Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ιταλική κουζίνα και ντουλάπες


konsolas

Recommended Posts

Για όλα φταίνε οι ψευτοαρχιτέκτονες, και οι διακοσμήτριες.

 

Ένας καλός μαραγκός θα σου δώσει και καλύτερη τιμή και καλύτερη ποιότητα, τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία, και σε επίπεδο ντουλάπας αλλά και κουζίνας.

 

Όσο για τους ψευτοαρχιτέτονες ας κοιτάει ο καθένας το αντικείμενο του, έχουμε δει και τους πολίτικους μηχανικους που συνέχεια τρέχουμε να διορθώσουμε τo δήθεν design που πουλάτε.Το corian είναι καθαρά θέμα αισθητικής (κάτι που οι περισσότεροι δεν γνωρίζετε) αλλά και τιμής, εάν ο πελάτης έχει να το πληρώσει εσένα τι σε νοιάζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν εγώ δεν κατέκρινα τους αρχιτέκτονες. Κατέκρινα τους ψευτοαρχιτέκτονες. Του στυλ εκείνου του χαριτωμένου που κάνει εκπομπή στην τηλεόραση.

Βέβαια με την αντίδραση σου, μου δίνεις αφορμή να μιλήσω για την μύγα και αυτόν που την έχει.

 

Το Corian είναι μια απάτη, όποιος το βάζει σπίτι του είναι είτε θύμα κάποιας διακοσμήτριας, είτε θύμα κάποιου πωλητή. Απλά πράγματα. Αν θέλεις αξεπέραστη υγιεινή πας σε ανοξείδωτο, αν θες αντοχή στην χρήση, διαχρονικότητα και εμφάνιση πας σε γρανίτη. Τα άλλα είναι για τους φαντασμένους..

Link to comment
Share on other sites

μια και το σχολιάζουμε, ουτε εγώ συμπαθώ το Corian

ειναι υπερτιμημένο για αυτό που προσφέρει

 

σε λίγα χρόνια γινεται πλαστικούρα

εκτός αν η κουζίνα ειναι διακοσμητική

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ιδαίτερα ευχαριστημένος από το Staron. Είναι και σημαντικά φθηνότερο από το corian, είναι πανομοιότυπο σε εμφάνιση, ίσοδύναμα χαρακτηριστηκά και πολύ μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.

 

Σε γειτονικά διαμερίσματα πελατών μου, τοποθετήσαμε την ίδια χρονιά κατάλευκους πάγκους, corian στο ένα, staron στο άλλο. Έξι χρόνια μετά (με "σκληρή" χρήση και στα δύο σπίτια) το staron είναι σχεδόν σαν καινούριο και το corian έχει κιτρινίσει και έχει αρχίσει να γίνεται διάφανο...

 

Όσο για τα ιταλικά έπιπλα, για να μην είμαστε και εντελώς εκτός θέματος, ψηφίζω ανεπιφύλακτα τον μαραγκό μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ιδαίτερα ευχαριστημένος από το Staron. Είναι και σημαντικά φθηνότερο από το corian, είναι πανομοιότυπο σε εμφάνιση, ίσοδύναμα χαρακτηριστηκά και πολύ μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.

...

 

το corian χαράσσεται (πχ με κάτι αιχμηρό) πολύ εύκολα, το staron?

Link to comment
Share on other sites

αν θες να σου πιάσουν τον κώλο βαλε ιταλικά

σίγουρα θα ειναι χειρότερης ποιότητας απο του μαραγκού τεχνίτη πάντα και όχι του άσχετου αλβανου που θα σου κάνει καλύτερη προσφορά:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

το corian χαράσσεται (πχ με κάτι αιχμηρό) πολύ εύκολα, το staron?

 

Χαράσσεται σχεδόν το ίδιο εύκολα. Υποτίθεται ότι είναι λίγο πιό ανθεκτικό στις υψηλές θερμοκρασίες.

 

Οι "ρηχές" χαρακιές και στα δύο υλικά αντιμετωπίζονται σχετικά εύκολα με έντονο κυκλικό τρίψιμο με πράσινο σφουγκάρι. Βαθύτερες μπορούν να εξαφανιστούν με τριβείο (απαραίτητος τεχνίτης-μαραγκός και σωστο γυαλόχαρτο για να μην κλαίμε...). Πολύ έντονες χαρακιές που έχουν σημαντικό βάθος εξαφανίζονται με "επισκευή" με κατάληλες ειδικές πάστες (δεν θυμάμαι ονομασία, σαν σιλικόνη είναι αλλά δεν είναι σιλικόνη πάλι θέλει τρίψιμο από είδικό μετά την εφαρμογή). Μετά την σωστή επισκευή ο πάγκος είναι "καινούριος". Βέβαια το τρίψιμο (με τριβείο) δεν μπορεί να γίνεται κάθε δυό και τρείς καθώς μειώνεται το πάχος του υλικού.

