Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποχρέωση βιομηχανίας


Recommended Posts

 

Ευχαριστω sdim,

 

ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ: της 16 Μαρτίου 1950????

(61 χρονια δεν εχει αλλαξει τιποτα?)

ΑΣΚΗΣΗ:

Αυτος ο Σ πως υπολογιζεται?

Το Θ ειναι Kw? kcal ? Kg ατμου ?

Το Ψ σε τι μοναδες ψυχους?

Το Π σε τι μοναδες πιεσης?

Το Α τι σημαινει "η μερίς μ3 χωρητικότητας των αεριζομένων χώρων"

Το Κ

Κ = η αξία της εγκαταστάσεως θεωρουμένης ως καινουργούς εις χρ. δραχ.

ποσα €?

Φεξε μου και γλιστρισα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, είμαι γυναίκα....

 

Δεύτερον, αυτο είναι το προβλημά μας... Ότι δεν γίνονται έλεγχοι... Μόνο να πέσει "καρφωτή" ίσως να γίνει κανάς έλεγχος ή αφού έχει γίνει ατύχημα...

Για το ΙΚΑ, μόνο αν πάει ο ίδιος ο εργαζόμενος και καταγγείλει κάτι, θα δουν καταστάσει προσωπικού και θα επιβαλλουν κυρώσεις...

 

Απλά έχω την αίσθηση ότι για να έχει έσοδα το κράτος, αυτοί οι έλεγχοι θα αυξηθούν...

Sorry για την αλλαγη φυλλου!

Ο δαιμων της πληκτρολογησης ευθυνεται (ως γνησιος Ελληνας οχι εγω..καποιος αλλος).

Σε οτι αφορα τους ελεγχους η αισθηση μου ειναι οτι οχι μονο δεν θα αυξηθουν αλλα θα μειωθουν και επαγγελματικα δικαιωματα στο ονομα μνημονιου κλπ (ο λυκος στην αναμπουμπουλα χαιρεται)

Σιγα μην πληρωσουν οι επιχειρησεις τα εσοδα που θελει το κρατος...

Εσυ και εγω θα πληρωσουμε και μαλιστα ακριβα τον υπνο του δικαιου που απολαμβανουμε επι σειρα ετων..

μφχ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δε μιλάμε εδώ για τον Μνημόνιο αλλά για τους εργατικούς νόμους και για το τι εφαρμόζεται...

 

Και η αλήθεια είναι ότι αν κάνει κάποιος έλεγχο σε οποιαδήποτε βιομηχανία ή κατασκευαστική εταιρεία, θα δει σημεία και τέρατα... Θυμάμαι το πρωήν αφεντικό μου που έλεγε ότι αν ακολουθούσε πιστά όλους τους νόμους, θα είχε κλείσει την εταιρεία πάνω στο 6μηνό...

Link to comment
Share on other sites

Ολα στον ιδιο κουβα βρισκονται..

Και οι πολλοι νομοι που ο ενας αναιρει η δυσκολευει την ερμηνεια η την εφαρμογη του αλλου

και η μη επιθεωρηση της τηρισης τους

και η γραφειοκρατια που επικαλειται το πρωην αφεντικο σου που ειναι αποτρεπτικη για τον επιχειρηματια που θελει να ειναι σωστος αλλα που βοηθαει να ξεγλισταει και το αρπακτικο

και το μνημονιο που ερχεται υποτειθεται να διορθωσει τα κακως κειμενα αλλα στην πραξη θα τα χειροτερευσει.

 

Στο διαταυτα λοιπον νομιζω οτι αν ηθελε η πολιτεια να εφαρμοσει τους νομους που επιβαλλουν οτι οι τεχνικες εργασιες θα γινονται απο πιστοποιημενους εργαζομενους στη βιομηχανια, θα επεβαλε μεσα στην αδεια λειτουργιας της(αναλογα με την ισχυ εξοπλισμου,των αριθμο εργαζομενων,το ειδος παραγωγης,τους ενδεχομενους κινδυνους περιβαλοντικους,υγειας και ασφαλειας,ασφαλειας καταναλωτη κλπ)να αναγραφονται οι ειδικοτητες και ο αριθμος των ατομων που θα απασχολει και αυτη η αδεια θα ηταν κατατεθειμενη και στο ΙΚΑ και στο ΣΕΠΕ ετσι ωστε να γινοταν ο πρωτογενης ελεγχος αν υπαρχει αυτος ο αριθμος των ειδικοτητων απο το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Καλησπέρα θελώ να ρωτήσω κατί εχώ ενα βενζινοκινητήρα 6,5hp  τα χαρακτιρηστηκά είναι :μοντέλο 168fb ,στροφές 3600 , σε 1000λιτ κλαδευτικό καζάνη ο τροχαλίας που ειναί στον βενζινοκινητήρα ειναί πολύ μικρός σε σχέση με της κεφαλής παίζει κανά ρολώ , γιατί αργαεί πολύ να γεμείση ευχαριστό πολύ
Link to comment
Share on other sites

αυτο που μας ενδιαφερει ειναι τα χαρακτηριστικά της αντλιας αερα, ποσα Lit/min βγαζει και σε ποσες στροφες δουλευει. Σιγουρα παντως η τροχαλια που θα εχει θα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτην του βενζινοκινητηρα. Αν γραφεις παντως 1000λιτ για το δοχειο και οχι 100λιτ που ειναι τα συνηθισμενα, οντως θα κανει υπερβολικο χρονο για να γεμισει (συνηθως εκει βαζουμε διδυμη αντλία για πιο γρηγορα) Αν εννοεις για το δοχειο 100λιτ , στην πραξη κανει 4-5λεπτα να γεμισει. Δες αν εχεις διαρροες αερα οποτε δεν θα φτανει ευκολα στην μεγιστη πιεση, και επισης δες στο μανομετρο τη μεγιστη πιεση οταν σταματαει. Βαλε τον πιλοτο βενζινης να σταματαει στις 9-10bar και οχι παραπανω γιατι καναπονειται και η αντλια του κομπρεσερ (το ψαλιδι δουλευει στα 8, το αεροπριονο στα 8-10)

Link to comment
Share on other sites

αυτής της χωρητικότητας το δοχείο συνήθως το δουλευουν αναρτωμενο σε τρακτερ με κίνηση απο το pto. Εσύ το κινείς με τρειλερ ή το έχεις καπου μονιμα?  Mε κοστος 150ε μπορεις να παρεις ενα δοχειο 100λιτ και να προσαρμοσεις τα εξαρτηματα σου, αν θελεις να το κινεις και ευκολα. Παντως 50λεπτα οπως εγραψες και σε αλλο thread  είναι υπερβολικό νούμερο και για 1000ρι δοχειο. απο τη σχεση R1*N1 = R2*N2, οπου R1,R2 οι ακτινα των τροχαλιων του κινητήρα και αεροσυμπιεστή και N1,N2 οι στροφες λειτουργίας αντίστοιχα (για τον αεροσυμπιεστή N2=1450RPM) δες αν εχεις σωστές τροχαλίες. Αλλο ενδεχομενο ειναι να εχεις τις στροφες του κινητηρα χαμηλά ,μεσω του πιλότου βενζίνης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.