Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

jof πράγματι με βοηθούν αυτά που είπες. Θέλει να πουλήσει τις οριζόντιες ιδιοκτησίες (αίθουσες και κατοικίες) ξεχωριστά. Όχι όλο το κτίριο μαζί.

Σαν μια (την ίδια) θερμική ζώνη -όπως το βλέπω- μπορώ να εξετάσω μόνο τις δύο αίθουσες (μαζί και τα κοινόχρηστα W.C.) που βρίσκονται σε επαφή. Την τρίτη αίθουσα μάλλον θα την εξετάσω μόνη της.

 

Και κάτι ακόμα για το τοπογραφικό ή το σκαρίφημα, εκτός από τα υψόμετρα. Θα πρέπει κανονικά, για να υπολογίζονται σωστά οι σκιάσεις, να μετρήσεις και αποστάσεις από τα γειτονικά κτίρια. Κι αν είναι μια ενιαία πρόσοψη από πάνω ως κάτω εύκολα τα πράγματα. Αν όμως οι γειτονικές όψεις έχουν υποχωρήσεις οι περίεργες γωνίες τότε τα πράγματα μπλέκουν. Και σιγά μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης άλλο μηχανικό να του συντάξει ακριβές τοπογραφικό. Θ' αρχίσει την κλάψα να του κάνεις "έλα μωρέ ένα σκαριφηματάκι τι είναι. Δυο λεπτά δουλειά". "Τ' άκουσα εγώ που τα λέγανε" θα σου πει. Πάντως και χωρίς αυτό, σε καμιά περίπτωση τα λεφτά που λέει ο νόμος δεν ανταποκρίνονται στον όγκο της δουλειάς που έχεις να κάνεις και στις ευθύνες που αναλαμβάνεις.

 

@martha

Αν κάτσεις να φτιάξεις (π.χ. στο excel) βιβλιοθήκες δομικών στοιχείων μπορείς και μόνο με το λογισμικό του ΤΕΕ. Αλλά μάλλον θα ασχοληθείς και με την μελέτη οπότε νομίζω πως δεν σε καλύπτει. Εκτός κι αν κάθεσαι πάλι να τα κάνεις με excel και word. Πάρε γνώμες πάντως κι από άλλους.

 

ποιο προγραμμα προτεινεις?4Μ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι μια ερώτηση γιατί δεν θυμάμαι πως το βρίσκω και έχω κολλήσει άσχημα.Θέλω να βάλω ανακλαστική θερμομόνωση σε ένα κτίριο αλλά το φυλλάδιο μου δίνει μόνο συντελεστή U(0.68).Πως μπορώ να βρω το συνολικό U της τοιχοποιίας?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν μπορείτε να μου απαντήσετε....όσοι βγάλατε ΠΕΑ...τι ποσο χρεώσατε???μόνο κέλυφος???τι πρέπει να γίνει παραπάνω για να χρεώσω και τα μηχανολογικά???

 

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση έχω βρει πολλές απαντήσεις εδώ μέσα παρά από το ΤΕΕ.

 

 

Τελικά πήρα απάντηση από το ΤΕΕ για τις αμοιβές.Δηλώνουμε στο έντυπο του ΤΕΕ μόνο την ενεργειακή επιθεώρηση κτιρίου (υποκατηγορίες 1α,1β1,1β2,1β3) και τίποτα άλλο.Αργότερα θα γίνονται επιθεωρήσεις για λέβητα και εγκαταστάσεις θερμανσης και κλιματισμού και θα καταχωρούνται και εκεί αμοιβές.Δεν μπερδευόμαστε με κέλυφος και άλλα.Αυτά τα πιστοποιητικά που βγάζουμε τώρα είναι ΚΤΙΡΙΟΥ και μόνο.Ήταν σαφής νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση γιατί δεν θυμάμαι πως το βρίσκω και έχω κολλήσει άσχημα.Θέλω να βάλω ανακλαστική θερμομόνωση σε ένα κτίριο αλλά το φυλλάδιο μου δίνει μόνο συντελεστή U(0.68).Πως μπορώ να βρω το συνολικό U της τοιχοποιίας?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι

