Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πολιτικοί Μηχανικοί: η πλέον ευνοημένη ειδικότητα


Recommended Posts

--Εκτος θεματος--

 

Ειδικα για το θεμα του ΦΠΑ ειλικρινα συναδελφε vapan δεν βλεπω καμμια κινητικοτητα .Ενα μεγαλο τελμα βλεπω. Ομως απο την αλλη συναδελφε qwert ο ΦΠΑ δεν ειναι αυτος καθεαυτος που τελματωσε το συστημα με την αυξηση του κοστους. Ο λογος ειναι οτι ετρεξαν ολοι οι κατασκευαστες να προλαβουν να βγαλουν αδειες που κανονικα θα εβγαζαν στα επομενα 5 χρονια με αποτελεσμα να εχουν αυτη τη στιγμη "στοκαρισμενα" χιλιαδες διαμερισματα. Αν προσθεσουμε την συνεχη αυξηση των επιτοκιων , και το γενικοτερο οικονομικο ζορι του κοσμου , νατα τα απουλητα διαμερισματα , νατη και η υφεση στις κατασκευες. (Ειδατε τα στατιστικα ? δραμα )

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι αν και ειμαστε εντελως εκτος θεματος να σας ενημερωσω πως σε κουβεντα που ειχα προσφατα με συναδελφο πολιτικο μηχανικο με ενημερωσε πως στην Αθηνα σημερα υπαρχουν περιπου 120.000 απουλητα διαμερισματα.

Πολλοι στον κλαδο,κυριως αυτοι που πηραν δανεια και οι τοκοι ηδη τρεχουν, πουλανε οσο οσο και εχω ακουσει και για εκπτωσεις που φτανουν στο 10-15% αλλα και για προσφορα θεσεων σταθμευσης και αλλων προνομιων.

Οι παραπανω κατασκευαστες φαινονται απροθυμοι να βαλλουν μπροστα νεες οικοδομες αν πρωτα δεν βρουν λυση για τις ηδη απουλητες.

 

Δυστυχως η παραπανω κατασταση αναμενεται να επιδεινωθει λογω κυριως τριων παραγοντων:

1) Περιορισμος των στεγαστικων δανειων λογω υπερχρεωσης των πολιτων

2) Περιορισμος των κοινοτικων πλαισιων στηριξης και πληρης διακοπη το 2013 κατι που θα σημανει αναγκαστικα φαινομενα slow down της ελληνικης οικονομιας

3) Ιδρυση ιδιωτικων πανεπιστημιων και ισοτιμηση των κολλεγιων κατι που θα σημανει μεγαλη μειωση των φοιτητων στην επαρχια κατι που συνεπαγεται μεγαλη μειωση στην κατασκευη νεων κατοικιων.

 

ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

:idea: μια μικρή προσπάθεια να πλησιάσουμε ξανά το θέμα μας:

 

qwert wrote

η κατακερμάτιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων είναι από τα σοβαρότερα θέματα που απασχολουν την φοιτητική αλλα και εργατική νεολαία και η αναφορά σε τέτοια θέματα πρέπει να είναι πολύ προσεκτική
Μα αυτό ακριβώς καταλήξαμε να συζητάμε εδώ, γιατί για τον αν οι πολιτικοί μηχανικοί είναι η πλέον ευνοημένη ειδικότητα η απάντηση είναι σαφής: Όχι διότι δεν είναι τίποτα που τους χαρίστηκε. Απλά συνέβη στις συγκεκριμένες συνθήκες να είναι η ειδικότητα που της "έτυχε" να πάει τα πράγματα ένα βήμα πιο κάτω, αφού η μεταπολεμική ανάπτυξη της χώρας στηρίχθηκε κυρίως στην οικοδομή. Ε, εντάξει έκανε και μερικά στενά συντεχνιακά - μικρά παραπτώματα, θα κάτσουμε να μαλώνουμε τώρα για το παρελθόν αυτό? Ας δούμε τι είναι αυτό που έρχεται, ας προετοιμαστούμε και όσο μπορούμε ας επιρρεάσουμε το μέλλον μας.

