Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΕΝΑΚ σε αλλαγή χρήσης


mariaplt

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην αλλαγή χρήσης το κτίριο πρεπει ναι βγαινει κατ.Β ή να αναβαθμίζεται στο βαθμό που είναι οικονομικά και τεχνικά εφικτό, όπωσ στην ριζική ανακαίνιση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για αλλαγή χρήσης ολόκληρου κτιρίου έστω και με ελάχιστες εργασίες ό νόμος με τη σημερινή διατύπωση απαιτεί εκπόνηση ΜΕΑ με ό,τι αυτό συνεπάγεται... Ωστόσο μετά από ερώτημά μου στο ΥΠΕΚΑ έλαβα απάντηση που επισυνάπτω προς κάθε ενδιαφερόμενο συμπερασματικά λέει ότι η αλλαγή χρήσης πρέπει να αντιμετωπίζεται σε κάθε περίπτωση (τμήμα ή ολόκληρο κτίριο) με τη λογική της ριζικής ανακαίνισης (δηλαδή αναλυτικός προυπολογισμός > 25% συμβατικού). Η πολεοδομία του Δήμου Αθηναίων έχει ενημερωθεί σχετικώς και έχει προφορική "εντολή" να εφαρμόζει το επισυναπτόμενο έγγραφο μέχρι αυτό να βγει επισήμως σε εγκύκλιο. Για την ώρα λοιπόν είναι στην ευχέρεια του δ/ντη της πολεοδομίας.

Απάντηση ΥΠΕΚΑ για αλλαγή χρήσης_red.pdf

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Α ρε cdrak μπράβο για την εγκύκλιο αν και την ήθελα μια εβδομάδα νωρίτερα γιατί στην πολεοδομία της Λάρισας - Τυρνάβου και Ελασσόνας μου βγάλαν την πίστη και τελικά απο αλλαγή χρήσης 87,00 τ.μ έκανα τα 49,20 για να μην κάνω ΚΕΝΑΚ οι άνθρωποι είναι ευθυνόφοβοι στις πολεοδομίες. Τους έδιχνα ακριβώς τις δύο κατηγορίες με την ριζική ανακαίνηση και δεν το δεχόταν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστουμε cdrak για την δημοσιευση της απαντησης και μπραβο στο ΥΠΕΚΑ για τη γρηγορη απαντηση...

Και παλι εχω ερωτηματα...

Κανεις ανακαίνιση χωρις αλλαγη χρησης (πχ κανεις καποια ενισχυση που παει με αναλυτικο προυπ κ σχετικα υψηλο) στον εναν απο τους 3 οροφους του κτιριου. Ποιες αξιες συγκρινεις? Αυτη του αναλυτικου προυπολογισμου (η' πιο σωστα τμημα του αναλυτικου προυπολογισμου στα δομικα στοιχεια κ στις ενεργειακες - ηλεκτρολογικες εγκατστασεις) με τη συνολικη αξια του κτιριου (του συμβατικου προυπολογισμο κτιριου)? Σαν συνολικη αξια κτιριου θεωρουμε αυτη ολοκληρου του κτιριου ή συνολική αξία του τμηματος κτιρίου στο οποιο επεμβαίνω?? Εχω βαρεθει με αυτο το παιξιμο των λεξεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!! Μπλεγμένη κι εγώ σε Π.Δ. και εγκυκλίους, δε μπορώ να βγάλω άκρη με το πώς πρέπει να χειριστώ την περίπτωση που μου έχει προκύψει... Αναφέρω συνοπτικά, λοιπόν κι όποιος γνωρίζει τα φώτα του παρακαλώ!!

Πρόκειται για μία γεωργική αποθήκη 68 τ.μ. (άδεια 1998 ) στην οποία γίνεται αλλαγή χρήσης σε κατοικία (με οτι αυτό συνεπάγεται) και νομιμοποίηση ενός χώρου ίσης επιφάνειας, που είχε κατασκευαστεί εκτός οικοδομικής άδειας, ακριβώς κάτω από το χώρο της αποθήκης. Από την πολεοδομία μου ζήτησαν ΜΕΑ, ενώ συνάδελφος μηχανολόγος στον οποίο απευθύνθηκα μου είπε πως δε χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Σε περίπτωση που εφαρμοστεί ΜΕΑ, θα αφορά όλο το κτήριο ή μόνο το τμήμα που αλλάζει χρήση; Θα πρέπει με βάσει τη μελέτη να βγει κατηγορίας Β' ή διαπιστώνεται η κατηγορία στην οποία κατατάσσεται και προτείνονται επεμβάσεις που το αναβαθμίζουν;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και ζητώ συγγνώμη αν επαναλαμβάνω ερωτήσεις που έχουν ήδη τεθεί, αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με κάτι παρόμοιο και θα ήθελα να το χειριστώ σωστά!!

