Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακές σόμπες ξύλου


βασιλική

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα, για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα

 

εχει καποιος προσωπικη εμπειρια απο χρηση σομπας ξυλου;

 

ποσο αποδοτικη μπορει να ειναι; τι χωρο μπορει να ζεστανει; για εναν χωρο 70 τμ ποσα kw ειναι καλο να αγορασω;

 

 

και ολα αυτα τα ρωταω γτ το πετρελαιο ειναι στο 1,5 € :shock:

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσωπική εμπειρία από σπίτι εξοχικό χωρίς μόνωση: Οικονομία και ζεσταίνει πολύ γρήγορα αλλά:

1) Δεν θα ζεσταίνονται ομοιόμορφα οι χώροι, όπως και με οποιαδήποτε σόμπα

2) Θα βαρεθείς να κουβαλάς ξύλα. Αν επιλέξεις θέρμανση με ξύλα σου προτίνω ξυλολέβητα αεριοποίησης ξύλου και δοχείο αδρανείας

3) Θα σου καπνίσει. Όλο και από κάπου θα βγει λίγος καπνός, κυρίως κατα το άναμα και αν έχουν υγρασία τα ξύλα, οπότε να υπολογίζεις και για βάψιμο την άνοιξη.

 

Όσο για τα kw εξαρτάται από τη μόνωση, ανοίγματα κλπ. δηλαδή μελέτη απωλειών.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Ένας τεχνίτης μου πρότεινε την παρακάτω εταιρία και συγκεκριμένα τις παρακάτω δύο επιλογές.

Έχω γνωστούς σε μεγάλη εταιρία της περιοχής αλλά δε θέλω να πάρω εισαγόμενο προϊόν.

Το κακό είναι πως δεν υπάρχουν προδιαγραφές... μόνο τιμές και απόδοση με το μέτρο :)

1. http://www.tzaki.com.gr/detail.php?Product_ID=100 Τιμή 2.200,00 για 150 τ.μ. τοποθετημένο χωρίς εργασίες αποκατάστασης

2. http://www.tzaki.com.gr/detail.php?Product_ID=26 Τιμή 1.600,00 για 100 τ.μ. τοποθετημένο εργασίες αποκατάστασης δε θα χρειαστούν

 

Αν έχει κανείς εμπειρία και όρεξη, μου προτείνει κάτι (δυστυχώς με αυτό το τρόπο παρουσίασης).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου προτεινει συγκεκριμενες μαρκες απο σομπες ξυλου;

 

σιγουρα στην αγορα υπαρχουν πολλα προιοντα μεγαλο μερος των οποιων ειναι μαιμου.

 

οποτε περιμενω καμια προταση..και αν δε γινεται εδω για λογους διαφημισης στειλτε πμ

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος θέρμανσης για την εποχή που ζούμε είναι ένας :

ΜΑΓΓΑΛΙ

και με κλειστά πορτοπαράθυρα !

Η τελική λύση στα προβλήματα μας, με την έγκριση της τρόικας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.