 

qwert wrote

Μηχανικός πιόνι της κάθε επιχείρησης...
Αυτό ακριβώς συνάδελφε είναι ένα από τα τεράστια θέματα της εξέλιξης που έρχεται. Σήμερα και χθες η κατάσταση είναι "διασυρώμεθα, διαπομπευώμεθα και χάνωμε στα ζάρια...". Ρίξε μια ματιά γύρω σου αλλά και σ' αυτό το φόρουμ και δες πόσος αυτοεξευτελισμός μηχανικών υπάρχει. Το ότι ο μηχανικός, ο επιστήμονας είναι ή θα είναι πιόνι της κάθε επιχείρησης μας πείραξε? Προφανώς και ο κατακερματισμός των επαγγελματικών δικαιωμάτων από μόνος του φέρνει επιπλέον δεινά. Όμως δεν είναι και ο κάθε επιστήμονας μηχανικός ο Λεονάρντο. Η σημερινή εποχή είναι η εποχή της εξειδίκευσης. Οι εξειδικευμένες μονάδες-επιστήμονες-μηχανικοί μαζί με όλες τις άλλες σχετικές κάθε φορά ανθρώπινες μονάδες οργανώνονται σε σχήματα διαφόρων μεγεθών, τις επιχειρήσεις, με σκοπό συνήθως το κέρδος. Μια βασική ωφέλεια από την εξέλιξη και την ανάπτυξη συμβαίνει συχνά να είναι (ή θα έπρεπε να είναι) η γενικότερη πρόοδος της κοινωνίας και των ατόμων. Εγώ αυτά τα θεωρώ προφανή και δεν θα ήθελα να συζητάμε από το μηδέν. Κατέγραψα μόνο την εξής παρατήρηση: Πριν συζητήσουμε για τα επαγγελματικά δικαιώματα (ή έστω ταυτόχρονα), είναι απαραίτητο να συζητήσουμε για προδιαγραφές, πρότυπα, μητρώα και επιτρέψτε μου να βλέπω ότι έχει γίνει πρόοδος τα τελευταία 10 χρόνια στη χώρα μας.

 

qwert wrote

Με την εισαγωγή του ΦΠΑ στις οικοδομές άρχισε η κινητικότητα στος μικρότερους κατασκευαστές??

Βεβαίως συνάδελφε. Και διαπιστώνω ότι βλέπουμε τα πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία. Προφανώς δεν μένω στο Dubai, ελεύθερος επαγγελματίας είμαι και εργάζομαι και γω ,όπως πολλοί συνάδελφοι, συνήθως 12-14 ώρες την ημέρα, συχνά και Σάββατα, Κυριακές και γιορτές για να τα βγάλω πέρα. Λοιπόν εγώ την κινητικότητα δεν την αντιλαμβάνομαι με το "να έχουν όλοι δουλειές" αλλά με το αναγκαστικό ξεκαθάρισμα του χώρου από διάφορους κατασκευαστές της αρπαχτής και της ασυδοσίας. Γιατί με το ξεκαθάρισμα μπορεί να βελτιωθεί η ποιότητα, να αυξηθεί η παραγωγικότητα, να περιοριστεί η διαφθορά, να προασπιστεί η επιστημονικότητα των μηχανικών, αν βέβαια μπορέσουμε κάποτε να συνεννοηθούμε. Και ξεκαθάρισμα βέβαια σημαίνει ότι κάποιοι θα κλείσουν, κάποιοι θα μείνουν χωρίς δουλειά ή θα συγχωνευθούν κλπ κλπ. Ότι περίπου έγινε με τους εργολάβους δημοσίων έργων πριν μερικά χρόνια και είναι ακόμα σε εξέλιξη. Δεν είπα συνάδελφε να ανεβεί ο ΦΠΑ για να γουστάρουμε. Από τη δική μου οπτική γωνία και 3% να ήταν ο ΦΠΑ στην οικοδομή, αν ήταν εξαιρετικά αυστηρός ο έλεγχος της εφαρμογής του, το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο: οργάνωση της παραγωγής. Αυτό που δεν καταφέραμε να κάνουμε τόσα χρόνια ως μηχανικοί και ως ΤΕΕ, ξεκινάει να γίνεται δια της επιβολής από το Υπ. Οικονομικών...

