Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης


Recommended Posts

Γεια παιδια σε ολη την παρεα.

Ειναι η πρωτη μου δημοσιευση και θα ηθελα να μαθω την αποψη σας οσον αφορα το θεμα με τα επαγγελματικα δικαιωματα.

 

Τελιωνω οπου να ναι Μηχανικος Παραγωγης και Διοικησης στο Πολυτεχνειο Κρητης,και εγω οπως και πολλοι αλλοι συναδελφοι,αντιμετωπιζουμε το προβλημα την μη κατοχης επαγγελματικων δικαιωματων Μηχανολογου Μηχανικου.

Παρολες τις αποφασεις του ΤΕΕ,του συλλογου Μ-Η,του συνηγορου του πολιτη το ΥΠΕΧΩΔΕ αρνειται να εκδοσει αποφαση με την οποια κατοχυρωνομαστε ως Μηχανολογοι Μηχανικοι με δικαιωμα υπογραφης.

 

Ολοι οι συναδελφοι απο την στιγμη που μπηκαμε στο τμημα ακουγαμε (απο υπαλληλους του ιδρυματος και απο μεριδα καθηγητων) πως το θεμα εχει τελιωσει και πως πλεον εχουμε τα δικαιωματα.Οσοι ομως συναδελφοι τελιωσαν και εφτασαν στην πορτα της νομαρχιας ειδαν πως δεν ειχαμε τα δικαιωματα.

 

Ανησυχω πολυ,αφου ο πατερας μου ειναι Μηχ.Μηχανικος και τωρα ηθελα να ανοιξω εταιρια μηχανολογικων μελετων,και τωρα βλεπω πως η θα πρεπει να βαλω συνεταιρο Μ-Η,ειτε να βρω καποιον να υπογραφει για μενα με ενα μεγαλο μηνιατικο ειτε να παω να τελιωσω και τους Μηχανολογους.

 

Παιδια νοιωθω πραγματικα κοροιδο για τα τοσα χρονια σπουδων και πραγματικα προδωμενος απο το συγκεκριμενο τμημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα μπορεί να ανοίγω άσχημη συζήτηση αλλά καλά κάνεις και νιώθεις κορόιδο. Έχω ξάδερφο που τέλειωσε ''Μηχανικός Ενέργειας'' και είναι σε αντίστοιχη φάση. Οι σχολές αυτές δεν εξυπηρέτησαν κανέναν άλλο παρά τα λίγα ...μπιπ... που κέρδισαν από την υπόθεση (καθηγητάδες, πολιτικάντηδες και όσοι ενεπλάκησαν με την κατασκευή και εξοπλισμό των νέων μονάδων). Και θεωρώ ότι οι πλέον υπεύθυνοι είναι οι ίδιοι οι καθηγητές σας και οι αρμόδιοι των σχολών.

 

Το επαγγελματικό περιβάλλον είναι ήδη τρομερά προβληματικό - τα επαγγελματικά δικαιώματα μπερδεμένα, με ειδικότητες να μπαίνουν, έστω και νομότυπα, σε ξένα χωράφια. Δεδομένου ότι στην Ευρώπη όλα είναι ορθώς μοιρασμένα αρχίζουν και κάποιοι να κλωτσάνε - εν προκειμένω οι αρχιτέκτονες (και εγώ τέτοιος είμαι) αρχίσαμε μέσω του Συλλόγου να συζητάμε διάφορους τρόπους ώστε να διευθετηθεί το θέμα της υπογραφής των αρχιτ. μελετών μια και καλή.

 

Αν ξεκινήσει καμία τέτοια διαδικασία ξεκαθαρίσματος φοβάμαι ότι θα έρθουμε οι κλάδοι στα χέρια. Είναι που είναι δύσκολα τα πράγματα για τους νέους μπήκαμε και σε περίοδο ύφεσης και έχουν στενέψει πολύ τα όρια. Για αυτό και πραγματικά σιχαίνομαι τους παλαιότερους ''συναδέλφους'' για την κληρονομιά που μας επιφύλασσαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

thodoris1982

 

Είναι δυνατόν να έχετε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους Μηχανολόγους Μηχανικούς;

Αν ναι, τότε γιατί δεν λέγεται το τμήμα σας Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών;

Έχει τόσα κοινά στοιχεία το πρόγραμμα σπουδών σας μ' αυτό των Μηχανολόγων;

 

Ενημέρωσέ μας γιατί και εγώ όπως και πολλοί παλιότεροι συνάδελφοι σου αγνοούμε το αντικείμενο των σπουδών σας;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε να σου απαντησω στα γρηγορα.

Το ΕΜΠ,η σχολη Μηχ.Μηχανικων εχει 4 κατευθυνσεις:ενεργεια,κατασκευες,παραγωγη και αεροναυπηγικη.

