Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Μην εμπιστεύεσαι τον ιδιοκτήτη, μόνο τα μάτια σου.

 

Σκέψου τι θα γίνει αν βγάλεις το ΠΕΑ για τον πωλητή, και μετά ο αγοραστής καλέσει δικό του επιθεωρητή και βγάλει ΠΕΑ με διαφορετική κατηγορία και τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μεταβίβαση χρειάζομαι ΠΕΑ? Ίσως να έχει αναφερθεί αλλά δεν το βρίσκω.

Ευχαριστώ.

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Ey%2fQAAeR9%2fM%3d&tabid=37&language=el-GR

 

το εντόπισα...... στη σελίδα 4

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα απάντηση από το ΤΕΕ για τις αμοιβές.Δηλώνουμε στο έντυπο του ΤΕΕ μόνο την ενεργειακή επιθεώρηση κτιρίου (υποκατηγορίες 1α,1β1,1β2,1β3) και τίποτα άλλο.Αργότερα θα γίνονται επιθεωρήσεις για λέβητα και εγκαταστάσεις θερμανσης και κλιματισμού και θα καταχωρούνται και εκεί αμοιβές.Δεν μπερδευόμαστε με κέλυφος και άλλα.Αυτά τα πιστοποιητικά που βγάζουμε τώρα είναι ΚΤΙΡΙΟΥ και μόνο.Ήταν σαφής νομίζω.

 

Συγγνώμη παιδιά, ποιος ο λόγος κατάθεσης της αμοιβής στη ΕΤΕ, μέσω ΤΕΕ, αφού δεν έχω διαπιστώσει σε ποιο στάδιο της επιθεώρησης χρειάζεται αυτό το αποδεικτικό?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά, ποιος ο λόγος κατάθεσης της αμοιβής στη ΕΤΕ, μέσω ΤΕΕ, αφού δεν έχω διαπιστώσει σε ποιο στάδιο της επιθεώρησης χρειάζεται αυτό το αποδεικτικό?
Και εγώ έχω την ίδια απορία.Οσα ΠΕΑ έχω δώσει μέχρις εδώ, καμία εμπλοκή του ΤΕΕ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα θέμα.

1)Πως πληρωνόμαστε και ποια είναι η ώρα ?

2)Συμφωνητικό κάνει κανείς ?

3)Αν ξεκινήσεις και κάνεις δουλειά και πας και παίρνεις μέτρα και πάρεις και πρωτόκολλο .... και στο ακυρώσουν ?

4)Ακυρώσανε κανένα σε κανέναν ?

5) Πάμε στα δικαστήρια δηλαδή ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω κατι σχετικα με το συστημα ΖΝΧ?

 

Σε περιπτωση που εχεις 2 μοναδες παραγωγης σ ενα διαμερισμα ( π.χ ηλεκτρικο θερμοσιφωνακι και λεβητα αεριου ) για καποιο περιεργο λογο, το προγραμμα δεν μ αφηνει να τα βαλω και τα 2 στο υπαρχον κτιριο με τα αναλογα ποσοστα μηνιαιας καλυψης.

Δεν μου βγαζει καθολου ενεργειακη καταταξη, αλλα στην καρτελα των αποτελεσματων, μου βγαζει κανονικα νουμερα στις απαιτησεις - καταναλωσεις...

Γνωριζει κανεις κατι επ αυτου?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν είπαμε να εξετασουμε το κελυφος ολου του κτιριου, για έλεγχο της διαστασιολόγησης του λέβητα μιλάμε σύμφωνα με την σχέση 4.1 της ΤΟΤΕΕ

 

αν εφαρμοσω την 4.1 στο κελυφος διαμερισματος και συγκρινω το αποτελεσμα με το λεβητα πολυκατοικιας θα εχω υπερδιαστασιολογηση 10 φορες και βαλε

Link to comment
Share on other sites

σε ΠΕΑ τριτογενη τομεα, στο φωτισμο βαλτε στο τεε-κενακ ποσοστο ΦΦ με υποδιαστολη και χωρις υποδιαστολη, δειτε τα 2 αποτελεσματα και κλαψτε

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.