Το ίδιο ισχύει και με το ΕΚΚΟ και την αύξησή του. Το ίδιο το κράτος επέτρεπε σιωπηρά τη φοροδιαφυγή με το να κρατάει τις αρχικές τιμές χαμηλά και με σκοπό να τονώνει την οικοδομική δραστηριότητα. Αυτό οδηγούσε σε στρεβλώσεις και αφού ήδη στους πολίτες περίσσευαν τιμολόγια (ορισμένοι είχαν αρχίσει να τα εμπορεύονται) δεν τους κόστισε ιδιαίτερα σε ψήφους το να ανεβάσουν τις τιμές αφετηρίας. Σημειώνω εδώ ότι ο αρμόδιος υφυπουργός οικονομικών γι' αυτά τα θέματα είναι πολιτικός μηχανικός ΕΜΠ (...) (ον τοπικ)

Τώρα θα μου πεις τι με νοιάζει εμένα η αύξηση του ΕΚΚΟ και τι σχέση έχει με τα επαγγελματικά δικαιώματα. Να σου εξηγήσω συνάδελφε: Στην οικοδομή υπάρχουν περίπου 12 προϋπολογισμοί, τόσους νομίζω μέτρησε πέρσι το ΤΕΕ με αφορμή την αύξηση των ελάχιστων αμοιβών. Και ο μηχανικός που ασχολιέται με την οικοδομή, καλείται να τους υπογράφει όλους αυτούς και να βεβαιώνει ότι είναι αληθείς. Και μόνο με αυτές τις "υποχρεωτικές" υπογραφές είναι χιλιάδες οι ψευδείς δηλώσεις που κάνει ο κάθε ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός. Έχουμε δηλαδή έναν γραφειοκρατικό μηχανισμό που είναι φορτωμένος στην πλάτη των μηχανικών. Όσο λοιπόν ξεκαθαρίζει το τοπίο τόσο καλύτερα είναι για το επιστημονικό μέρος της δραστηριότητάς μας. Και συνάδελφε εξήγησε μου τι εννοείς "προνόμια του λαού". Είναι προνόμιο να μπορεί ο κάθε ένας να σηκώνει το αυθαίρετό του στην παραλία (υπουργός, εφοπλιστής ή λαουτζίκος)? Είναι μήπως είναι προνόμιο η γενικευμένη παρανομία? Μάλλον το αυγό του φιδιού επωάζεται παρά προοδεύουμε ως κοινωνία και ως χώρα μέσα σ' αυτό το μπάχαλο που επικρατεί...

 

:) ΥΓ. Αγαπητέ qwert μήπως είσαι κουτσομπόλης? Τι σημασία έχει αν μένω Dubai, Κουμουνδούρου ή Χ. Τρικούπη?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλοι όρεξη για μάλωμα έχετε.

Μακάρι να μπορούσαμε να λύσουμε εμείς τα προβλήματα αυτά μέσα από ένα φόρουμ αλλά θα μου πείτε μπορεί να ξεκινήσει έτσι.

Που ξέρουμε σε τι πόστα θα είμαστε αυριο μεθαύριο.

 

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή

 

Τι είναι πολυτεχνική σχολή?

 

Τι ήταν ο μηχανικός γενικότερα και από που ξεκίνησε?

 

Τι είναι ο ΠΜ σήμερα?

 

Είναι μια ανειδίκευτη ομάδα μηχανικών.

Μη παρεξηγηθείτε φίλοι ΠΜ δε σας ρίχνω.

