Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υποχρέωση βιομηχανίας


Recommended Posts

Για λέβητα, υποσταθμό, κτλ. μπορείς να ψάξεις στην ιστοσελίδα του ΕΛΙΝΥΑΕ.

edit : Η ερώτηση σου αφορά πολλά διαφορετικά ζητήματα και δεν απαντιέται εύκολα σε ένα θέμα. Αν θέλεις σπάσε την ερώτηση σε επιμέρους ερωτήσεις (πότε απαιτείται θερμαστής, πότε απαιτείται ηλεκτρολόγος κτλ), και αφού βεβαιωθείς ότι δεν έχουν απαντηθεί αυτές οι ερωτήσεις στο φόρουμ, μπορείς να ξεκινήσεις νέα θέματα.

 

 

 

 

Για το ποιός υποχρεώνει τον εργοδότη να απασχολεί το απαιτούμενο προσωπικό, η απάντηση είναι μία: οι ισχύουσες διατάξεις των νόμων.

 

Για το ποιός ελέγχει την εφαρμογή των νόμων από τον εργοδότη, η απάντηση είναι πάλι μία: η επιθεώρηση εργασίας, η αστυνομία, το ΥΠΕΧΩΔΕ και ο εκάστοτε φορέας ελέγχου.

 

Το #9 μήνυμά μου, για να μοιραστείς το παράπονό σου μαζί μας, είχε το σκοπό να μας πεις αναλυτικότερα κάποια από τα γεγονότα που άφησες να εννοηθούν στο #8, ότι έγιναν.

 

Τώρα, εάν ο εργοδότης (ή οποιοσδήποτε άλλος πολίτης) παραβιάζει την νομοθεσία, είναι υποχρέωση κάθε συνειδητοποιημένου πολίτη να καταγγέλει την παραβίαση αυτή στους αρμόδιους φορείς ελέγχου. Δεν γίνεται να έχουμε ο καθένας μας, από έναν ελεγκτή/αστυνόμο κατά πόδας, να μας ελέγχει.

Link to comment
Share on other sites

Η βιομηχανία είναι υποχρεωμένη να έχει έναν μηχανικό τουλάχιστον για την επίβλεψη λειτουργίας και κάποιον για υπεύθυνο ασφαλείας. Ένα άτομο μπορεί να καλύψει και τις δύο θέσεις.

Δεν είναι απαραίτητο να είναι μισθωτός, μπορεί να είναι και εξωτερικός συνεργάτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1)Aυτο που ζητησα ειναι μια γρηγορη απαντηση απο καποιον που ενδεχομενως γνωριζει τα εργασιακα θεματα και οχι να διαβασω ολη την εργατικη νομοθεσια.

2)Δεν χρειαζεται να μοιρασθω παραπονα που ο κοσμος τόχει τουμπανο και 'μεις κρυφο καμαρι.

Μια "εκπαιδευτικη" επισκεψη σε οποιαδηποτε βιομηχανια η βιοτεχνια της περιοχης σας (και μερικες ερωτησεις στους εργαζομενους) ειναι αρκετη για να αποκτηθει εικονα.

3)Σε οτι αφορα πιστοποιηση της εφαρμογης του νομου για την υποχρεωτικη απασχοληση μηχανικου (αν υπαρχει τετοιος νομος) δεν χρειαζεται μπατσος για τον ελεγχο. Μια απλη καταθεση στην κατα τοπους Επιθεωρηση Εργασιας ,των ονοματων και των ειδικοτητων που θα εργασθουν το προσεχες διαστημα (εβδομαδα,μηνας) θα αρκουσε εφ οσον και οι υπαλληλοι της επιθεωρησης εργασιας διενεργουσαν δειγματοληπτικους και απροειδοποιητους ελεγχους.

 

Γενικα απ' οτι καταλαβαινω υπαρχει μια "θολουρα" οπως και στα περισσοτερα ζητηματα της ελληνικης πραγματικοτητας

 

Παντως ευχαριστω για τις προσπαθεις που κανατε για να μς βοηθησετε.