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο μετά από ερώτημά μου στο ΥΠΕΚΑ έλαβα απάντηση που επισυνάπτω προς κάθε ενδιαφερόμενο συμπερασματικά λέει ότι η αλλαγή χρήσης πρέπει να αντιμετωπίζεται σε κάθε περίπτωση (τμήμα ή ολόκληρο κτίριο) με τη λογική της ριζικής ανακαίνισης (δηλαδή αναλυτικός προυπολογισμός > 25% συμβατικού).

 

Μετά από δική μου περίπτωση έρχομαι να ρωτήσω.Ο συμβατικός προϋπολογισμός που θα συγκριθεί με τον αναλυτικό με τι ΕΤΑ θα υπολογιστεί, με 44 και ο.75 ΣΕ ή με 118 και 1 ΣΕ? Υπάρχει μεγάλη διαφορά.Αν είναι με το 44 τότε και ένα απλό βάψιμο θα ξεπερνάει το 25% του συμβατικού προϋπολογισμού.Είχε κανείς καμία εμπειρία γιατί εγώ δε το έφτασα ως το τέλος.

 

Πρόκειται για μία γεωργική αποθήκη 68 τ.μ. (άδεια 1998 ) στην οποία γίνεται αλλαγή χρήσης σε κατοικία (με οτι αυτό συνεπάγεται) και νομιμοποίηση ενός χώρου ίσης επιφάνειας, που είχε κατασκευαστεί εκτός οικοδομικής άδειας, ακριβώς κάτω από το χώρο της αποθήκης.

 

Εαν γίνεται σε όλο το κτίριο η αλλαγή χρήσης τότε συνεπάγεται ΜΕΑ που θα κατατάσσει το κτίριο σε Β κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Manoli gon σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!

Μόνο μία διευκρίνιση: η ΜΕΑ θα αφορά και το ισόγειο που νομιμοποιείται ή μόνο τη γεωργική αποθήκη, που αλλάζει χρήση στο σύνολο των 68 τ.μ. της; Γιατί στην πολεοδομία ήταν πολύ ασαφής ο υπάλληλος και μου έδωσε να καταλάβω οτι θα κάνω μελέτη μόνο για την αποθήκη που αλλάζει χρήση. Εμένα μου φαίνεται ορθότερο να αφορά το κτήριο στο σύνολό του...

Αναμένω τη γνώμη σου και σ' ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου έδωσες και κατάλαβα ότι έχεις ισόγειο και όροφο.Νόμιζα ότι ο από κάτω χώρος που νομιμοποιείται θα είναι υπόγειος. Έχω την εντύπωση πως περιπλέκονται τα πράγματα.Η άδεια σου λέει ισόγεια αποθήκη ενώ τώρα την ανεβάζεις στον α όροφο.Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να περάσει σαν απλή αλλαγή χρήσης του χώρου.Σίγουρα τους τα εξήγησες σωστά στην πολεοδομία.Ξανακάνε μια επίσκεψη από εκεί και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

1. ΑΝ έχεις νόμιμο ισόγειο (αποθήκη) και αυθαίρετο υπόγειο (αποθήκη):

Εφόσον το υπόγειο κατασκευάστηκε προ ΚΕΝΑΚ, νομιμοποιείται με τις διατάξεις του χρόνου κατασκευής του, δηλαδή χωρίς ΜΕΑ. Η αλλαγή χρήσης γίνεται στο ισόγειο που είναι νόμιμα υφιστάμενο, όμως δεν είχε απαίτηση θερμομόνωσης (ως αποθήκη). Παρότι θα εκδοθεί μία άδεια, προηγείται η νομιμοποίηση και έπεται η αλλαγή χρήσης (αφού η νομιμοποίηση του αυθαιρέτου αποτελει προϋπόθεση για την χορήγηση νέας άδειας).

Συνεπώς εφόσον σήμερα ζητείται άδεια αλλαγής χρήσης του ισογείου (με Ε>50τμ) θα πρέπει να γίνει σίγουρα ΜΕΑ για αυτό με όλες τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.

Αν το υπόγειο (που νομιμοποιείται ως γεωργική αποθήκη) είναι λειτουργικά εξατημένο με το ισόγειο που αλλάζει χρήση, τότε θα συμπεριληφθεί στη ΜΕΑ (αλλά θα αναβαθμιστεί στο βαθμό που είναι "λειτουργικά και οικονομικά εφικτό").

Αν το υπόγειο είναι λειτουργικά ανεξάρτητο, δεν ασχολούμαστε με αυτό.

 

2. ΑΝ έχεις νόμιμο ισόγειο (αποθήκη) και αυθαίρετο όροφο (κατοικία): ΔΕΝ κανεις ΜΕΑ, μόνο ΕΘΕΚ στον όροφο που νομιμοποιείς ως κατοικία.

 

3. ΑΝ έχεις νόμιμο ισόγειο (αποθήκη) και αυθαίρετο όροφο (αποθήκη) και θέλεις να μετατρέψεις τον αυθαίρετο όροφο σε κατοικία: κάνεις αναλογικά ότι αναλύω στην πρώτη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.