 

Αρχικά η επιστήμη αυτή περιοριζόταν στο να χτίσεις ένα κατασκεύασμα οπότε απλά υπήρχε ο μηχανικός ή ακόμη καλύτερα ο αρχιτέκτονας , σύμφωνα με την αρχαία ελληνική. Υπήρχε φυσικά και ο χαρτογράφος για να μπορέσει ο άνθρωπος να καταλάβει που βρίσκεται.

 

Ύστερα ο μηχανικός στην Ελλάδα από στρατιωτικός μηχανικός έγινες πολίτης μηχανικός. Έτσι υπήρξε ο ΠΜ πού έκανε τα πάντα. Τα επαγγελματικά δικαιώματα του μείνανε εκεί. Με την αύξηση των αναγκών σε εξειδίκευση γίνανε νέες ειδικότητες (τοπογράφος, μηχανολόγος κτλ) οι οποίες δεν μπορεί να πει κανείς ότι δε χρειαζότανε. Πλέον έμεινε μια γενική "ειδικότητα" ΠΜ και όλοι οι υπόλοιποι που έχουμε ειδικότητες. Φυσικά οι ΠΜ έχουν μεγάλο κύκλο σπουδών αλλά δεν είναι εξειδικευμένοι σε κάτι πέρα από τα στατικά.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να καταργηθεί η έννοια αυτή και να μπεί στατικός μηχανικός, συγκοινωνιολόγος μηχανικός, υδραυλικός μηχανικός ή έστω να είναι σαν τομείς σε διάφορα τμήματα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι θα πει ΠΜ δηλαδή πολίτης μηχανικός και όλοι οι άλλοι. Δηλαδή οι υπόλοιποι τι είμαστε? Γιατί εγώ σαν τοπογράφος, δεν ξέρω να κάνω οδοποιία και υδραυλικά έργα γιατί μας θεωρούνε ότι απλά ξέρουμε να κάνουμε τοπογραφικά?

 

για μένα ο μηχανικός είναι ένας άνθρωπος που εργάζεται στο τεχνικό κλάδο με συγκεκριμένη ειδικότητα. Τι θα πεί βγάζω μια σχολή η οποία όπως και όλες οι άλλες έχει πέντε χρόνια κύκλο σπουδών και υπογράφω τα πάντα?

 

Για μένα το καλύτερο μοντέλο θα ήτανε ισάξια πίτα εργασίας χωρίς κόντρες μεταξύ ειδικοτήτων και αυτό μπορεί να λυθεί μόνο με το ξεκαθάρισμα των ειδικοτήτων των ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προτείνω να δημιουργήσουμε ένα online παιχνίδι (π.χ. Counterstrike)

που να οργανωθούμε σε 2 ομάδες και να εκτονωνόμαστε ρε παιδιά!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει οτι οι Π.Μ. είανια ανειδίκευτοι όταν έχουν πλήρη εξιδείκευση ο καθένας στον τομέα του π.χ. δομοστατικός,συγκοινωνιολόγος,υδραυλικός μηχανικός,γεωτεχνικός μηχανικός κ.τ.λ. και το σημαντικότερο σε αυτούς τους τομείς δεν μπορεί να τον κοντράρει καμία άλλη ειδικότητα.

Βασικά αυτή η συζήτηση προέρχεται από ανθρώπους που θέλανε να περάσουν π.μ δεν τους έκατσε και τώρα βγάζουν χολή.Όσοι είναι ευχαριστημένοι με την σχολή τους και την δουλειά τους δεν κάθονται να αναρωτιούνται τέτοια πράγματα που μόνο πικρία φανερώνουν.

Υ.Γ.1qwert έχω διδαχθεί ρευστομηχανική,υδραυλική,υδρολογία,υδραυλικά έργα,υδρεύσεις αποχετεύσεις 5 μαθήματα δηλαδή για υδραυλικά και σχεδιασμός οδών,κατασκευή οδών 2 μαθήματα για οδοποιία και φαντάσου είμαι δομοστατικός δεν έχω πάρει τέτοια ειδικότητα!Αν έχεις διδαχθεί και εσύ τα ίδια και δεν μπορείς να υπογράψεις ε τότε παραδέχομαι οτι έχεις δίκιο.

