Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ιταλική κουζίνα και ντουλάπες


konsolas

Recommended Posts

Γειά σας

είμαστε στις διαπραγματεύσεις με τον κατασκευαστή που θα φτιάξει την οικοδομή μας, μας προτείνει λοιπόν ιταλική κουζίνα (οίκου zaccariotto) και ιταλικές ντουλάπες (οίκου giessegi).

Έχουμε κάποιους ενδειασμούς: α) οι ντουλάπες έχουν συγκεκριμένες διαστάσεις και δεν είναι εντιχοιζόμενες και δεν μπορεί η γυναίκα μου να φανταστεί πως θα φαίνονται στο χώρο (με κενά στό ταβάνι ή στο πλάι), β) στην κουζίνα θα έχουμε προβλήματα αν χαλάσει κάποιος μηχανισμός ή χρειαστεί κάποια επισκευή θα περιμένουμε ανταλακτικά από ιταλία?

Μήπως θα ήταν καλύτερο να προτημείσουμε μαραγκό ή κάποιο ελληνικό εργοστάσιο (π.χ. HOF)

Ποιά είναι η γνώμη σας από τις εμπειρίες σας?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρτάται από τον μαραγκό.

 

Μηχανισμούς βρίσκεις σχετικά εύκολα, αλλά δες πρώτα τι μάρκα είναι οι μηχανισμοί (φρένα, μεντεσέδες κλπ). π.χ. οι ferrari είναι πολύ διαδεδομένοι.

 

Όσο για τις διαστάσεις πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. Πάντα έρχονται και παίρνουν μέτρα, είτε είναι μαραγκός, είτε το μεγαλύτερο ιταλικό ή γερμανικό εργοστάσιο.

Απλώς μπορεί από το εργοστάσιο να περιμένεις λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότερες εισγωγές ντουλάπας είναι τυποιποιημένες

παίρνεις σε ότι διάσταση βγαίνει

ο μόνος τροπος να έχεις εντοιχισμένα είναι να έχεις σχεδιάσει βασει της τυποποίησης

 

ενας τροπος να εντοιχιστούν εκτων υστερων είναι να κλειστεί με γυψοσανίδα

 

τα εισαγωγής συνήθως είναι καλύτερη ποιότητα και σε μηχανισμούς και σε υλικά

Link to comment
Share on other sites

να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα...

 

το ιταλικης κοπης ξυλο για ντουλαπα αν χρειαστει ειδικες διαστασεις απο αυτες που εχει το εργοστασιο χρεωνονται 40% εχτρα και πληρωνεις ολο το τεμαχιο..

 

οσο για κατασκευαστικα κανουν και λαθη....ντουλαπα 2,40 και το αριστερο και το δεξι ειναι 0,90 επομενως δεν ανοιγουν εντελως γιατι το εμσαιο ειναι 0,60,,,

 

 

και κατι βασικο τα ξυλα τους ειναι πιο φθηνα απο τα ελληνικα γιατι εχουν μικροτερο ειδικο βαρος οι μελαμινες τους και οι βακελιτες τους δλδ ειναι κατωτερης ποιοτητας απο τα ελληνικα...

 

απλα εχουν την ξενομανια μας στο αιμα...

 

οσο για ιταλικα πλακακια...φτιαχνονται στην κινα πανε ιταλια...βαφτιζονται ιταλικα και μας ερχονται..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν μαραγκοι για ολα τα γουστα, ο φτηνιαρης που τα κανει ολα μαιμουδεξ και παιρνει για κουζινα 2 χιλιαρικα και ξερω 1-2 που κανουν "ανακαινισεις", και ο κυριλε ο δικος μου που για κατω απο 10αρικο δεν παει στο εργαστηριο και κανει ολα τα κολπα, απομιμηση που δεν την καταλαβαινεις.

 

για μενα το "ιταλικο" ειναι μουφα - γιατι τα ξυλα τους δεν ειναι καλα ή δεν ξερεις αν ειναι καλα, οι μηχανισμοι ειναι οι συνηθισμενοι και πληρωνεις "ετικετα". για τη διαστασιολογηση τα ειπαν οι παραπανω φιλοι. Για μενα χαζο να μην κανεις σωστη εκμεταλλευση του χωρου σου. Για τους μηχανισμους μην ανησυχεις, ρωτας τι ειναι και το εξακριβωνεις οτι υπαρχουν στην αγορα εδω.

 

να μην ρωτησω που ειναι ο μηχανικος σας να σας δωσει τη γνωμη του. η απαντηση στο ερωτημα σας ειναι του τυπου "να παρω ιταλικο αμαξι ή γιαπωνεζικο ή γερμανικο?". Ο καθεις στα γουστα του (και στο πορτοφολακι του).

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΙΤΑΛΙΚΗ

Αυτό που σου είπαν για τα ξύλα οι συνάδελφοι ισχύει. Ναι στο design δεν πιάνονται οι άνθρωποι είναι αλλού. Αλλά και σε custom διαστάσεις να μπορέσεις να τα βρεις ώστε να μην έχεις κενά, υπάρχει περίπτωση από Ιταλία να μην έρθει όλο το "πακέτο", να λείπει δηλαδή κανένα πορτάκι. Γενικά με τα logistics από Ιταλία έχω μαρτυρήσει. Έχει ένας θείος μου αντιπροσωπεία ιταλικών κουζινών και με έστενλε να παίρνω μέτρα και να επιβλέπω την συναρμολόγηση όταν ήμουν ακόμα φοιτητής.

Μακριά και αλάργα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπόψη σου να δαπανήσεις μέχρι 10.000 ευρώ πας σε ένα καλό μαραγκό.

Αν διαθέτεις πάνω από 20.000 υπάρχουν καλές λύσεις και από εργοστάσια.

Έχω τοποθετήσει ιταλικές και γερμανικές κουζίνες αξίας 25,000 - 30,000 και ήταν από άλλο πλανήτη!

Έχω τοποθετήσει όμως και ιταλικές των 5,000 (επειδή έτσι μου επέβαλαν από την συγγραφή)

και η κουζίνα του μαραγκού στο διπλανό διαμέρισμα που μου κόστισε 3,500 ήταν κλάσεις ανώτερη!

Προσοχή, οι Ιταλοί είναι ικανοί για τα καλύτερα αλλά και για τα χειρότερα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.