Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά μπορει να ξαναναφέρθηκε αλλά σε περίπτωση 3 ιδιοκτητών βάζω και τους 3 και τα 3 ΑΦΜ ή βάζω έναν και δεν παίζει ρόλο ποιόν ?

Link to comment
Share on other sites

Για το διαμέρισμα θα έπαιρνα απλά ολο το κλιμακοστασιο του ορόφου σαν μθχ. Το θεωρω αρκετά καλη προσεγγιση

 

SeNNinhA εχω ΠΕΑ διαμερισματος 3ου οροφου που γειτνειαζει με μθχ κλιμακοστασιο, πιστευεις οτι πρεπει να λαβουμε υπ οψιν το κλιμακοστασιο του ορόφου μονο η ολων των οροφων δεδομενου οτι υπαρχει κατακορυφη επικοινωνια ολου του κλιμακοστασιου;

 

και κατι αλλο, το συστημα θερμανσης ειναι κεντρικη θερμανση με δισωληνιο, η ισχυς του δικτυου διανομης για το διαμερισμα ειναι αυτη που "βρισκει" κανεις απο του κλαδους που μπαινουν στο διαμερισμα (αν ναι με ποιο τροπο την "βρισκει") ή η συνολικη πραγματικη ισχυς του λεβητα δηλ ονομαστικη ισχυς*βαθμος αποδοσης*μειωτικοι συντελεστες

Link to comment
Share on other sites

hcamp μηπωσ εχεις απαντησεις σε αυτα που ρωταω

 

"εχω ΠΕΑ διαμερισματος 3ου οροφου που γειτνειαζει με μθχ κλιμακοστασιο, πιστευεις οτι πρεπει να λαβουμε υπ οψιν το κλιμακοστασιο του ορόφου μονο η ολων των οροφων δεδομενου οτι υπαρχει κατακορυφη επικοινωνια ολου του κλιμακοστασιου;

 

και κατι αλλο, το συστημα θερμανσης ειναι κεντρικη θερμανση με δισωληνιο, η ισχυς του δικτυου διανομης για το διαμερισμα ειναι αυτη που "βρισκει" κανεις απο του κλαδους που μπαινουν στο διαμερισμα (αν ναι με ποιο τροπο την "βρισκει") ή η συνολικη πραγματικη ισχυς του λεβητα δηλ ονομαστικη ισχυς*βαθμος αποδοσης*μειωτικοι συντελεστες"

Link to comment
Share on other sites

hcamp μηπωσ εχεις απαντησεις σε αυτα που ρωταω

 

"εχω ΠΕΑ διαμερισματος 3ου οροφου που γειτνειαζει με μθχ κλιμακοστασιο, πιστευεις οτι πρεπει να λαβουμε υπ οψιν το κλιμακοστασιο του ορόφου μονο η ολων των οροφων δεδομενου οτι υπαρχει κατακορυφη επικοινωνια ολου του κλιμακοστασιου;

δεν ελέγχω καθόλου το κέλυφος του ΜΘΧ με τον οποίο βρίσκεται το υπο εξέταση διαμέρισμα σε επαφή, αλλά βάζω U στη διαχωριστική επιφάνεια το 1/2 απο το προβλεπόμενο στη μελέτη θερμομόνωσης και είμαστε πάτσι. Επιφάνεια (μόνο το εμβαδό του συγκεκριμένου ορόφου) και αερισμό του βάζω.

 

και κατι αλλο, το συστημα θερμανσης ειναι κεντρικη θερμανση με δισωληνιο, η ισχυς του δικτυου διανομης για το διαμερισμα ειναι αυτη που "βρισκει" κανεις απο του κλαδους που μπαινουν στο διαμερισμα (αν ναι με ποιο τροπο την "βρισκει") ή η συνολικη πραγματικη ισχυς του λεβητα δηλ ονομαστικη ισχυς*βαθμος αποδοσης*μειωτικοι συντελεστες"
η συνολικη πραγματικη ισχυς του λεβητα δηλ ονομαστικη ισχυς*βαθμος αποδοσης*μειωτικοι συντελεστες"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για τις θερμοκρασίες προσαγωγής Ti (oC) και επιστροφής Tr (oC) θερμαντικού μέσου στο δίκτυο διανομής. Εντάξει στην ΜΕΑ καταχωρείς ό,τι έχεις υπολογίσει. Στην ενεργειακή επιθεώρηση πως τις συμπληρώνεις; Το θερμόμετρο στον πίνακα του λέβητα δείχνει θερμοκρασία νερού στον λέβητα. Όχι προσαγωγή και επιστροφή. Εκτός και αν υπάρχουν αναμονές στην προσαγωγή και την επιστροφή ώστε να συνδέσεις θερμόμετρο για επιτόπου μέτρηση.

Αν υπάρχει μελέτη θέρμανσης θα μπορούσες να δεχθείς τις τιμές σχεδιασμού από εκεί. Δεν μου φαίνεται όμως και το ποιο σωστό. Το σωστό είναι η καταγραφή της υπάρχουσας κατάστασης. Αυτό χωρίς μετρήσεις, άρα όργανα και ύπαρξη αναμονών, πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για τις θερμοκρασίες προσαγωγής Ti (oC) και επιστροφής Tr (oC) θερμαντικού μέσου στο δίκτυο διανομής. Εντάξει στην ΜΕΑ καταχωρείς ό,τι έχεις υπολογίσει. Στην ενεργειακή επιθεώρηση πως τις συμπληρώνεις;
Καμία επίδραση των θερμοκρασιών αυτών δε βλέπω στην κατανάλωση στο λογισμικό.
Link to comment
Share on other sites

Έχει επίδραση μέσω του συντελεστή nem όσον αφορά τις τερματικές μονάδες. Αλλάζει η μέση θερμοκρασία του θερμαντικού μέσου οπότε αλλάζει και ο παραπάνω συντελεστής.

Αλλά άσχετα από αυτό, ρωτώ για το πιο είναι το σωστό. Αν βγει νέο πιστοποιητικό και αναγράφει άλλες τιμές δεν θα είσαι εκτεθειμένος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω 70-50 για καλύτερο Β.Α. και που αποτελέι και μία σύσταση προς τους ενοίκους. Δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με μεταγενέστερο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

hkamp ευχαριστω για την απάντηση.Εγώ πέρνω συνέχεια τηλ και δεν απαντούν και πήρα την πρωτοβουλία και έβγαλα πιστοποιητικό με ένα σύστημα ΖΝΧ (λέβητας-πέτρέλαιο έβαλα).Αλλά μου προκύπτουν άλλες απορίες,δηλαδή θα βγάλω και άλλο πιστοποιητικό??

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω για τις αμοιβές του ΠΕΑ.Ζητάμε αμοιβές μόνο κέλυφους??Και από ότι είδα υπάρχει στο ΤΕΕ ειδικό έντυπο σε .xls. για την τράπεζα.

 

Ακόμη μια απορία που μου προέκυψε είναι σε νέα περίπτωση που έχω και είναι 2 διαμερίσματα ανα όροφο με κλιμακοστάσιο στην μέση σε 3όροφη οικοδομή.Το οικόπεδο δεν έχει κτίσματα στα όμορα.Τα διαμερίσματα είναι το ένα στα δεξιά στον 3ο όροφο και το άλλο είναι στον 2ο όροφο αριστερά της οικοδομής.Τα διαμερίσματα είναι ενδιάμεσα ή εκτεθειμένα??

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.