Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ιταλική κουζίνα και ντουλάπες


konsolas

Recommended Posts

επαγγελματιες ξυλουργοι ειναι ελαχιστοι και θα το καταλαβεις αναλογως απαιτησεων που εχεις.

δουλευουν εναν συγκεκριμενο τροπο στην κατασκευη που δεν μπορεις να τους τον αλλαξεις με τιποτα (ακομα και αν στην περιπτωση σου δεν μπορει να γινει δουλεια σωστα με αυτον τον τροπο).

θελει πχ ο μαστορας (που μπορει να ειναι εξαιρετικος και λεπτολογος κατα τα αλλα) να κανει τις ντουλαπες κουτακια πανω κατω και εχεις υψος 255 (οποτε δεν εχει νοημα να τις κανεις κουτακια πανω-κατω γιατι με το οριζοντιο χωρισμα χανεις κρισιμο χωρο) δεν προκειται να στο κανει και οσο να του το εξηγεις δεν προκειται να το καταλαβει.

το προσον τους βεβαια (των επαγγελματιων που σεβονται τον πελατη εστω και αν τελικα οι δυνατοτητες τους ειναι καπως περιορισμενες) ειναι οτι οταν καταλαβουν οτι κανανε λαθος θα το διορθωσουν (αρκει βεβαια και ο πελατης να σεβεται τον μαστορα)

 

τωρα για κουζινες συγκεκριμενα , τα πραγματα ειναι εντελως απλα.

 

ολες μα ολες οι κουζινες αποτελουνται παραλληλεπιπεδα κουτια μελαμινης , οποτε εχει σημασια να ειναι καλο το υλικο , γιατι ενας στοιχειωδως καλος ξυλουργος δεν μπορει να κανει λαθος στην συναρμολογηση του κουτιου.

 

οι μηχανισμοι ειναι δεδομενοι. οι φθηνοι ειναι απλοι και ευκολοι στην τοποθετηση. οι blum πχ ειναι πολυ ακριβοι , πολυ ποιοτικοι και λιγο περιεργοι ,αλλα αν ξερεις να διαβασεις ενα φυλλαδιο (η αν βαριεσαι βλεπεις τα βιντεακια του youtube) τους τοποθετεις και του ρυθμιζεις χωρις προβλημα (πρεπει να εισαι εντελως στοκος για να μην μπορεις - ωντας επαγγελματιας ξυλουργος - να παραδοσεις μια κατασκευη με τετοιους μηχανισμους με προβληματα). συνεπως ο πελατης διαλεγει προσεκτικα μηχανισμους αναλογως βαλαντιου.

 

τα πορτακια ειναι απειρα σε υλικα και αποχρωσεις.

στα απλα (πχ βακελιτικα) τα λαθη ειναι πολυ δυσκολο να γινουν. ο "μαγκας" ο ξυλουργος θα φανει στα μασιφ που ουσιαστικα κατασκευαζει μονος του (αν και υπαρχουν αρκετες ημιετοιμες επιλογες απο επωνυμες εταιριες) ενω θα πρεπει να φροντισει και το λουστρο (αρα να εχει εμπιστο λουστραδορο που θα του δωσει σταθερο αποτελεσμα).

 

ο παγκος αν δεν ειναι βακελιτικος , σε ελαχιστες περιπτωσεις τοποθετειται απο τον ξυλουργο. αρα οτι κουζινα και να παρει κανεις το ιδιο συνεργειο θα τοποθετησει τον παγκο.

 

για μενα οι "επωνυμες" κουζινες ειναι τα πιο πεταμενα λεφτα που μπορει να ξοδεψει κανεις. χωρια το γεγονος οτι καποιες απο αυτες κατασκευαζονται εξολοκληρου ελλαδα (αρα εχουμε και θεμα απατης).

ενας καλος ξυλουργος , με καλη ξυλεια (που δοξα το θεο υπαρχει στη χωρα μας) ειναι απειρως καλυτερη λυση αρκει φυσικα να υπαρχουν ιδεες και σχεδια και οι απαιτησεις να μπορουν να αποτυπωθουν στο χαρτι.