Υ.Γ.2εργάζομαι σε γραφείο που ασχολείται με οικοδομικές άδειες και το μόνο που δεν μπορεί να υπογράψει ο αρχιτέκτονας και μπορώ εγώ είναι μία συνυπογραφή στις πεδιλοδοκούς!είμαι πολύ ευνοημένος μιλάμε :D

Link to comment
Share on other sites

Νικ για ακομα μια φορα προσβλητικος και ερειστικος.

 

Δηλαδη ολοι εδω μεσα θελαμε να γινουμε Πολιτικοι Μηχανικοι και δεν μας εκατσε ε? Αυτο εννοεις με τα λεγομενα σου?

 

Εχεις σκεφτει ποτε πως πολλοι ανθρωποι σπουδαζουν κατι επειδη τους αρεσει και οχι με βαση το ποσο ευνοημενη ειδικοτητα ειναι απο το ελληνικο κρατος?

 

Εμενα φιλοι μου τελειωσαν μηχανολογοι και εμπαιναν οπου ηθελαν αλλα πηγαν εκει επειδη γουσταραν.Αυτη την ελιτιστικη λογικη που εχεις την μεταφερεις σε καθε μηνυμα που γραφεις : "Οι πολιτικοι Μηχανικοι μονο υπαρχουν και ολοι οι αλλοι ειναι κατι κατωτερο".

 

Τωρα στα αλλα που λες για ακομα μια φορα εχεις αδικο.

Κανενας δεν ζητησε να ερθει να σου παρει την δουλεια σου. Εγω δεν ζηταω να ερθουμε οι ηλεκτρομηχανολογοι και να αρχισουμε να χτιζουμε πολυκατοικιες γιατι δεν εχουμε το σχετικο υποβαθρο.

 

Ετσι ομως και εσεις ως Πολιτικοι Μηχανικοι, που δεν εχετε επ'ουδενι διδαχτει ηλεκτρομηχανολογικα η ενεργειακα οπως οι Ηλεκτρομηχανολογοι, να μην εχετε το δικαιωμα να υπογραφετε τα παραπανω.Και στην τελικη δεν ξερω καμμια σχολη πολιτικων μηχανικων που να εχει κατευθυνση η συναφεια με ενεργεια και η/μ. Να ασχολειστε με τα του οικου σας λοιπον και οχι με των αλλων.

 

Τελος γι αυτο που λες πως "Όσοι είναι ευχαριστημένοι με την σχολή τους και την δουλειά τους δεν κάθονται να αναρωτιούνται τέτοια πράγματα που μόνο πικρία φανερώνουν" δεν μπορω να καταλαβω πως ξεστομισες τετοια αποψη.

 

Οταν εγω εχω σπουδασει κατι το οποιο θα επρεπε να το κανω μονο εγω και οι συναποφοιτοι μου, και βλεπω πως ερχονται Πολιτικοι Μηχανικοι,μια εντελως ασχετη ειδικοτητα, και εχουν δικαιωμα υπογραφης ειναι λογικο να τρελαινομαι.

Οταν εγω απο τις 4 κατηγοριες εργοληπτικων : η/μ, ενεργειακα, υδραυλικα,βιομηχανικα εχω συγκατοικους τους πολιτικους μηχανικους στις 3 ποιος ευνοειται???

Την ιδια στιγμη που οι Πολιτικοι Μηχανικοι εχουν 11 ολοκληρες κατηγοριες (

Χωροταξικα - Ρυθμιστικα,πολεοδομικα-ρυμοτομικα,αρχιτεκτονικα κτιριακων εργων,στατικα,συγκοινωνιακα,λιμενικα,υδραυλικα,ενεργειακα,βιομηχανικα,τοπογραφικα,γεωτεχνικα) επικαλυπτοντας και τους Ηλεκτρομηχανολογους και τους Αρχιτεκτονες και τους Τοπογραφους.

