Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΕΝΑΚ σε αλλαγή χρήσης


mariaplt

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχει απαντηθεί το παραπάνω ερώτημα του @polyzo ;; Γνωρίζει κανείς με ποιες τιμές υπολογίζουμε το κόστος της ανακαίνισης;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, θα ξαναρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος:

΄Για τον υπολογισμό του πηλίκου που καθορίζει το εάν έχω ριζική ανακαίνιση ή όχι. Ο παρονομαστής είναι βάσει της εγκυκλίου. Στον αριθμητή τι προϋπολογισμό βάζουμε? Αναλυτικό βάσει 4495? Ή κόστος πραγματικών τιμών?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ίδια απορία με τους προηγούμενος τρεις συναδέλφους. Η μόνη πληροφορία από συνάδελφο είναι ότι ο υπολογισμός γίνεται από το Παράρτημα Β.

Είχα θέσει αντίστοιχο ερώτημα και σε παρόμοιο θέμα του Εξοικονομώ. Δεν μπορεί να μην υπάρχει απάντηση, πάντως εκεί έκανα μια προσπάθεια να τα υπολογίσω και σε διαμέρισμα 60τμ βγαίνει μη ριζική, αν και ο χώρος είναι κενός, χωρίς μόνωση υφιστάμενος από το 1986-87 και αλλάζει χρήση ο μισός περίπου όροφος. Με τις διατάξεις του 2013 έβγαινε σίγουρα ριζική λόγω ανακαινιζόμενης επιφάνειας, πλέον που συγκρίνουμε προϋπολογισμούς είναι σημαντικό να ξέρουμε. Ακόμα και αν η λογική είναι ότι αφού στην ουσία έχουμε ριζική ανακαίνιση, χρειάζεται ΜΕΑ, άσχετα από τέτοιους ελέγχους, θα ήθελα τουλάχιστον μια επιβεβαίωση.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Για δες από εδώ και κάτω, νομίζω έχω επισυνάψει την εγκύκλιο που έχει την ανίσωση με την οποία γίνεται ο έλεγχος. Και ναι, ως τιμές μονάδας εργασιών χρησιμοποιείς αυτές του παραρτήματος Β του 4495/17.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω το παρακάτω γιατί το ανήρτησα κατά λάθος σε άλλο θέμα, ενώ προοριζόταν για εδώ:

Να συμπληρώσω ότι μόλις τώρα βρήκα αυτό:

Πολύ ίδια περίπτωση. Αν ήταν σωστή η ερμηνεία του υπαλλήλου της ΥΔΟΜ το 2011, δεν μπορώ να βρω λογική για να μην απαιτείται σήμερα σε περίπτωση επιφάνειας >50τμ. (Αυτό με τα 50 ισχύει ακόμα;).

_________________

Pirsogianni ευχαριστώ πολύ και πάλι. Το μελετάω και επανέρχομαι.

 

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Κτίριο αποτελείται από ισόγεια κατοικία και ισόγεια επαγγελματική αποθήκη και κατοικία στον α' όροφο, όλα λειτουργικά ανεξάρτητα μεταξύ τους.

Για αλλαγή χρήσης της αποθήκης σε κατοικία και συνένωσή της με την άλλη κατοικία του ισογείου απαιτείται ΚΕΝΑΚ? Και η αποθήκη και η ισόγεια κατοικία (και προφανώς το αποτέλεσμα της συνένωσης) είναι > 50 τ.μ.

Συνάδελφος σε παραπάνω μήνυμα λέει πως η αλλαγή χρήσης συνεπάγεται ΚΕΝΑΚ μόνο αν αφορά το σύνολο κι όχι τμήμα του κτιρίου.

Παρακαλώ τα φώτα σας καθώς ούτε ο συνάδελφος αρχιτέκτονας γνωρίζει.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1 ώρα πριν, parth said:

Για νεα κτιρια καταστηματων απαιτειται κατ.Α και για ριζικη ανακαινηση Β (Δες την ΥΠΕΝ/ΔΕΠΕΑ/111748/705)

Την εγκυκλιο την ξέρω άλλα δεν ειμαι σύγουρος αν εφαρμόζεται, μήπως δηλάδη έχει βγει κάποια παράταση ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.