Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτοβολταϊκά σε κτιριακές εγκαταστάσεις και μεταβολή ισχύος


artic

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, μου έτυχε η εξής περίπτωση με ενδιαφερόμενο ιδιώτη για εγκατάσταση 10 kW φωτοβολταϊκών σε δώμα. Καταθέσαμε την αρχική αίτηση σύνδεσης στη ΔΕΗ με πανέλο υβριδικού τύπου λόγο περιορισμένου διαθέσιμου χώρου για να φτάσουμε τα 10kW(για την ακρίβεια 9870W ). Ο πελάτης μου αποδέχθηκε την προσφορά σύνδεσης της ΔΕΗ. Όμως τώρα λόγω οικονομικών δυσκολιών προτιμάει να βάλει φτηνότερο πανέλο και ας μην καλύψει τα 10 kW. Έτσι έπειτα από μελέτη καινούριας χωροθέτησης μπορούν να εγκατασταθούν 8930W (38*235W). Η ΔΕΗ όμως μας είπε ότι μπορούμε να αλλάξουμε μάρκα και τύπο πανέλου αλλά όχι την ισχύ. Βέβαια εγώ ψάχνοντας τους νόμους δεν βρήκα κάποια αναφορά πουθενά άρα ούτε και περιορισμό. Εκτός από τον Ν.3468 που αναφέρει σε εγκαταστάσεις που χρειάζονται άδεια παραγωγής και την έχουν πάρει, μπορεί να γίνει μία φορά αλλαγή της ισχύος μέχρι +/- 10%. (φυσικά δεν είναι και τόσο σχετικό αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση). Μήπως σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση ή μήπως αναγράφεται αυτό σε κάποια εγκύκλιο να με βοηθήσετε ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που ισχύει είτε για το ειδικό πρόγραμμα (βλέπε οικιακά) είτε για μεγαλύτερα πάρκα είναι πως δεν μπορείς να υπερβείς την ισχύ για την οποία έχεις αδειοδοτηθεί. Μπορείς να εγκαταστήσεις λιγότερα kWp, θα πρέπει να επιμείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν μπορείς να υπερβείς την αναγραφόμενη ισχύ του συμβολαίου το οποίο έχεις κάνει με την ΔΕΗ. Μπορείς να βάλεις μικρότερη ισχύ με επικαιροποίηση της αίτησης προς την ΔΕΗ (νέα πάνελ, νέα ισχύ κτλ), νέο μονογραμμικό και φυσικά νέα Υπεύθυνη Δήλωση Ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 2 περιπτώσεις που είχα αλλάγή εξοπλισμού πήγα προ σύνδεση με τα εξής

 

Νέα αίτηση

Brochures απο το νέο εξόπλισμό

Νεό Μονογραμμικό

ΥΔΕ

και μια Υ/Δ του ακτόχου ότι η εγκατάσταση από χ πανέλ και χ' Inverter Θα γίνει με y πανέλα kai y' inverter, Η ισχύς του έργου δεν ξεπαρνάει την ισχύ η οποία έχει εγκριθεί απο την ΔΕΗ και έχει συναφθεί Σύμβαση συμψηφισμού υπ αριθμ....

 

σε καμία απο τις 2 περιπτώσεις δεν είχαμε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 2 περιπτώσεις που είχα αλλάγή εξοπλισμού πήγα προ σύνδεση με τα εξής

 

Νέα αίτηση

Brochures απο το νέο εξόπλισμό

Νεό Μονογραμμικό

ΥΔΕ

και μια Υ/Δ του ακτόχου ότι η εγκατάσταση από χ πανέλ και χ' Inverter Θα γίνει με y πανέλα kai y' inverter, Η ισχύς του έργου δεν ξεπαρνάει την ισχύ η οποία έχει εγκριθεί απο την ΔΕΗ και έχει συναφθεί Σύμβαση συμψηφισμού υπ αριθμ....

 

σε καμία απο τις 2 περιπτώσεις δεν είχαμε πρόβλημα.

 

Αναφερεσε στην περιπτωση που εχουν υπογραφει ηδη και οι δυο συμβασεις?Πολυ χρησιμη η πληροφορια φιλε.Να υποθεσω οτι εαν γνωριζουμε οτι πρεπει να αλλαξουμε εξοπλισμο,μετα απο την εγκριση αλλα πριν απο την υπογραφη των συμβασεων,τοτε θα χρειαστουν ολα οσα αναφερεις αλλα χωρις την αναφορα στις συμβασεις,στην ΥΔ?

 

Εμενα ο υπευθυνος για τα φωτοβολταικα της ΔΕΗ(Καλαματας) μου ειπε οτι εφοσον η διορθωση γινεται για ισχυ που δεν ξεπερνα την ισχυ που εχεις αναφερει στην αιτηση,τοτε δεν υπαρχει προβλημα.Απλα ενημερωνεις με νεα αιτηση κ.τ.λ.Η υπαλληλος που διαχειριζεται τις αιτησεις,παρ'αυτα, μου ειπε οτι δεν ειναι ετσι και οτι εφοσον κανεις αποδοχη και υπογραψεις τις συμβασεις δεν γινεται να αλλαξεις ισχυ!Πρεπει να γινει εκ νεου η διαδικασια(το προβλημα ειναι στην συμβολαιο συμψηφισμου,οπως μου ανεφερε).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για την βοήθεια, χθες ξαναπήγα στη ΔΕΗ (μετά από τις απαντήσεις σας ότι επιτρέπεται μείωση) και ανέφερα ότι σε άλλα καταστήματα δέχονται να γίνει μεταβολή της ισχύος προς τα κάτω. Τους είπα αν θέλετε επικοινωνήσετε με άλλο κατάστημα για τσεκάρισμα. Τελικά δέχθηκαν την αλλαγή με κατάθεση καινούριων εγχειριδίων και μονογραμμικού. (Υποσημείωση: Ο πελάτης δεν είχε υπογράψει ακόμα τη σύμβαση συμψηφισμού)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

 

Επαναφέρω το θέμα,

Σε περίπτωση που απο 42*235 πάμε στα 43x230 διαφορά =20Wp αλλά χωρίς να υπερβαίνουμε τα 10KWp και έχοντας υπογράψει και σύμβαση σύνδεσης και σύμβαση συμψηφισμου τι γίνεται έχει τύχει σε κάποιον?, πως το αντιμετώπισε?

Εγώ σαν λύση άκουσα το νέα αίτηση , νέοι όροι σύνδεσης, (χωρίς να ξαναπληρώσει) νεα σύμβαση σύνδεσης και νέα σύμβαση συμψηφισμού.

και όλα αυτά για 20Wp!

Link to comment
Share on other sites

jsk, αυτο που λες: όλα ξανά από την αρχή. Αλλά μη σε τρομάζει, σε 1-2 μέρες τα ετοιμάζουν, τα υπογράφεις και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.