Link to comment
Share on other sites

Η βιομηχανία είναι υποχρεωμένη να έχει έναν μηχανικό τουλάχιστον για την επίβλεψη λειτουργίας και κάποιον για υπεύθυνο ασφαλείας. Ένα άτομο μπορεί να καλύψει και τις δύο θέσεις.

Δεν είναι απαραίτητο να είναι μισθωτός, μπορεί να είναι και εξωτερικός συνεργάτης.

 

Απο ποιον νομο??

Link to comment
Share on other sites

aaandreas, δεν έχω δουλέψει σε βιομηχανία αλλά σε κατασκευή που και εκεί υπάρχουν συγκεκριμένες ειδικότητες με συγκεκριμένες αρμοδιότητες... Κατ' αρχάς, μια ερώτηση: Ουσιαστικά αναρωτιέσαι αν μπορείς να παρανομήσεις χωρίς να σε πιάσουν ή απλά εγκυκλοπαιδικά πως δουλεύει το θέμα?

 

Στο διαταύτα, όταν για μια συγκεκριμένη εργασία που θέλει πιστοποιημένο τεχνίτη (χειριστή, θερμαστή κτλ) βάζεις μη εξουσιαδοτημένο, σε ένα ενδεχόμενο έλεγχο από ΙΚΑ, ΣΕΠΕ κτλ αν καταλάβουν ότι γίνεται αυτό, τρως προστιματάρα...

Για το ΙΚΑ είναι θέμα και ενσήμων, μιας και ο πιστοποιημένος τεχνίτης παίρνει βαρύτερα ένσημα... Για το ΣΕΠΕ είναι θέμα αρμοδιοτήτων και πιστοποίησης τεχνιτών σε θέματα που απαιτούν εξειδικευμένη γνώση... Στις ημέρες μας, όπου τα έσοδα για το κράτος είναι το παν, οι έλεγχοι αυτοί θα ενταντικοποιηθούν κατα τη γνωμη μου, γι αυτό και καλό ειναι να το προσέξεις αυτό το θέμα...

 

Εμένα μου έχει τύχει να έρθει το τοπικό σωματείο χειριστών ανυψωτικών μηχανών και να μου κάνει σύσταση εμένα σα επιβλέποντα μηχανικό να μη βάζω ως χειριστή μη αδειούχο ή τον μη αδειούχο να τον εξουσιοδοτήσω για να πάρει την αντίστοιχη άδεια...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω παρόμοια απορία. Έστω ότι έχουμε μια απλή βιομηχανία χωρίς ιδιαίτερα μεγάλα μηχανήματα, όπως μια βιομηχανία σκυροδέματος. Από ποιο νόμο προκύπτει - αν προκύπτει - ότι πρέπει να απασχολεί ηλεκτρολόγο ή μηχανολόγο μηχανικό? Και ένας αρκεί για όλες τις μονάδες ή υπάρχει κάποιο όριο? Πχ 1 ανά 2 μονάδες ή 1 για τις μονάδες κάθε νομού (αν υπάρχουν μονάδες και σε άλλους νομούς) κλπ. Την ίδια απορία έχω και για τον ΤΑ και το πόσες μονάδες μπορεί να έχει ένας.

Link to comment
Share on other sites

aaandreas, δεν έχω δουλέψει σε βιομηχανία αλλά σε κατασκευή που και εκεί υπάρχουν συγκεκριμένες ειδικότητες με συγκεκριμένες αρμοδιότητες... Κατ' αρχάς, μια ερώτηση: Ουσιαστικά αναρωτιέσαι αν μπορείς να παρανομήσεις χωρίς να σε πιάσουν ή απλά εγκυκλοπαιδικά πως δουλεύει το θέμα?

