Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέα εγκύκλιος ΚΕΝΑΚ (22-12-2010)


erling

Recommended Posts

Εχω μια περιπτωση αλλαγης χρησης σε διωροφη μονοκατοικια.Το ισογειο γκαραζ αλλαζει σε κατοικια εμβαδου >50τμ.Οι διαφορες σε σχεση με την αρχικη κατοψη ειναι καποιες εσωτερικες τοιχοποιιες που μπαινουν.Απαιτειται κενακ ως αλλαγη χρησης μερους του κτιριου?

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που υπαρχει και αυτο θα επικαλεστεις ειναι το παρακατω (αυτο που λες και εσυ):

 

Εγκυκλιος 1603/4-10-2010

 

10. Σε κάθε περίπτωση αλλαγής χρήσης κτιρίου στο σύνολό του και επειδή επηρεάζεται σημαντικά η ενεργειακή συμπεριφορά του, ανεξάρτητα από το αν η οικοδομική του άδεια εκδόθηκε προ ή μετά την έναρξη ισχύος του ΚΕΝΑΚ απαιτείται η υποβολή και θεώρηση Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης του κτιρίου.

 

Οποτε εσυ ΚΕΝΑΚ γιοκ!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ συναδελφε για την γνωμη σου!Και γω θεωρω πως ειναι ξεκαθαρο οπως αναφερεται.Και ο υπαλληλος στην πολεοδομια αυτο επικαλεστηκε και μου απαντησε πως δεν απαιτειται.Ομως επειδη πολλα βλεπουν τα ματια μας ποτε δεν ειμαι σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.