Ολοι οι αποφοιτοι,ανεξαρτητου κατευθυνσης εχουν ΟΛΟΙ τα δικαιωματα του Μηχανολογου.

 

Η δικη μου η σχολη εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το προγραμμα σπουδων της κατευθυνσης της παραγωγης.Ουτε ενα μαθημα διαφορετικο.

Παρολα αυτα δεν εχουμε τα αντιστοιχα δικαιωματα.Ειναι αυτο δικαιο?????

 

Εν τω μεταξυ ποιο ειναι το πλεον τρελο ολων????Οτι καποιες υπηρεσιες μας αναγνωριζουν ως μηχανολογους και μας επιτρεπουν την καταθεση χαρτιων στον ΑΣΕΠ ως μηχανολογων οπως το υπουργειο Μεταφορων,ενω τα υπουργεια ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ και ΥΠΕΧΩΔΕ αρνουνται να μας αναγνωρισουν...

 

Και φιλε μου,θα ηθελα να δω τι θε ελεγαν ολοι οι Πολιτικοι η Μηχανολογοι αν βρισκονταν στην ιδια θεση με εμας,δηλαδη με ενα πτυχιο ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ,χωρις δικαιωμα προσληψης στο δημοσιο....

 

Το ΤΕΕ δηλαδη τι μας λεει???Πως ειναι σωστο να νοικιαζονται υπογραφες,να υπαρχουν μηχανικοι που να φτανουν στην συνταξη χωρις να εχουν δουλεψει ουτε μια ωρα στην ζωη τους μονο νοικιαζοντας το πτυχιο τους,αλλα κατα τ αλλα ολα τα νεα παιδια που σπουδαζουνε αλλες σχολες θα πρεπει να ειναι στο περιθωριο....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα.

Αφού όπως μας λες οι Μηχανικοί Παραγωγής & Διοίκησης είναι Μηχανολόγοι Μηχανικοί με κατεύθυνση του τομέα Παραγωγής γιατί δεν ονομάζεται το τμήμα σας Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και να τελείωνε εκεί η υπόθεση.

Τότε θα είχατε τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με τους Μηχανολόγους.

Απ' τη στιγμή που έχει διαφορετική ονομασία δημιουργείτε η εντύπωση στον κόσμο ότι άλλο μηχανολόγος άλλο μηχανικός παραγωγής και διοίκησης και καλώς έχουν διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα.

Ποια όμως είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον Χαρη και με την κοινη λογικη.Δηλαδη επειδη το κρατος δημιουργει μια σχολη που εχει τα ιδια μαθηματα με τους μηχανολογους σε καποιον τομεα πρεπει να αναγνωριστει αυτη σαν "μηχανολογοι μηχανικοι"

Ωραια λοιπον αμα αναγνωριστει το επαγγελμα σας και εχετε το δικαιωμα να υπογραφετε μηχανολογικα ,σε ενα κτιριο π.χ. τοτε οι μηχανολογοι τι θα κανουν......!!!?θα δουλεψουν στις δεκαδες χαλυβουργιες και εργοστασια που δεν υπαρχουν στην Ελλάδα?!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν είναι η κοινή λογική τότε πως εξηγείς αυτό :

http://www.mpd.gr/documents/EisigisiPSDMH.pdf

και αυτό :

http://www.mpd.gr/documents/MPD_Apofasi_TEE.pdf

 

Το τότε οι μηχανολόγοι τι θα κάνουν προφανώς δεν στέκει σαν επιχείρημα ,όποιος είναι καλός προφανώς θα προτιμηθεί απ΄οτον "άσχετο " σύμφωνα με΄εσένα ΜΠΔ.

Άλλά αντί να αφήσουμε την αγορά να αποφασίσει συμπεριφερόμαστε σαν κλίκα

Επιπρόσθετα αν οι ΜΠΔ αλάξουν πχ όνομα και λέγονται Μηχανολόγοι Μηχανικοί Παραγωγής τότε θα μειωθεί με ένα μαγικό ραβδί και ο αριθμός τους οπότε οι "original" Μηχανολόγοι Μηχανικοί δεν θα έχουν πρόβλημα...

 

Ας ακούσουμε λοιπόν απόψεις εαν

1)Ο Μηχανολόγος Μηχανικός από το ΑΠΘ που είναι στον τομέΑ Βιομηχανικης δίοίκησης (1 από τους 3 τομείς του τμήματος) βλεπε

http://www.meng.auth.gr/mech/el/divisions.html

πρέπει να έχει διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα από τον ΜΠΔ

 

2)Ας ακούσουμε και αν ο Μηχανολόγος Μηχανικός του τομέα Βιομηχανικής διοίκησης πάλι από το ΑΠΘ πρέπει να έχει την ίδια υπογραφή με αυτόν που έχει διαλέξει Κατασκευαστικό τομέα στην ίδια σχολή

 

αλλά αφού ο ΜΠΔ έχει άλλο όνομα γιατί να έχει δικαιώματα lol

Ασχολείται κανένας με το πρόγραμμα σπουδών...