 

Στο διαταύτα, όταν για μια συγκεκριμένη εργασία που θέλει πιστοποιημένο τεχνίτη (χειριστή, θερμαστή κτλ) βάζεις μη εξουσιαδοτημένο, σε ένα ενδεχόμενο έλεγχο από ΙΚΑ, ΣΕΠΕ κτλ αν καταλάβουν ότι γίνεται αυτό, τρως προστιματάρα...

Για το ΙΚΑ είναι θέμα και ενσήμων, μιας και ο πιστοποιημένος τεχνίτης παίρνει βαρύτερα ένσημα... Για το ΣΕΠΕ είναι θέμα αρμοδιοτήτων και πιστοποίησης τεχνιτών σε θέματα που απαιτούν εξειδικευμένη γνώση... Στις ημέρες μας, όπου τα έσοδα για το κράτος είναι το παν, οι έλεγχοι αυτοί θα ενταντικοποιηθούν κατα τη γνωμη μου, γι αυτό και καλό ειναι να το προσέξεις αυτό το θέμα...

 

Εμένα μου έχει τύχει να έρθει το τοπικό σωματείο χειριστών ανυψωτικών μηχανών και να μου κάνει σύσταση εμένα σα επιβλέποντα μηχανικό να μη βάζω ως χειριστή μη αδειούχο ή τον μη αδειούχο να τον εξουσιοδοτήσω για να πάρει την αντίστοιχη άδεια...

 

Φλε spgirl,

Εγω εχω δουλεψει σε βιομηχανια πανω απο 10 χρονια.

Οχι δεν αναρωτιεμαι αν μπορω να παρανομησω!

Αναρωτιεμαι πως διασφαλιζονται στην πραξη αυτα που περιγραφεις ποιο πανω:

Δεν εχω δει ποτε επιθεωρητη του ΣΕΠΕ να πιανει ανθρωπο που κανει εργασια που απαιτει πιστοποιηση και να διερευνα αν οντως ειναι τεχνιτης, αντε να κανει καμμια παρατηρηση για περισσοτερα μετρα προληψης ατυχηματος η καμμια συσταση να χρησιμοποιουνται τα ΜΑΠ (μετρα ατομικης προστασιας).

Σε οτι αφορα επιθεωρηση απο ΙΚΑ δεν εχω δει ποτε κανεναν να κανει αυτοψια σε χωρους εργασιας.

 

Ετσι λοιπον το αρχικο μου ερωτημα παραμενει:

 

Πως διασφαλιζεται οτι εφαρμοζονται ολοι αυτοι οι νομοι που προστατευουν τα επαγγελματα αφ ενος και το δημοσιο συμφερον απο την αλλη,(χωρις να περιμενουν "καρφωτη"απο αυτον που εδεχομενως αισθανεται οτι θιγεται η απο συνδικαλιστικους φορεις αν υπαρχουν)...

Link to comment
Share on other sites

 

Πως διασφαλιζεται οτι εφαρμοζονται ολοι αυτοι οι νομοι που προστατευουν τα επαγγελματα αφ ενος και το δημοσιο συμφερον απο την αλλη,(χωρις να περιμενουν "καρφωτη"απο αυτον που εδεχομενως αισθανεται οτι θιγεται η απο συνδικαλιστικους φορεις αν υπαρχουν)...

 

Πρώτον, είμαι γυναίκα....

 

Δεύτερον, αυτο είναι το προβλημά μας... Ότι δεν γίνονται έλεγχοι... Μόνο να πέσει "καρφωτή" ίσως να γίνει κανάς έλεγχος ή αφού έχει γίνει ατύχημα...

Για το ΙΚΑ, μόνο αν πάει ο ίδιος ο εργαζόμενος και καταγγείλει κάτι, θα δουν καταστάσει προσωπικού και θα επιβαλλουν κυρώσεις...

 

Απλά έχω την αίσθηση ότι για να έχει έσοδα το κράτος, αυτοί οι έλεγχοι θα αυξηθούν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.