Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΣΠΑ: Φορολογική Αντιμετώπιση Επιδότησης


ssouanis

Recommended Posts

Γιατί να το βάλει, οι πιο πολλοί - νομίζω - έχουμε κόψει το ποσό της επιδότησης σε αθεώρητο μπλοκ παροχής υπηρεσιών... Φαντάζομαι ότι αυτό το μπλοκ ήταν μόνο για να εισπραχθεί η επιδότηση με επίσημο τροπο. Αφού έχει δηλωθεί στα πεδία του Ε3, γιατί να μπει και στις καταστάσεις πελατών-προμηθευτών;

 

Nα το βάλεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί να το βάλει, οι πιο πολλοί - νομίζω - έχουμε κόψει το ποσό της επιδότησης σε αθεώρητο μπλοκ παροχής υπηρεσιών... Φαντάζομαι ότι αυτό το μπλοκ ήταν μόνο για να εισπραχθεί η επιδότηση με επίσημο τροπο. Αφού έχει δηλωθεί στα πεδία του Ε3, γιατί να μπει και στις καταστάσεις πελατών-προμηθευτών;

 

 

Γιατί το απαιτεί ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το απαιτεί ο νόμος.

Το απαιτεί ο νόμος για αθεώρητο και ασφράγιστο δελτίο παροχής υπηρεσιών;;

Ποιος νόμος; Αρ./έτος;

Link to comment
Share on other sites

Το απαιτεί ο νόμος για αθεώρητο και ασφράγιστο δελτίο παροχής υπηρεσιών;;

Ποιος νόμος; Αρ./έτος;

 

 

Αποτελεί επιχείρημα η φράση "αθεώρητο και ασφράγιστο" ?

Θα σας συμβούλευα να μην το επικαλεσθείτε για την περίπτωση των συγκεντρωτικών καταστάσεων. (πληροφοριακά τα τιμολόγια πώλησης -αλλά και άλλα φορολογικά στοιχεία - εκδίδονται εδώ και πάρα πολλά χρόνια από αθεώρητο στέλεχος, ωστόσο στις υπόψιν καταστάσεις συμμετέχουν κανονικά )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αποτελεί επιχείρημα η φράση "αθεώρητο και ασφράγιστο" ? Θα σας συμβούλευα να μην το επικαλεσθείτε για την περίπτωση των συγκεντρωτικών καταστάσεων. (πληροφοριακά τα τιμολόγια πώλησης -αλλά και άλλα φορολογικά στοιχεία - εκδίδονται εδώ και πάρα πολλά χρόνια από αθεώρητο στέλεχος, ωστόσο στις υπόψιν καταστάσεις συμμετέχουν κανονικά )

 

Καλώς. Την υπέβαλλα σήμερα τροποποιημένη (ανακλητική) συμπεριλαμβάνοντας το ποσό της επιδότησης.

Σας ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω μια ερώτηση που αφορά την απόσβεση παγίων.

Αγόρασα εξοπλισμό αξίας 6190€ τον 10/2009 και επιχορηγήθηκα τελικά τον 12/2010.

Για ένα χρόνο και κάτι έκανα κανονικά τις αποσβέσεις μου με 20% αφού δεν ήξερα αν επιχορηγηθώ.

Τώρα καλούμαι να τις υπολογίσω στην νεα αξία μείον την επιχορήγηση.

Μπορεί να μου πει καποιος πως θα γινει αυτό;

Πχ. έχω αποσβέσει μεχρι τωρα περιπου 1500€ ενω η νεα αξία είναι 1238€. Τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

όσο μπορείς πιο συγκεκριμένος γιατί η παρανόηση αυτού που έχεις κατά νου απέχει ελάχιστα.

Αν εννοείς την επιχορήγηση ΝΕΕ όχι αλλά με τόσα που θα διαβάσεις στο παρόν θέμα δεν θα είσαι σίγουρος.

Σύμφωνα με τον SOTHRIS φορολογείται δια της πλαγίας οδού με μείωση των αποσβέσεων.

Με ποιο ακριβώς τρόπο και τι σημαίνει ακριβώς αυτό ό,τι καταλαβαίνεις.

Σε όποιους κωδικούς συμπληρωνεται η του έσπα επιδότηση, συμπληρώνεται και η επιχορήγηση ΝΕΕ? και για αυτό δε είμαι σίγουρος γιατί η συζήτηση και όσα αναφέρονται αφορούν κυρίως το ΕΣΠΑ. Έχω μπερδευτεί.

 

i)Εμένα η επιχορήγηση νεε δεν έχει συμπεριληφθεί καθόλου στις περιοδικές δηλώσεις στα αντίστοιχα τρίμηνα αλλά ούτε και στην εκκαθαριστική. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σοβαρό λάθος ή αμελητέο και τι επηρεάζει. Κατά την δήλωση εισοδήματος οι κωδικοί των τριμήνων ή της εκκαθαριστικής υπεισέρχονται με κάποιο τρόπο μέσω κάποιου κωδικού στο Ε1-Ε3 ώστε από τη στιγμή που δεν δηλώθηκε να βγάζει λάθος το ποσό προς φορολόγηση? (Χλωμό το βλέπω να επηρεάζεται)

Αν έχει κάποιος εμπειρία από τη φετινή δήλωση ας την καταθέσει γιατί ίσως να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα. Ο λογιστής μου, μου βγάζει πολλά λεφτά για πληρωμή, στην ουσία σαν να φορολογείται η επιχορήγηση και βάλε, όμως δεν ξέρω πως το κάνει αφού είναι αφορολόγητη.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα έσοδα από επιδοτούμενα σεμινάρια ΕΣΠΑ για αυτοαπασχολούμενους, σε τι στήλη περνάνε στο βιβλίο εσόδων-εξόδων? Και στο Ε3? Στο Ε1 έχει μπει ήδη ο παρακρατούμενος φόρος στο 605 και μου είπανε ότι τα έσοδα περνάνε στον κωδικό 507

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Στο Ε3 για τα εισοδήματα του 2016, η ενίσχυση για την απόκτηση της ιδιότητας ενεργειακών επιθεωρητών, καταχωρείται σε κάποιο από τα πεδία του πίνακα Ε'

 

- "ΣΥΝΟΛΟ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΧΘΗΚΑΝ - 681"

 

- "ΣΥΝΟΛΟ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΧΘΗΚΑΝ - 904"

 

ή καταχωρείται ως έσοδο του πίνακα στ' " Λοιπά έσοδα παρ. υπηρεσιών - 282"

 

ή σε κάποιο άλλο πεδίο?

 

Επίσης, στον πίνακα στ', για τα πεδία λογιστικού προσδιορισμού του κέρδους (ζ'), το ποσό της ενίσχυσης θα πρέπει να περιληφθεί στα έσοδα του πεδίου " Σύνολο Ακαθάριστων Εσόδων - 549"?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.