Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποχρέωση βιομηχανίας


Recommended Posts

Παρακαλω πειτε μου αν υπαρχει νομος που να υποχρεωνει βιομηχανια να απασχολει μισθωτο υπαλληλο τεχνιτη μηχανικο,ηλεκτροτεχνιτη,μηχανολογο,ηλεκτρολογο και ποιος ειναι αυτος.

Μπορει την δουλεια του τεχνιτη μηχανικου η ηλεκτρολογου (συντηρηση,επισκευη,ρυθμιση μηχανης) να την εκτελει ο χειριστης της που ειναι ανειδικευτος εργατης?

Link to comment
Share on other sites

Mηχανη παραγωγης (συσκευαστικο,παλεταριστικο,γεμιστικο,ετικεταριστικο) με συνολικη ισχυ απο 5 εως 60 kw.

Eπισης για την εξυπηρετηση των παραπανω υπαρχουν και αεροσυμπιεστες αντλιοστασια ατμογεννητριες απο 40 εως 250 kw

Oλο το συγκροτημα εχει εγκατεστημενη 2000 kw και απορροφουμενη περιπου 1200 στο peak.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω πειτε μου αν υπαρχει νομος που να υποχρεωνει βιομηχανια να απασχολει μισθωτο υπαλληλο τεχνιτη μηχανικο,ηλεκτροτεχνιτη,μηχανολογο,ηλεκτρολογο και ποιος ειναι αυτος.

Μπορει την δουλεια του τεχνιτη μηχανικου η ηλεκτρολογου (συντηρηση,επισκευη,ρυθμιση μηχανης) να την εκτελει ο χειριστης της που ειναι ανειδικευτος εργατης?

 

Αγαπητοι συναδελφοι, δεν γνωριζει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ένας νόμος, αλλά υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί νόμοι που προβλέπουν ότι ειδικές και επικίνδυνες εν δυνάμει εργασίες π.χ. σε ηλεκτρικά δίκτυα και μηχανές, θα πρέπει να εκτελούνται από άτομα με πιστοποιημένη ικανότητα.

 

Ανάλογα με την ειδικότητα (π.χ. ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, τεχνίτης καυστήρων, θερμαστής για λέβητες, κτλ) θα πρέπει να ανατρέξεις στην σχετική νομοθεσία που μπορείς να την βρεις στον ιστότοπο της ΕΛΙΝΥΑΕ και ειδικά στην ιστοσελίδα νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

Aρα αν εχω καποιο εργοστασιο,τι ειναι αυτο που θα με υποχρεωσει να εχω ολες αυτες τις ειδικοτητες + τους ανειδικευτους εργατες παραγωγης και οχι μονο ανειδικευτους (φθηνοτερους) εργατες που θα τους χρησιμοποιω ως χειριστες μηχανων παραγωγης ,ως συντηρητες ,ως επισκευαστες κλπ εφοσον τους εχω εκπαιδευσει στα πολυ βασικα ???

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο που θα με υποχρεωσει

 

Δεν σε καταλαβαίνω. Στο προηγούμενο μήνυμά μου, απάντησα ότι υπάρχουν πολλοί νόμοι και όχι ΕΝΑΣ νόμος, που προβλέπει ότι κάποιες εργασίες θα πρέπει να εκτελούνται από άτομα με πιστοποιημένη ικανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ρωταω ειναι:

Ποιος θα επιβλεπει αν καταστρατηγειται καποιος απο τους πολλους νομους?

Θα ερχεται καθε μερα η επιθεωρηση εργασιας ? ο εισαγγελεας ? θα αρνειται (χλωμο) ο μη πιστοποιημενος εργαζομενος την εργασια που χρειαζεται πιστοποιημενο (πως θα την διαχωριζει)

Ρωταω λοιπον:

1)με ποιον τροπο προστατευεται ο μη πιστοποιημενος που του επιβαλλουν να κανει δουλεια που χρειαζεται πιστοποιηση.

2)πως περιφρουρει το κρατος που εφτιαξε τους πολλους νομους,την εργασια που χρειαζεται πιστοποιηση.

(Υπαρχουν και πολλοι νομοι που απαγορευουν το κλεψιμο,χωρις αστυνομια ομως δεν θα εφαρμοζοταν καννενας).

Link to comment
Share on other sites

Εμ πες το έτσι, ντε!

 

Είμαστε όλο αυτιά, γιατί τα παράπονα (όπως και οι χαρές) πρέπει να μοιράζονται. Σε ακούμε λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Tι αλλο να ακουσετε?

Υπαρχει απαντηση?

Ολα τα "μαγαζακια" ετσι δουλευουν.

Υπαρχει λοιπον νομος που να επιβαλει στον ιδιοκτητη αναλογα με καποια κριτηρια να απασχολει καποιους εργαζομενους με τεχνικες ειδικοτητες?

πχ εχεις λεβητα? που ειναι ο θερμαστης ?

εχεις ισχυ υποσταθμου πανω απο χ kw που ειναι ο αδειουχος ηλεκτρολογος ?

εχεις μηχανολογικο εξοπλισμο χ αξιας η επικινδυνοτητας και δεν εχεις συμβολαια συντηρησης με εξωτερικους προμηθευτες που να αποδεικνυουν οτι κανεις συντηρηση,που ειναι ο πρακτικος μηχανικος η ο μηχανολογος?

δυσκολα ειναι αυτα που ρωταω?

Τα κριτηρια θελω αν υπαρχουν και αν τα ξερετε.

ευχαριστω σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.