 

το ιδιο ισχυει και για ντουλαπες.

 

τωρα αν παλι υπαρχει ορεξη , χρονος και φυσικα πιανουν τα χερια , υπαρχουν και τα "φταιξτο μονος σου" καταστηματα οπου θα κανουν σχεδον ολη τη δουλεια (πχ οπες για μεντεσεδες που δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να κανει καποιος χωρις επιτραπεζιο δραπανο και ακριβα κοπτικα - αν θελουμε σωστο αποτελεσμα - ακομα και σημαδια για τους μηχανισμους) εκτος του μετρηματος και της συναρμολογησης. αν μπορεις να μετρησεις σωστα, να αποτυπωσεις ενα σχεδιακι με σωστες διαστασεις και να συναρμολογησεις τοτε μπορεις να πετυχεις εξαιρετικο αποτελεσμα (αναλογως των εξοδων που δε θα κανεις φυσικα)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα, εντός κρίσης για επιλογή κουζίνας. Ιταλικής ή ελληνικής κατασκευής;

Υπάρχουν κάποια εργοστάσια ελληνικά με καταστήματα τα οποία παρασκευάζουν κουζίνες και φυσικά υπάρχουν και τα ιταλικά.
Το θέμα μου τώρα που σχεδιάζω την κουζίνα μου είναι το εξής: έχω τον ξυλουργό (θεωρητικά είναι καλός) ο οποίος μου δίνει τιμή για ιταλικά και είναι πολύ πιο ακριβός από τις ελληνικές( eliton, nikolidakis, κλπ).
Έχει τοποθετήσει κάποιος ελληνικής κατασκευής κουζίνα (κάποια από τις παραπάνω ίσως) ώστε να έχει άποψη;

Edited by katerina_dl
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορείς να συγκρίνεις θα πρέπει να έχεις αναλυτική προσφορά για ό,τι θα απαρτίζει τα έπιπλα κουζίνας.

Από το υλικό και την πηγή όσο αφορά τα κουτιά και τα φύλλα μέχρι και την μάρκα των μεντεσέδων.

π.χ. τα εργοστάσια που κατασκευάζουν μηχανισμούς για συρτάρια και προμηθεύουν όλη την Ευρώπη είναι συγκεκριμένα και οι διαφορές στις τιμές καθώς και στην ποιότητα αρκετά μεγάλες. 

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορείς να συγκρίνεις θα πρέπει να έχεις αναλυτική προσφορά για ό,τι θα απαρτίζει τα έπιπλα κουζίνας.

Από το υλικό και την πηγή όσο αφορά τα κουτιά και τα φύλλα μέχρι και την μάρκα των μεντεσέδων.

π.χ. τα εργοστάσια που κατασκευάζουν μηχανισμούς για συρτάρια και προμηθεύουν όλη την Ευρώπη είναι συγκεκριμένα και οι διαφορές στις τιμές καθώς και στην ποιότητα αρκετά μεγάλες. 

Αναλυτικές προσφορές έχω, τους μηχανισμούς τους ξέρω, το ερώτημα που ίσως δεν έθεσα σωστά, είναι η ποιότητα των ξύλων και των βακελιτών.

Μιας και δεν είναι ιταλικής πχ κατασκευής, αλλά ελληνικής, έχω ψάξει να βρώ κάποιους πχ που να έχουν τέτοιες κουζίνες, αλλά....

 

Πέρα δηλαδή από τους μηχανισμούς που σίγουρα δεν είναι ελληνικοί, μη μου ξεφλουδίσει ο βακελίτης ή μην σκάσει μετά από 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ελληνικής κατασκευής θεωρώ πως είναι καλύτερες... Κοίτα να δεις ποιότητα που έχουν οι ελληνικές ντουλάπες https://www.dreamykitchen.gr/ntoulapa/ . Και δίνεις και δουλειά σε Έλληνες, γιατί να αγοράζουμε ξένα,,,,, 

Edited by NikolaosMallios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.