Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ιταλική κουζίνα και ντουλάπες


konsolas

Recommended Posts

ξεθαβω το τοπικ μιας και ψαχνομαι για επιπλωση και εχω δει τα ικεα.

Εχουν εξυπνες ιδεες διακοσμησης, διαρρυθμισεις και πολυ καλο φινιρισμα στα προιοντα της. Σχετικα με τις κουζινες, δειχνουν ορισμενα κοματια ολιγο μπαατελεξ, αλλα το φινιρισμα και η λειτουργικοτητα ειναι σε αλλο επιπεδο. Απο αντοχη δεν γνωριζω αλλα δινοντας 25 χρονια εγγυση, λεει κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ικεα είναι μια χαρά λύση για μια οικονομική κουζίνα. Υπολόγισε όμως τα εξής.

Πρέπει να πας να τα παραγγείλεις και η να τα κουβαλήσεις μόνος σου ή να χρεωθείς τη μεταφορά.

Αν κάτι λείπει, πρέπει να το περιμένεις και να ξαναπάς.

Άντε και έφτασαν στο χώρο σου, όλα με το καλό. Μπορείς εσύ να τα συναρμολογήσεις? Δεν είναι σαν τη βιβλιοθήκη ικεα. Έχει δουλειά... Ποιος θα κόψει τον πάγκο? και ποιος θα κολλήσει την ειδική ταινία μετά? τη μπάζα? Να κολλήσεις νεροχύτη ξέρεις?

Οπότε μάλλον θα πρέπει να πληρώσεις κάποιον για όλα αυτά. Και αν πάει κάτι στραβά? Θα σου πει μετά "δε φταίω εγώ, έτσι είναι από το ικεα..." και τι θα του πεις? και αν σου λείπει ένα χερουλακι θα τον φέρεις μετά να το τοποθετήσει? η θα το βάλεις εσύ, εύκολο είναι, αλλά όλα θα είναι ίσια και αυτό λίγο στραβό...?

Από την άλλη δεν είναι καλύτερα να δώσεις αυτά τα λεφτά σε έναν εργαζόμενο και το κέρδος της εμπορίας των υλικών να πάει σε αυτόν. Ειδικά τέτοιους καιρούς? Πίστεψέ με, το ίδιο θα σου έρθει οικονομικά και με πολύ λιγότερο κόπο από εσένα.

 

Η δική μου στάση πάντως γενικά είναι να αναλαμβάνει κάποιος ειδικός την κάθε εργασία, με τα υλικά της. Αν κάτι δεν πάει καλά, θέλω στο τέλος να ξέρω ποιον να βρίσω! τόσο απλά... αλλιώς αφήνεις περιθώρια να σου πει, ο πάγκος δε μου έφτασε πάρε άλλον ένα... το ντουλάπι δε στέκεται, το εξάρτημα δεν κάνει... και άμα τα έχεις διαλέξει εσύ όλα αυτά... τι θα του πεις? θα καταλήξεις να πληρώνεις επιπλέον. Και αυτό αφορά όλες τις εργασίες σε μια οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα δεν μου αρέσουν αυτοί που πουλάνε φύκια γιά μεταξωτές κορδέλλες . Ετσι καταστήματα που στο εξωτερικό πουλάνε φτηνοπράγματα , στην Ελλάδα έχουν μιά πρίμιουμ χροιά .

 

Πήγαινε σε ένα μαραγκό η σε ένα κατάστημα με ελληνικές κουζίνες γιά να κάνεις την δουλειά σου , σωστά και φτηνά .

Link to comment
Share on other sites

Eμένα δεν μου αρέσουν αυτοί που πουλάνε φύκια γιά μεταξωτές κορδέλλες . Ετσι καταστήματα που στο εξωτερικό πουλάνε φτηνοπράγματα , στην Ελλάδα έχουν μιά πρίμιουμ χροιά .

 

Πήγαινε σε ένα μαραγκό η σε ένα κατάστημα με ελληνικές κουζίνες γιά να κάνεις την δουλειά σου , σωστά και φτηνά .

 

Συμφωνώ με χίλια!

Πρόσφατη τοποθέτηση κουζίνας βακελίτη με μπάζα,ταινίες και πάτωμα αλουμινίου,πιατοθήκη,κουταλοθήκη,

μεντεσέδες με αμορτισέρ και καλαθάκι σκουπιδιών,τιμολογήθηκε 145€ το μέτρο+30€ τοποθέτηση & μεταφορά

100km,+φπα.

Αποτέλεσμα εξαιρετικό,τόσο τεχνικά όσο και αισθητικά.

Στο Ikea μόνο και μόνο η πολύωρη αναμονή που έχεις στο τμήμα σχεδιάσεων κουζινών,είναι εντελώς αποτρεπτική,

για να μην αναφέρω και τις παραμέτρους ρίσκου που πολύ εύστοχα επισημαίνει ο dada...

Link to comment
Share on other sites

όλα σχετικά με τις ανάγκες και ικανότητες του καθενός. εγώ έτυχε να έχω χρόνο το καλοκαίρι, πιάνουν τα χέρια μου και έτσι έκανα μια.. υπερπαραγωγή, 24 κανάτια κουζίνα από το ΙΚΕΑ με σύνολο 5000 ευρώ για τα υλικά και όχι την φτηνότερη σειρά για τα πορτάκια.

