Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουφώματα αλουμινίου με θερμοδιακοπή


mariadim

Recommended Posts

Ποιά είναι η άποψή σας για τα κουφώματα αλουμινίου με θερμοδιακοπή;

Για ένα σπίτι στο κέντρο της Αθήνας που δεν υπάρχουν ακραίες θερμοκρασίες έχω κάτι να κερδίσω;

Να πώ ότι το σπίτι είναι καινούριο με καλή σχετικά μόνωση αλλά τα κουφώματα είναι χωνευτά οπότε απώλειες ενέργειας έχω έτσι κ αλλιώς από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε προσέξει ιδιαίτερα τα σημεία όπου παρουσιάζονται θερμογέφυρες, νομίζω ότι είναι κακή επιλογή value for money τα θερμομονωτικά κουφώματα για Αθήνα.

 

Και πάλι αν είναι σουρωτήρι το σπίτι (ελλειπής μόνωση σε τοίχους και μπετά, μη μονωμένα σενάζ κλπ) τότε τι να τα κάνεις τα θερμομονωτικά; Κρίμα τα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

σε σπιτι που αλλαξαμε τα κουφωματα πρωτα απολα εκλεισα τα χωνευτα επειδη ειχανε μεγαλο ανοιγμα και τακανα επαλληλα....

 

μονο και μονο απο αυτα πουχεις σε απλα νακανες αλλαγη απο χωνευτα σε επαλληλα θα κερδιζες πολυ...

 

αν παρεις θερμοδιακοπης ναχουν σιγουρα και αντιστοιχα τζαμια θερμομονωτικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να επενδύσεις σε ενεργειακούς υαλοπίνακες παρά σε θερμοδιακοπή (αν επιλέγεις μεταξύ των δύο),οι οποίοι καλύπτουν μεγαλύτερη επιφάνεια απο το σύστημα αλουμινίου που θα βάλεις.Βέβαια, όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι, αν το κτήριο μπάζει απο παντού(απουσία μόνωσης), τοτε είναι δώρον άδωρον.....

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αν παει ναλλαξει μονο υαλοπινακες ειναι δυσκολο σε παλια κουφωματα γιατι πιθανοτατα δεν θαναι διπλα....

επισης ενα θεμα ειναι και τα ραουλα που θα πρεπει ανναι ενισχυμενα σε σχεση εμ ταυφισταμενα γιατι οι θερμομονωτικοι υαλοπινακες εχουν πιο μεγαλο βαρος...

τα ραουλα θα πρεπει ναναι βαρεου τυπου....ετυχε να εχουμε ανοιγμα 3 μετρα με επαλληλα που τα ραουλα χρειαστηκαν αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι είναι καινούριο και τα κουφώματα τώρα θα μπουν. Υπάρχει καλή μόνωση αλλά τα κουφώματα είναι χωνευτά.

Αρχικά σκεφτόμουν θερμοδιακοπή και ενεργεικά τζάμια οπωσδήποτε αλλά πολλοί που έχω ρωτήσει (μηχανικός και κάποιοι αλουμινάδες) λένε ότι λόγω Αθήνας δεν θα έχω και με τα ψυχρά αλουμίνια πρόβλημα αλλά και ότι λόγω χωνευτών δεν θα δουλεύει σωστά η θερμοδιακοπή έτσι κι αλλιώς.

Τελικά έχει αποτέλεσμα ή όχι; Δεν έχω πρόβλημα με το οικονομικό αρκεί να μην είναι τελείως πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

 

Σχετικά με το ερώτημα των χωνευτών θα ήθελα να αναφέρω τα παρακάτω:

 

Στα συρόμενα συστήματα ουσιαστικά δεν έχουμε θερμοδιακοπή αφου χρησιμοποιούμε βουρτσάκια και όχι ελαστικά.

Επίσης στην περίπτωση του χωνευτού είναι ακόμα χειρότερες οι απώλειες στην κατασκευή λόγω του κενού που υπάρχει στον τοίχο.

Ακόμη και στην περίπτωση του επάλληλου τα συμβατικά ελληνικά συρόμενα έχουν πολύ χαμηλές επιδόσεις θερμομόνωσης.

 

Τα μοναδικά επάλληλα συρόμενα που έχουν καλύτερα αποτελέσματα είναι τα συρόμενα με μηχανισμό lift & slide, που δεν έχουν βουρτσάκια αλλά ελαστικά. Σε αυτήν την περίπτωση το κόστος ανεβαίνει υπερβολικά.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει να αντικαταστήσεις με απλό ΚΡΥΟ σύστημα και διπλό υαλοπίνακα 4χιλ+5χιλ. Αυτό άλλωστε έκανα και στο διαμέρισμα μου...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

Με εκτίμηση,

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

το πιο σημαντικο απολα...

 

αν εχεις ριξει τελικες τσιμεντοκονιες θα εχεις θεμα αν ο πλακας εχει υπολογισει απλο κουφωμα...

 

τα θερμοδιακοπης εχουν 1 ποντο μεγαλυτερο οδηγο σε υψος επομενως θα σου κανει ''δοντακι''

Link to comment
Share on other sites

.....Στα συρόμενα συστήματα ουσιαστικά δεν έχουμε θερμοδιακοπή αφου χρησιμοποιούμε βουρτσάκια και όχι ελαστικά...

 

Αν καταλαβα καλα η θερμοδιακοπη ειναι το ελαστικο πλαστικο που υπαρχει γυρω γυρω στο κεντρο των πλαισιων; Δεν ειναι και εσωτερικα μεσα στο πλαισιο του κουφωματός;

 

...Επίσης στην περίπτωση του χωνευτού είναι ακόμα χειρότερες οι απώλειες στην κατασκευή λόγω του κενού που υπάρχει στον τοίχο...

Το κενο που υπαρχει μεταξυ του τοιχου εσωτερικου με τον τοιχο εξωτερικου εχει ιδιοτητες μόνωσης. Οχι οτι ειναι το καταλληλο αλλα παιζει ενα ρολο. Μεταξυ δυο τοιχων που ο ενας δεν εχει κενο και ο αλλος εχει ειναι προτιμότερος αυτος που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυαμιδio ειναι....αυτο διακοπτει την θερμογεφυρα επειδη ειναι διαφορετικο υλικο...δλδ ειναι σαντουιτσ αλουμινιο-πολυαμιδιο-αλουμινιο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.