απο που προκυπτει οτι πρεπει να εξετασουμε το κελυφος ολου του κτιριου εφοσαν μας εχει αναταθει ΠΕΑ διαμερισματος

και μαλιστα για 150 ευρω

ΔΕν είπαμε να εξετασουμε το κελυφος ολου του κτιριου, για έλεγχο της διαστασιολόγησης του λέβητα μιλάμε σύμφωνα με την σχέση 4.1 της ΤΟΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση γιατί δεν θυμάμαι πως το βρίσκω και έχω κολλήσει άσχημα.Θέλω να βάλω ανακλαστική θερμομόνωση σε ένα κτίριο αλλά το φυλλάδιο μου δίνει μόνο συντελεστή U(0.68).Πως μπορώ να βρω το συνολικό U της τοιχοποιίας?

 

1/Λ=d1/λ1+..+dn/λn

 

1/K=1/ai+1/Λ+1/aα

Link to comment
Share on other sites

ποιο προγραμμα προτεινεις?4Μ?

 

Υπολογιστικά Φύλλα. Open office calc. Κάνεις τα πάντα. Βέβαια χρειάζονται αρκετά προαπαιτούμενα. Πολύ καλή γνώση νομοθεσίας και λίγο καλή προς καλή, γνώση των Υ.Φ.

π.χ. να ξέρεις ότι η γωνία κάθετης πρόπτωσης (VSA) για να σου βγει σε μοίρες πρέπει εκτός από τριγωνομετρικούς αριθμούς atan,tan,cos να χρησιμοποιείς και radians,degrees

Αν έχεις να κάνεις παραγωγή μελετών είναι πιο δύσκολο. Επίσης αργείς να περάσεις και τα δεδομένα στο TEE-KENAK-MELETH (χειροκίνητα). Όμως είναι τσάμπα και προπαντός είναι δικιά σου δημιουργία.

 

Να δώσω ένα δωράκι:

VSA=DEGREES(ATAN(TAN(RADIANS(C6))/(COS(RADIANS(E6)))))

όπου C6 είναι το ηλιακό ύψος

και E6 είναι η HSA,

HSA = γς(=ηλιακό αζιμούθειο) - γ(=αζιμούθειο όψης αλλά με Νότο=0)

Link to comment
Share on other sites

Μονοκατοικία ισογείου 100 τ.μ του 1953 όπου έχει και υπόγειο το οποίο έχει κλείσει. Δεν υπάρχουν σχέδια υπογείου . Είναι κλειδωμένο κατά την επιθεώρηση και χρησιμοποιείται ως ανεξάρτητη κατοικία αλλά δεν έχει νομοιμοποιηθεί. Η ερώτηση είναι πως αντιμετωπίζουμε το δάπεδο της ισογείου κατοικίας για την οποία μόνο θέλει να βγάλει πιστοποιητικό ο ιδιοκτήτης. Δάπεδο προς θερμαινόμενο χώρο; προς μη θερμαινόμενο; από την αρχική άδεια φυσικά σχέδια δεν υπάρχουν (άδεια βάση συμβολαίου 1953)

Link to comment
Share on other sites

στην εγκυκλιο 1603 4/10/2010 σελ 5 iii

επισημαίνεται ότι στην περίπτωση που το εξεταζόμενο κτίριο

δε διαθέτει σύστημα θέρμανσης, η απόδοση του λέβητα-καυστήρα, για το κτίριο

αναφοράς είναι 94,5%

 

διαλεγεται και παιρνετε

 

οσο για το google earth ευτυχως που υπαρχει

απο αυτο κανω και σκαριφηματα και βρισκω προσανατολισμους

 

Η εγκύκλιος αυτή αναφέρεται στις ΜΕΑ νομίζω . Αν και εγώ έκανα σχετικό ερώτημα και απάντηση δεν έλαβα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα :

Αν έχεις την υποψία ότι από τις δηλώσεις του ιδιοκτήτη , κάτι σου κρύβει , πας ξανά για επιθεώρηση και εξετάζεις αυτό που σε διαβεβαίωσε ότι ήταν έτσι ... αλλά εσύ τον πίστεψες αρχικά και μετά δεν σου έβγαινε ή σου έβγαινε πολύ καλό για να είναι αληθινό !?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.