Link to comment
Share on other sites

...Έχει τόσα κοινά στοιχεία το πρόγραμμα σπουδών σας μ' αυτό των Μηχανολόγων;

 

Ενημέρωσέ μας γιατί και εγώ όπως και πολλοί παλιότεροι συνάδελφοι σου αγνοούμε το αντικείμενο των σπουδών σας;

 

Θεωρώ ότι υπό τις σημερινές συνθήκες θα ήταν δίκαιο οι ΜΠΔ (Μηχανολόγοι Παραγωγής & Διοίκησης) να έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους ΜΜ (Μηχανολόγοι Μηχανικοί) καθότι επί της ουσίας πρόκειται για Μηχανολόγους που έχουν πάρει μια συγκεκριμένη κατεύθυνση.

 

Απ' την άλλη δημιουργείται σύγχυση και θα έπρεπε να αλλάξει ο τίτλος του τμήματος σε "Μηχανολόγοι Μηχανικοί Παραγωγής & Διοίκησης".

Το "Μηχανολόγοι" εξηγεί ότι πρόκειται για Μηχανολόγους Μηχανικούς και το "Παραγωγής & Διοίκησης" προσδιορίζει την εξιδείκευσή τους.

Νομίζω ότι μ' αυτό τον τρόπο θα διαλύονταν η όποια σύγχυση υπάρχει στον αδαή κόσμο, θα λύνονταν τα όποια προβλήματα με τα επαγγελματικά δικαιώματα και θα κάμπτονταν οι όποιες αντιδράσεις των συναδέλφων ΜΜ.

 

Βέβαια, θεωρώ άδικο όλοι οι ΜΜ να έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα ανεξαρτήτου κατεύθυνσης και το αυτό ισχύει και για τους Ηλεκτρολόγους, τους Πολιτικούς Μηχανικούς κα.

Αυτό όμως είναι άλλο θέμα που χωράει πολύ συζήτηση.

 

Προς το παρόν οι ΜΠΔ πληρώνουν την ανοργανωσιά, αβλεψία κλπ του Ελληνικού κράτους που δημιουργεί πανεπιστήμια, σχολές και τμήματα αφενός για άλλους λόγους από αυτούς που θα έπρεπε και αφετέρου χωρίς να λύνει πρωτύτερα προβλήματα όπως της υποδομής, του προσωπικού και των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

 

Υ.Γ.: Το παραπάνω σκεπτικό μου ισχύει με την προϋπόθεση ότι είναι ακριβές αυτό που έγραψε παραπάνω ο φίλος μας thodoris1982 ότι το πρόγραμμα σπουδών των ΜΠΔ έχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόγραμμα σπουδών του τομέα παραγωγής των ΜΜ του ΕΜΠ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χαρη το προγραμμα σπουδων του τμηματος αναθεωρηθηκε το 1998 με την προσθηκη επιπλεον μηχανολογικων μαθηματων ΚΑΘ ΥΠΟΔΕΙΞΙΝ του ΤΕΕ.Πλεον η βαση των μαθηματων της σχολης ειναι καθαρα μηχανολογικη αφου διδασκομαστε: Θερμοδυναμικη,Ρευστομηχανικη,Μηχανικες 1 και 2,Στοιχεια Μηχανων,Μεταδοση Θερμοτητας,Υδροδυναμικες-θερμικες μηχανες,Κατεργασιες 1 και 2,CAM,CAD,Σ.Α.Ε 1 και 2,Ρομποτικη,Συστηματα παραγωγης και πολλα αλλα μαθηματα ακριβως ομοια με των υπολοιπων σχολων Μηχανολογων Μηχανικων.

 

Εσυ αφου εχουν γινει ολα αυτα θεωρεις δικαιο να παραμενουμε στο περιθωριο,και να οδηγουνται ολοι οι αποφοιτοι της σχολης στον διοικητικο κλαδο παροτι η βαση του τμηματος ειναι καθαρα τεχνικη?????

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου για το τι είναι δίκαιο και τι άδικο το ανέπτυξα παραπάνω και νομίζω ήμουν πολύ σαφής.

 

Καταλαβαίνω τη στεναχώρια σου και σου συμπαραστέκομαι.

Εκείνο που μένει να κάνετε οι απόφοιτοι του τμήματος ΜΠΔ είναι να ενημερώσετε τον τεχνικό κόσμο που δεν γνωρίζει και να πιέσετε ώστε είτε να αναγνωριστούν τα επαγγελματικά σας δικαιώματα είτε να μετονομαστεί το τμήμα σας και να λυθεί εμμέσως το πρόβλημα που υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.