, διαμαρτυρεστε μονο για τους Πολιτικους Μηχανικους.

 

Διαμαρτυρόμαστε για τους πολ. μηχανικούς γιατί αυτοί είναι οι πιο ευνοημένοι!

Οχι οτι αυτό που γίνεται και με τους υπόλοιπους γενικά είναι σωστό...

Link to comment
Share on other sites

Και για να καταληξουμε και καπου , περα απο την αντιπαραθεση , επι των προτασεων που διατυπωσαμε ο Χαρης και εγω για την ορθολογικοτερη λυση των προβληματων αυτων , συμφωνειτε ?

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση που κάνουμε αυτή τη στιγμή είναι μια αρχή.

Το συζητάμε εδώ, στο γραφείο με τους συνεργάτες μας, στην αναμονή έξω από το γραφείο της πολεοδομίας μ' άλλους συναδέλφους, με τους επικεφαλείς της παράταξης που ψηφίζουμε στις εκλογές του ΤΕΕ.

 

Δε φτάνει όμως να εντοπίζουμε και να καυτηριάζουμε ένα πρόβλημα. Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Πρέπει να προχωρούμε στο δεύτερο και να προτείνουμε λύσεις τις οποίες να προωθούμε.

 

ΟΚ. Υπάρχει πρόβλημα. Κακώς είναι έτσι τα πράγματα. Προτείνετε λύσεις ή σχολιάστε αυτές που τέθηκαν στο τραπέζι όπως είπε και ο avgoust.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια παράμετρος του προβλήματος που δεν τέθηκε καθόλου παραπάνω είναι και το από καιρό σε καιρό επανερχόμενο άνοιγμα των "κλειστών επαγγελμάτων", κατά τις οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Υπάρχει ένας αναβρασμός λοιπόν και καλά κάνουμε και το συζητάμε, γιατί πιθανόν από τέποιες συζητήσεις να βγει και το "τι πρέπει να γίνει".

 

Εγώ είμαι πολιτικός μηχανικός ΕΜΠ και έχω να πω ότι παραπάνω γράφτηκαν και πολλές σωστές απόψεις αλλά και μερικές που υποβιβάζουν τη συζήτηση αλλά δείχνουν και το επίπεδο αυτοεκτίμησης των συναδέλφων που τις έγραψαν.

Τη σχολή των πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ τη διάλεξα τότε, λόγω σωστής πληροφόρησης για το τι ισχύει στην αγορά εργασίας. Αν και μπορούσα να περάσω σε οποιαδήποτε σχολή, είχα ας πούμε "σωστό επαγγελματικό προσανατολισμό".

 

Προς το παρόν δεν θα τοποθετηθώ για το "τι πρέπει να γίνει" γιατί δεν έχω ξεκαθαρίσει δύο θέματα: α) Η ιστορία με τα "κλειστά επαγγέλματα". Πώς τα εννοούν οι συμπατριώτες μας οι Ευρωπαίοι? και β) Το θέμα με τα ΤΕΙ. Πώς αυτή η τεράστια πολιτική απάτη που ξεκίνησε με το "μικρό πολυτεχνείο" και φτάνει στις μέρες μας με την "ανωτατοποίηση" των ΤΕΙ επιρεάζει τον επαγγελματικό μας χώρο? Και γιατί οι ΤΕΙτζήδες είναι θα έλεγα αφιονισμένοι κατά των πολιτικών μηχανικών, του ΤΕΕ και των διπλωματούχων μηχανικών γενικότερα και δεν βλέπουν ως εχθρούς τους τους πολιτικάντηδες που κοροΐδεψαν τους ίδιους και τις οικογένειες τους?

 

Πάντως στον τίτλο διαφωνώ. Οι πολιτικοί μηχανικοί [s:6e1fe17fc0]είναι [/s:6e1fe17fc0]δεν είναι οι ευνοημένοι, αλλά "αυτή είναι η ελλάδα" που είχε πει και ένας επίκαιρος πρώην πρωθυπουργός και όρμησαν τα δημοσιογραφικά κοράκια να τον φάνε. Ο πολιτικός μηχανικός είναι ο γενικώς μηχανικός, ο λίγο απ' όλα, ο ταυτισμένος στην κοινωνία με την όποια μεταπολεμική ανάπτυξη στην "περήφανη" χώρα μας, με κύριο σύστημα αυτό της αντιπαροχής: όλοι κερδίζουν, εδώ παπάς εκεί παπάς, παίξτε κύριε, αγοράστε μετοχές, κλπ κλπ

 

Αν δεν δούμε το πολιτικό μέρος αυτής της κατάστασης και σταθούμε καθαρά στο επιστημονικό θα έχουμε δει τη μια όψη του νομίσματος.

Αποφεύγω λοιπόν να γράψω - τώρα / σ' αυτό το forum - περισσότερα, αν προχωρήσει η συζήτηση και πιούμε και μερικά διαδικτιακά σφηνάκια, βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.