Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΕΝΑΚ σε αλλαγή χρήσης


mariaplt

Recommended Posts

Έχω δικό μου αρχιτέκτονα για αυτό. Δεν μου είναι πρόβλημα. Όλες τις δουλειές έτσι τις έχω κάνει. Αλλά άδεια λειτουργίας δεν έχω τρέξει ποτέ.

 

Για το ΚΕΝΑΚ. Τι πρόσθετες πληροφορίες χρειάζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποτε κτίστηκε το κτίριο;

προκειται για ριζική ανακαίνιση πάνω από το 25% του προυπολογισμού του κτιρίου (της πολυκατοικίας);

ή για ριζική ανακαίνιση πάνω από το 25% του κελύφους της πολυκατοικιας;

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι του 90.

Είναι ριζική ανακαίνιση πάνω από 25% του εν λόγω χώρου όχι του συνόλου της πολυκατοικίας.

---------

Μyri ΚΕΝΑΚ θέλει σίγουρα. Το θέμα είναι πόσους; Μπορεί να λέω βλακείες, αλλά ο ΚΕΝΑΚ με μπερδεύει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ο πελάτης κάνει νοικιαστόσιο στο παρών κτίριο πριν γίνει η συνένωση, άρα θέλει ΚΕΝΑΚ. Αφού γίνει η συνένωση θέλει και νέο ΚΕΝΑΚ για τον συνολικό χώρο;

Link to comment
Share on other sites

δες στην Εγκύκλιο οικ. 1603/4.10.2010

.......

Ενα σημείο που θέλει προσοχή ειναι οτι αναφέρεται στην αλλαγή χρήσης του ΣΥΝΟΛΟΥ του κτιριου...

το "επηρεάζεται σημαντικά" ειναι προς συζήτηση που θα το προσέγγιζα σύμφωνα με τα τις "ριζικής ανακαίνισης"

 

8.Ριζική ανακαίνιση, σύμφωνα με το άρθρο 2 του Ν. 3661/2008 νοείται η ανακαίνιση της οποίας το συνολικό κόστος (που αναφέρεται στα δομικά στοιχεία ή και στις ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις του) υπερβαίνει το 25% της συνολικής αξίας του κτιρίου (μη περιλαμβανομένης της αξίας του οικοπέδου) ή όταν η ανακαίνιση αφορά σε ποσοστό άνω του 25% του εξωτερικού περιβλήματος του κτιρίου. Η αξία του κτιρίου καθορίζεται από το συμβατικό προϋπολογισμό του έργου βάσει του ΠΔ 696/74, όπως τροποποιήθηκε με το ΠΔ 515/89. Η αξία των εργασιών της ριζικής ανακαίνισης καθορίζεται από το συμβατικό ή αναλυτικό προϋπολογισμό των φορολογικών. Εξωτερικό περίβλημα νοείται η συνολική εξωτερική επιφάνεια του κτιριακού κελύφους (τοιχοποιίες, φέρον οργανισμός, δώματα, στέγες, δάπεδα, πυλωτές, κ.α.) συμπεριλαμβανομένων και των κουφωμάτων (πόρτες, παράθυρα, γυάλινες προσόψεις).

όπως λέει και ο συνάδελφος θεωρω πως δεν απαιτείται

 

. Ο πελάτης κάνει νοικιαστόσιο στο παρών κτίριο πριν γίνει η συνένωση, άρα θέλει ΚΕΝΑΚ.

τα μπέρδεψες

 

όταν ενοικιάζεις ένα χώρο, θες πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης ΠΕΑ

δε θες ΚΕΝΑΚ

 

όταν λέμε ΚΕΝΑΚ εννοούμε Μελέτη ενεργειακής απόδοσης ΜΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Ουπς τα μπέρδεψα.

 

Οκ θέλει ΠΕΑ το νοικιοστάσιο.

Εάν αφορά το 25% του συνολικού κτιρίου (το κτιρίο αυτό στεγάζει και κατάστημα LIDL) τότε δεν το συζητώ, αποκλείεται να θέλει ΚΕΝΑΚ. Στην πολεοδομία όμως μου είπαν ότι το 25% αφορά τον προς ενοικίαση χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ΠΕΑ χρειάζεται τώρα; Ή θα ισχύσει ένα 6μηνο αργότερα; Νομίζω το δεύτερο. Τέλοσπαντων θα ξαναβολτάρω στην πολεοδομία (ούτως ή άλλως έχω γίνει πελάτης της) και θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω την κατάσταση. Μάλλον θα τη δώσω υπεργολαβία την άδεια, γιατί θα τον κάψω τον άνθρωπο. Είναι καλό να ασχολείσαι με αυτά που ξέρεις.

 

Ναι στον Περισσό. Κορυφαίο πολεοδομικό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

εδώ πάντως λεει: το 25% της συνολικής αξίας του κτιρίου

 

8.Ριζική ανακαίνιση, σύμφωνα με το άρθρο 2 του Ν. 3661/2008 νοείται η ανακαίνιση της οποίας το συνολικό κόστος (που αναφέρεται στα δομικά στοιχεία ή και στις ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις του) υπερβαίνει το 25% της συνολικής αξίας του κτιρίου (μη περιλαμβανομένης της αξίας του οικοπέδου) ή όταν η ανακαίνιση αφορά σε ποσοστό άνω του 25% του εξωτερικού περιβλήματος του κτιρίου. ).

 

υγ τον Μηχανολόγο ρώτησες, τον Λ;

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν με εκτυπωμένη την εγκύκλιο και η απάντηση που μου έδωσε ήταν του τύπου "Ναι αλλά η εγκύκλιος είναι παράλογη, θα δεις ότι θα βγει νέα διευκρινιστική".

 

Ναι τον μηχανολόγο.

 

Μου φαίνεται ότι ο άνθρωπος (πελάτης) θα ανοίξει το κατάστημα με 6 μήνες καθυστέρηση έτσι όπως πάμε. Και το κορυφαίο είναι ότι ο τύπος που του το νοικιάζει είναι κατασκευαστής πολιτικός μηχανικός και δεν ξέρει ούτε ο ίδιος να του απαντήσει με σιγουριά.

 

Δύσκολες εποχές για ανακαινίσεις.

 

Στον Περισσό σήμερα προστέθηκε και η αρχιτεκτόνισσα πολεοδόμος λέγοντας ότι χρειάζεται ΚΕΝΑΚ διότι η εγκύκλιος εννοεί το κατάστημα που αλλάζει και όχι όλο το κτίριο. Επομένως ΚΕΝΑΚ Myri.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.