 

Για πες μου επισης πως θα αντιδρουσες αν με την ιδια λογικη αυριο οι Η-Μ αποκτουσαν δικαιωμα να χτιζουν εξ ολοκληρου μεχρι διωροφο???Θα το δεχοσουν λεγοντας πως : "Δεν πειραζει, δεν θα δειξω πικρια"??

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό κατάλαβες?!Καλά λέω οτι έχεις κόλλημα με τους π.μ.

Αυτός που ήθελε να γίνει μηχανολογος,αρχιτέκτονας κ.τ.λ είναι ευχαριστημένος με την δουλειά του.αυτό εννοώ.Γιατί?γιατί έχει δουλειά ,έχει αντικείμενο.Αν η σχολή σου που δεν έχω καταλάβει ποια είναι(παραγωγής και διοίκησης ή ηλεκτρομηχανολόγος?) έχει περιορισμένο αντικείμενο λογικό είναι να γκρινιάζεις αλλά δεν σου φταίνε οι π.μ.Δεν ήξερες οτι θα τα βρεις σκούρα μετά όταν πέρναγες?στην Ελλάδα ζεις όπου όλοι ασχολούνται με οικοδομές.

Αυτά που λες οτι υπογράφουν οι π.μ. και θα έπρεπε να τα υπογράφεις μόνο εσύ τα υπογράφανε πολύ πριν φτιαχτεί η σχολή σου.Δεν μπορείς τώρα να απαιτείς να χάσω εγώ τα δικαιώματα μου και να τα πάρεις εσυ!

Και τέλος λες συνέχεια για η.μ μελέτες...ποιες εννοείς?εγώ οτι υπογράφω απο η.μ. το έχω διδαχθει.θερμομόνωση - ύδρευση - αποχέτευση όσον αφορά τις πολυκατοικίες που ασχολούμαι και τα ίδια υπογράφουν οι αρχιτέκτονες που συνεργάζομαι!

Link to comment
Share on other sites

nik,ο thodoris1982 αναφερεται στα δημοσια εργα,οπου μαλλον εχει και δικιο.

 

απλα πιστευω οτι ειναι ετσι διοτι απο παλια τις μεγαλυτερες εταιριες και περισσοτερες τις εχουν πολ.μηχανικοι οποτε δεν γινοταν να τους κοψουν απο αυτες τις κατηγοριες.

 

ρε παιδια ποτε θα κανονισουμε ενα counterstrike?καλω τους αδερφους terrorists για μαχη.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι μαλωνετε?ολοι αν θελουν μπορουν ναεχουν κομματι απο την πιττα φτανει να ειναι ικανοι και καλοι στην δουλεια τους.Εγω ειμαι αρχιτεκτονας μηχανικος και αισθανομαι αρχιτεκτονας μηχανικος γιατι μ'αρεσει η οικοδομη η μυρωδια του ''μπετου''και οτι εχει σχεση με αυτο! :D

πολυ συναδελφοι μου δεν θελουν να εχουν σχεση με αυτο γιατι αισθανονται οτι τους υπονομευει το συνεργειο,ο μπετατζης,ο σιδερας......θελω να καταληξω οτι καθε ειδικοτητα απο τις παλιες (π.μ. και α.μ περισσοτερο)εχει τετοια υποδομη..(μην γελατε!)που μαςδινεται η ευκαιρια για ενα μεγαλο ευρος υπογραφης.αυτο δεν ειναι παντα ''καλο'' γιατι και οι ευθυνες ειναι μεγαλες.εκτος αυτου και τελειωνω οι ειδικοτητες των πολιτικων και αρχιτεκτονων εχουν απο πισω και καποιους ''παλαιους'' που ξερουν καλα το επαγγελμα και το μεταδιδουν και σε εμας εν συγκρισει με καποιες νεες ειδικοτητες.

σας κουρασα......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.