 

Ανοξείδωτο που χαραχθηκε πάντως δεν μπορείς να επισκευάσεις, ούτε και όλα τα "παραπροϊόντα" ξύλου...

Link to comment
Share on other sites

και το staron ήταν τουλάχιστον πριν από 3 χρόνια 25-30% κάτω σε σχέση με το corian.

Πάντως και τα δύο υλικά τελικά δεν έχουν αποδείξει να έχουν την αντοχή με την οποία τα διαφήμιζαν στην αρχή.

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι είναι τα μόνα υλικά σου δίνουν την αίσθηση του "μονολιθικού" , αν ΑΥΤΟ είναι το ζητούμενο.

Αν το ζητούμενο είναι η αντοχή, τότε οι πάγκοι από τεχνητό χαλαζία είναι οι πιο ανθεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να πω κι εγώ μια γνώμη που έχω μια πολύ καλή εμπειρία στο χώρο του ξύλου (από το καυσόξυλο του δάσους μέχρι τις μοριοσανίδες και τα mdf ) ,μετά από πολλά χρόνια δουλειάς σε βιομηχανίες ξύλου κλπ.

Συμφωνώ για την πλήρη αξιοποίηση του χώρου στις ντουλάπες και γι αυτό μια καλή λύση είναι η παραγγελία. Να ψάξεις πολύ καλά, το έπιπλο (γιατί έπιπλο είναι εντέλει και η κουζίνα και η ντουλάπα) είναι κάτι σαν "χωρίς τιμή κατασκευή" Ο κάθε μπάρμπα Μήτσος πουλάει τέχνη, δουλεύει με ποσοστά κέρδους έως και 1000% ενώ στην πραγματικότητα όλοι πάνω κάτω δουλέυουν με τα ίδια υλικά. Μοριοσανίδα ή ΜDF μέσα (16 ή 18 χιλ πάχος και 25, 35, ή 50 χιλ για πάγκους κουζίνας) και επενδεδυμένα είτε με μία μελαμίνη είτε βαμμένα με λάκα είτε επενδεδυμένα με κάποιο καπλαμά ξύλου. ΕΚΕΙ ακριβώς είναι και μια διαφορά στην οποία "βαράνε". Οι Ιταλοί π.χ. έχουν εξαιρετικά ωραίας σχεδίασης καπλαμάδες (ψάχνουν τον κόσμο όλο για να τους βρούνε, χωρίς ανεπιθύμητα σφάλματα (στίγματα, διχρωμίες κλπ) τα οποία μόνο αισθητικά προβλήματα είναι και καθόλου τεχνικά ή μηχανικά. Αυτό και μόνο εκτινάσσει π.χ. τις πόρτες μιας ντουλάπας από μοριοσανίδα επενδεδυμένη με καπλαμά ιταλικό στα 500 ευρώ αντί 50 που θα είχε ένα άλλο προιόν με ένα καπλαμά με κάποιοα αισθητικά (και αόρατα για τον μη ειδικό) σφάλματα. Προκειται στην ουσία για τιμές που καθορίζονται όπως στα κοσμήματα και με τεράστια προστιθέμενη αξία.

Σε ότι αφορά τις κουζίνες, ανεπιφύλακτα ΙΚΕΑ, γιατί είναι Best value for money, καλής ποιότητας μοριοσανίδες στα κουτιά, με δυνατότητα επιλογής πάμφθηνων πορτών και πάγκων από ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΣΙΦ (συμπαγές) ξύλο και μηχανισμούς που οι κουζινάδες αγόραζαν με το τσουβάλι παλιότερα (ήταν πιο φτηνοί κι από την χονδρική!) γιατί δεν έγραφαν ΙΚΕΑ, τους έβαζαν στις κουζίνες που έφτιαχναν και μετά κατηγορούσαν το ΙΚΕΑ. Μεχρι που το ΙΚΕΑ απο το 2005 και μετά δεν πουλάει πια σκέτους μεντεσέδες γιατί κάπου αναρωτήθηκαν τι διάολο τους κάνουν όλους αυτούς οι "πελάτες" ενώ δεν πουλάνε καθόλου κουζίνες.

Αυτά. Δεν κατάλαβα ποτέ πως την πατάει κόσμος με ιταλικό έπιπλο καθώς και με την περίεργη αντίληψη περί μπάρμπα Μήτσου που πουλάει πανάκριβα κάτι που είναι εντέλει "της σειράς".

Συμπέρασμα. Ιταλική κουζίνα 20.000, μια παρόμοια από τον κουζινά με 12.000 και μια καλύτερη από τον κουζινά και αρκετά κοντά στην Ιταλική από το ΙΚΕΑ με 4.000. Εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.