 

από τις προσφορές σε τοπικούς μαραγκούς δεν καθάριζα με τίποτα κάτω από 10 χιλιάρικα αρχική χωρίς ΦΠΑ. άρα το κόνω για κάνα 13-14 χιλιάρικα τελικά

 

τώρα στα σχόλια τι να πω.. αν δε μπορείς να περιμένεις με τις ώρες για το σχεδιασμό, κλείνεις ραντεβού. εγώ από Κοζάνη, το ΙΚΕΑ στη Θεσσαλονίκη..

αλλά εγώ μπήκα στο σχεδιαστή κουζίνας του ΙΚΕΑ και έκανα 2 βδομάδες σχέδια με τη γυναίκα μέχρι να καταλήξουμε.

και αυτό, αφού είχα κάνει 6-7 επισκέψεις και σχέδια στους τοπικούς. πάντα κάτι το ίδιο θέλαμε και αυτό φτιάξαμε.

βέβαια έντυσα 3 τοίχους και συνέχισε και μια νησίδα... σχεδόν τετράγωνο έγινε δηλαδή.

 

εγώ βέβαια το πήγα σε άλλο επίπεδο γιατί πραγματικά τα έκανα όλα εγώ. βρήκα και έβαλα τα πλακάκια, έκανα τα ηλεκτρολογικά για σποτ και συσκευές, και το πήγα με το σωστό ρυθμό και όλες τις λεπτομέρειες.

 

ε πραγματικά ρε παιδιά, ήταν η μόνη "δουλειά" στο νέο σπίτι που τελείωσε και είχε τελειώσει. που δεν βρήκαμε κάτι που είχαν αφήσει τα μαστόρια. που δε χάλασε μετά από κάνα μήνα ή να θέλει ρύθμιση.

τελείωσε τη δεδομένη ημέρα και αυτό ητανε

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά όσοι αγοράσατε από ιkέα και αλλά τέτοια φτεινομαγαζα ,δεν έχετε ιδέα , ποτέ δεν συγκρίνετε η δουλειά του τεχνίτη μαραγκού που φτιάχνει μασιφ πορτάκια με τα έτοιμα , όσο για το σχέδιο του δίνης μια φωτογραφία και την έχεις για μια ζωή ,

για μηχανισμούς έχεις πολλές επιλογές από ιταλικούς μέχρι τους blum που είναι και η ποιο ακριβή ,για πάγκο βαλέ ένα απλό για να μπορέσεις τον αλλάξεις στο μέλλον χωρίς μεγάλο κόστος ,

για τα κουτιά διάλεξε μελαμίνη ελληνική είναι οι ποιο συμπαγείς

 

https://www.facebook.com/pages/%CE%9E%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%85/130082013669808?ref=hl

Edited by ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΓΙΑΝΝΗς
Link to comment
Share on other sites

Τα πλακακια τη κουζινα ποτε ειναι ο χρονος που πρεπει να μπουν? Πριν ή μετα τη τοποθετηση της κουζινας?

Link to comment
Share on other sites

!!! είναι απίστευτο πόσο μοιάζει το σχέδιο που έχεις κ. Κυριακού στο facebook με την κουζίνα που έφτιαξα!! έχω πάθει πλάκα ! χεχεχε

 

εγώ τα πλακάκια τα έβαλα αφού πέρασα τα κανάτια. για να είμαστε σίγουροι. και επίσης πρέπει να έχεις καταλήξει και για τα ηλεκτρολογικά σου. πχ που να αφήσεις μπρίζες και φώτα πάγκου ή τυχόν διακόπτες

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο ατού των καταστημάτων τύπου ΙΚΕΑ, είναι η μεγάλη ποικιλία αλλά και η οργάνωση που έχουν και ο τρόπος που τα προμοτάρουν. Έτσι, πολλές φορές βγαίνουν όλοι κερδισμένοι. Πολλές φορές όχι βέβαια...

Για μένα είναι εγγύηση το γεγονός ότι υπάρχει από πίσω μια φίρμα. Όπως π.χ. με άλλες μεγάλες φίρμες (NEOSET, SATO κλπ). Αν επιλέξεις τον κυρ Γιάννη τον ξυλουργό ή τον κυρ Μήτσο ή οποιονδήποτε είναι πολύ πιθανό να φτιάξεις αυτό που θέλεις χωρίς κόπο, να είναι πιο γερό και να το έχεις μια ζωή. Είναι όμως επίσης πιθανό να πέσεις σε αρπακολατζή και να κλαις τα λεφτά σου...

Link to comment
Share on other sites

Αν ο μάστορας είναι χρονιά στο επάγγελμα και όχι ένα μαγαζάκι με έναν υπολογιστή που άνοιξαν χιλιάδες μια εποχή πωλούσαν επώνυμες κουζίνες ,άσχετα αν δεν ξέρανε πώς βιδώνει μια βίδα ,τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ,άσε που θα σου κάνουν και διαφορά μερεμέτια ,και όταν και αν πάθεις κάτι θα τρέξουν να στο διορθώσουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.