Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΣΠΑ: Φορολογική Αντιμετώπιση Επιδότησης


ssouanis

Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν θα βάλουμε την επιδότηση στην ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ και στην ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ? Και αν ναι σε ποιο πεδίο; Ως θετικό έσοδο, ή ως αρνητικό έσοδο χωρίς ΦΠΑ?

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν μου απάντησε κανείς... Οι απόψεις διίστανται? :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λόγω των λίγων εσόδων φέτος και της επιδότησης η εκκαθαριστική ΦΠΑ θα μου βγει με πιστωτικό υπόλοιπο κατα 1700€ περίπου. Αυτό το ποσό το βάζω στον Κωδ.802 (ποσό για έκπτωση) ή στον Κωδ.803 (ποσό για επιστροφή)? υπάρχει κάποια διαφοροποίηση λόγω του οτι το φπα προέρχεται απο παγια που αγοράστηκαν με επιδότηση? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ποσό για έκπτωση.

 

άρα ουσιαστικά μεταφέρω το ποσό στην επόμενη χρονιά (μέχρι να το συμψηφίσω με φπα εσόδων). Χρήματα στο χέρι δεν παίρνω. τα λέω καλά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησε κανείς... Οι απόψεις διίστανται? :shock:

Στην περιοδική δήλωση κωδ. 310 και στην εκκαθαριστική στον κωδ. 611 και 613 , γιατί υπό προυποθέσεις μπορεί να δημιουργηθεί κλάσμα για pro-rata.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοδική δήλωση κωδ. 310 και στην εκκαθαριστική στον κωδ. 611 και 613 , γιατί υπόμ προυποθέσεις μπορεί να δημιουργηθεί κλάσμα για pro-rata.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Σωτήρη! Να είσαι καλά!

Και εγώ εκεί θα το έβαζα...

1) Στα βιβλία εσόδων-εξόδων πιστεύεις ότι πρέπει να πάει σαν θετικό έσοδο, ή σαν αρνητικό έξοδο;

2) Ποιες είναι οι προϋποθέσεις στις οποίες αναφέρεσαι και δημιουργούν κλάσμα pro-rata;

 

Επειδή είδα ότι είσαι λογιστής, μία τελευταία ερώτηση (ελπίζω να μη σε κουράζω) στα γρήγορα:

3) Χαρτόσημο από ενοίκιο επαγγελματικής στέγης, αποδίδεται στην εφορία:

α) απο τον ιδιοκτήτη

β) από τον ενοικιαστή

και πως (?) με την φορολογική δήλωση έκαστου, ή βγαίνουν συγκεκριμένες ημερομηνίες-προθεσμίες για να το πληρώσεις απευθείας στην ΔΟΥ με μετρητά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

1) Στο βιβλίο εσ-εξ θα την καταχωρήσεις στην πλευρά των εσόδων σε ξεχωριστή στήλη (ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ κλπ).

2) Στις δηλώσεις ΦΠΑ οι επιχορηγήσεις, επιδοτήσεις κλπ πάνε πάντα ΑΡΙΣΤΕΡΑ.

3) Κλάσμα pro-rata θα δημιουργηθεί αν κάνεις πράξεις (ΠΩΛΗΣΕΙΣ) οι οποίες δεν σου δίνουν δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των εισροών τους π.χ είσαι μηχανικός και ασφαλιστής ή έχεις και έσοδα από έκπαιδευτικές δραστηριότητες.

4) Το χαρτόσημο των μισθωμάτων αποδίδεται στην ΔΟΥ από τον ιδιοκτήτη (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) μέσω της φορολογικής δηλώσεως (όταν αυτή εκκαθαριστεί ) .

5) Δεν υπάρχει συγκεκριμένη διάταξη για το ποιός τελικά βαρύνεται (πληρώνει) με το χαρτόσημο των μισθωμάτων . Είναι θέμα συμφωνίας των δύο συμβαλλομένων μερών .

Link to comment
Share on other sites

στις 11/11/10 έκανα μεταβολή δραστηριοτήτων βάζοντας τον ΚΑΔ 85591900 για να διδάξω σε ιδιωτικό ιεκ. Ακόμα δεν έχω κόψει κάποια ΑΠΥ προς το ιεκ. Το ερώτημα μου είναι αν μπαίνω στη διαδικασία pro-rata για το οικ.ετος 2011 ή μπαίνω μόνο αφου κόψω απυ στο ιεκ ή δεν μπαίνω καθόλου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1) Στο βιβλίο εσ-εξ θα την καταχωρήσεις στην πλευρά των εσόδων σε ξεχωριστή στήλη (ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ κλπ).

2) Στις δηλώσεις ΦΠΑ οι επιχορηγήσεις, επιδοτήσεις κλπ πάνε πάντα ΑΡΙΣΤΕΡΑ.

3) Κλάσμα pro-rata θα δημιουργηθεί αν κάνεις πράξεις (ΠΩΛΗΣΕΙΣ) οι οποίες δεν σου δίνουν δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των εισροών τους π.χ είσαι μηχανικός και ασφαλιστής ή έχεις και έσοδα από έκπαιδευτικές δραστηριότητες.

4) Το χαρτόσημο των μισθωμάτων αποδίδεται στην ΔΟΥ από τον ιδιοκτήτη (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) μέσω της φορολογικής δηλώσεως (όταν αυτή εκκαθαριστεί ) .

5) Δεν υπάρχει συγκεκριμένη διάταξη για το ποιός τελικά βαρύνεται (πληρώνει) με το χαρτόσημο των μισθωμάτων . Είναι θέμα συμφωνίας των δύο συμβαλλομένων μερών .

 

POWER!!! Εντυπωσιασμένος! Αν σε χρειαστούμε για καμιά δήλωση Αθήνα είσαι; Στέιλε PM

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.