Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Τους έστειλα mail και πήρα την παρακάτω απάντηση:

 

Για το θέμα αυτό έχουν ζητηθεί διευκρινίσεις. Προς το παρόν δεν μπορείτε να προχωρείσετε στην έκδοση πιστοποιητικού χωρίς την συμπλήρωση του σχετικού πεδίου.

--

BuildingCert.gr

Help Desk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα συμπληρώσω :

ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ "κτίριο προ του 55 "

ΕΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ "κτίριο προ του 55 "

ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ "κτίριο προ του 55 "

ΕΤΟΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ "κτίριο προ του 55 "

να δούμε τι θα κάνει !

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση....διαβάζω ότι σε παλιά post έχει βρεθεί bug για τα δυο συστήματα στο ΖΝΧ...υπάρχει λύση??θέλω να στείλω ΠΕΑ με ένα σύστημα και αγνοοντας το άλλο και το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θελεις να κανεις ενα σεναριο... Πρεπει να μπεις και να πάρεις πρωτόκολλο ? Δεν μου βγάζει χρήση κτηρίου. Ξέρει κανείς κάτι ? Θέλω να κάνω σενάριο τμήμα κτηρίου. Το μόνο που μου παίρνει είναι "Εισαγωγή Στοιχείων"-> βάζω την πολυκατοικία .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να πω ότι κάνοντας μία επίσκεψη σε άλλο χώρο αντίστοιχο , αλλά άλλης χώρας , υπήρχε δυνατότητα δίνοντας τα στοιχεία σου να σου δείξει σε μία περιοχή της επιλογής σου , αν υπάρχουν πιστοποιητικά . Δεν θα έπρεπε να μπορούμε όλοι να δούμε τις περιοχές της χώρας (χωρίς ευαίσθητα δεδομένα)και τα πιστοποιητικά που έχουν εκδοθεί ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν θελεις να κανεις ενα σεναριο... Πρεπει να μπεις και να πάρεις πρωτόκολλο ? Δεν μου βγάζει χρήση κτηρίου. Ξέρει κανείς κάτι ? Θέλω να κάνω σενάριο τμήμα κτηρίου. Το μόνο που μου παίρνει είναι "Εισαγωγή Στοιχείων"-> βάζω την πολυκατοικία .

Τα σενάρια γίνονται πάνω σε αντίγραφα του αρχικού κτιρίου σου, μέσα στο ίδιο αρχείο: κάνε δεξί mouse click πάνω στο κτίριό σου όταν το τελειώσεις πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Τα σενάρια γίνονται πάνω σε αντίγραφα του αρχικού κτιρίου σου, μέσα στο ίδιο αρχείο: κάνε δεξί mouse click πάνω στο κτίριό σου όταν το τελειώσεις πλήρως.

 

Ναι αλλά εγώ θα ήθελα να φτιάξω ένα κτήριο εγώ χωρίς να πάρω στοιχεία και πρωτόκολλο. Δικό μου . Θέλω να βάλω τμήμα κτηρίου...

 

Επίσης το ΚΕΝΑΚ δεν βγάζει όλες τις επιθεωρήσεις , αλλά μόνο μελέτη και επιθεώρηση κελύφους.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ και κανε ότι σενάρια θέλεις.

 

Ειναι αυτό που ψάχνεις και αυτός ειναι ένας απο τους σκοπούς του. Η ίδια μηχανή ειναι αλλα χωρίς να εχει σχέση με τα πρρωτοκολλα των επιθεωρησεων. Το xml που θα δημιουργήσεις το χρησιμοποιείς και στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ επιθεώρηση

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ και κανε ότι σενάρια θέλεις.

 

Ειναι αυτό που ψάχνεις και αυτός ειναι ένας απο τους σκοπούς του. Η ίδια μηχανή ειναι αλλα χωρίς να εχει σχέση με τα πρρωτοκολλα των επιθεωρησεων. Το xml που θα δημιουργήσεις το χρησιμοποιείς και στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ επιθεώρηση

 

οκ . Μήπως ξέρεις που είναι τα άλλα προγράμματα και αν έχουν βγει ?

Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό του ΤΕΕ σας εμφανίζει την ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου αν έχετε εισάγει πολλά αδιαφανή στοιχεία (πάνω από 20);

 

Το λογισμικό της 4Μ μου εμφανίζει προειδοποιητικό μήνυμα ότι το λογισμικό του ΤΕΕ δεν θα εμφανίσει την κατάταξη για κτίρια με περισσότερα από 20 αδιαφανή στοιχεία και όντως δεν μου εμφανίζει την κατάταξη.

Ανησυχώ τι θα γίνει αν κάνω την ενεργειακή μελέτη μόνο με το λογισμικό της 4Μ (μου εμφανίζει την κατάταξη με την δικιά του μηχανή) και μου βγει Β αλλά ο επιθεωρητής χρησιμοποιήσει άλλο λογισμικό και του βγει Γ.

Τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση;

Τι θα κάνατε στην θέση μου; Προσωπικά σκέφτομαι να "συγχωνεύσω" μερικά στοιχεία στο λογισμικό του ΤΕΕ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.