Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης


Recommended Posts

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ! τα συμπλεγματα κατωτεροτητας κ τα ψυχολογικα προβληματα ειναι προβληματα πολυτελειας κ στις μερες μας δεν εχουμε καιρο για πολυτελειες!!!!!! εγω σε χαιρετω κ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να κοιτας απο κλειδαροτρυπες κ να διαβαλλεις οπου σταθεις κ οπου βρεθεις τουσ ΜΠΔ! το μονο που θα πετυχεις ειναι να γινεσαι περισσοτερο γραφικη ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΤΤΕΙΣ! Αλλα ετσι, ειναι, οταν εισαι αρτιος κ εχεις να επιδειξεις εργο (αναφερομαι στη σχολη) οι κασσανδρεσ σε φθονουν κ απλωνουν τη χολη στο τραπεζι!!!!! φιλακιααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα :*

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Dimmi να υποθεσω οτι στους ΜΠΔ δεν σας μαθαινουν να διαλεγεστε

σαν ανθρωποι και κοσμια η απλα ειναι θεμα ανατροφης? Μαλλον

εσυ βγαζεις κακο ονομα στους ΜΠΔ παρα ο οποιοσδηποτε αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Kαλα καλα παιδια, ναι εγω δεν εχω τροπους συμπεριφορας και διαλογου! εχω που παρατηρω την παρουσα συζητηση απο το νοεμβριο του '10 και σκεφτομουν πολυ, να απαντησω η να μην απαντησω. το κανα μονο κ μονο για ενα λογο. καποια παιδια, εν δυναμει φοιτητες, που δε θα εχουν κατασταλαξει τι κ που να σπουδασουν το καλοκαιρι, θα ψαχνουν στο ιντερνετ. ειναι κριμα καποια ατομα να παραπληροφορουνται κ να πεφτουν θυματα των κομπλεξ ορισμενων κυρίων κ κυριών. τα λεμε ολα, θετικα κ αρνητικα για ΟΛΟΥΣ!!!!!!!! Κ οχι αναλογα με το τι μας συμφερει.... κεχουμε καταντησει να προσπαθουμε να αποδειξουμε το αυτονοητο. ημαρτον!!!!!! κ συ αγαπητη μ νεα εισαι γι αυτο και δε ζυγιζεις σωστα τα πραγματα. αυτα...

Link to comment
Share on other sites

κ συ αγαπητη μ νεα εισαι γι αυτο και δε ζυγιζεις σωστα τα πραγματα. αυτα...

 

Εγώ όμως έχω βγει στην αγορά εργασίας, έχω δουλέψει, έχω πάει σε 2 ξεχωριστά πανεπιστήμια και ξέρω πως δουλεύετε το θέμα. Εσύ είσαι ακόμα στην φάση "πότε θα πάμε στο senso?" Και "πότε θα ανοίξει το clubακι στο πλατανια". Μόλις βγεις έξω και δουλέψεις, έλα και πες μου. Τώρα, όσο είσαι φοιτητής, ξέρεις από την αγορά εργασίας όσα ξέρει η 15χρονή ξαδέρφη μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ! στριμωχτηκες κ το πας αλλου το θεμα! ειδικα τωρα κ αν ξεφυγες! το θεμα μας ειναι η συκοφαντιση απο μερουσ σου κ απο μερουσ αλλων για ενα τμημα που συμβαλλει δραστικα στην αγορα εργασιας, οντας συγχρονο, ευρυ κ συνεχως σε εξελιξη! ξερεις τι διαβαζα σε ενα αλλο φορουμ με παρομοιο θεμα συζητησης?? ρωτουσε καποιος τι ειναι για σας ο μηχανολογος? κ απαντουσε ενας μηχανολογος ΤΕ: ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΠΔ!!!!! Προφανως, δεν επιανε τις βασεις οταν ηταν στη γ' λυκειου κ του βγαιναν στο φορουμ τα αποθημενα του! ελεος ομως!!! κατι αντιστοιχο γινεται κ εδω τωρα! καταθετω τη διπλωματικη μου οσονουπω κ συνεχιζω για μεταπτυχιακο στο τμημα μου. ειμαι αρκετα ωριμος (24 χρονων) και μπορω να ξερω τι παιζει με την αγορα εργασιας, εχοντας αδερφια μηχανικους που βγηκαν προσφατα στην αγορα εργασιας καθως και γνωστους. γι αυτο μην το παιζεις υπερανω κ η τυπισσα "τα ξερω ολα κ αν θελετε ελατε να με αμφισβητησετε"... δεν ειναι ωραιο. ισως να εχεισ ενα δικιο ως προσ το οτι δεν εχω βγει εγω ο ιδιοσ στην αγορα εργασιας. αλλα φροντιζω να ενημερωνομαι κ να μην κατευθυνομαι απο τριτεσ φωνες! τελος, στη ζωη σου τα συνδυαζεις ολα. και διασκεδαση κ εργασια κ ξεκουραση. αυτο εκανα κ κανω (γιατι τυπικα ακομα ειμαι) σαν φοιτητης κ αυτο θα κανω και σαν αυριανος εργαζομενος. τωρα αν εσυ δεν ειχεσ χρονο να γυρισεις τα clubbακια στα χανια κ σου μεινε αλλο ενα απωθημενο, λυπαμαι αλλα δε φταιω εγω....

 

Ο χρήστης dimmis_inc αποκλείστηκε λόγω του ότι δεν συμμορφωνόταν με τις υποδείξεις της ομάδας συντονισμού. Τα σχετικά μηνύματα από αυτό το σημείο και κάτω θα διαγραφούν, αν οι συγγραφείς θέλουν αντίγραφο των μηνυμάτων τους παρακαλώ να επικοινωνήσουν μαζί μου.

petsagouris

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το αιώνιο θέμα με τους Μηχανολόγους Μηχανικούς!! Παιδιά χαλαρώστε γιατί:

 

1ον. Το θέμα δεν είναι τόσο για το αν θα πάρουμε ή όχι τα δικαιώματα των Μηχανολόγων Μηχανικών. Το θέμα είναι να σταματήσουν οι επιχειρήσεις να προσλαμβάνουν Μηχανολόγους σε θέσεις Μηχανικών Παραγωγής. Αυτό συμπεριλαμβάνει Μηχανικούς Παραγωγής, Μηχανικούς Logistics, Production Planners, Product Managers, Project Managers, Αγοραστές και πολλά άλλα... Έρχεται ο Μηχανολόγος πρώην προϊστάμενος μου (Μηχανικοί Logistics και οι δύο) και μου λέει εμείς στο Πολυτεχνείο κάναμε Επιχειρησιακή Έρευνα!!!! ΚΛΑΪΝ ΜΑΪΝ... Το πρόβλημα ήταν να βρούμε μέθοδο για την αναπλήρωση του αποθέματος. Μετά από εκτεταμένη έρευνα στη βιβλιογραφία και το ίντερνετ του βρήκα ακριβώς τη λύση, την οποία αρχικά αμφισβήτησε και μετά χρησιμοποίησε...

 

2ον. Τι να κάνεις τα δικαιώματα των Μηχανολόγων αν δεν έχεις σκοπό να ανοίξεις δικό σου γραφείο;;

 

3ον. Ακόμα και να θες να ανοίξεις δικό σου γραφείο, τι θα το κάνεις εφόσον δεν υπάρχουν άδειες;;; Όλοι τρέχουν να γίνουν ενεργειακοί επιθεωρητές μπας και βγάλουν κανένα χαρτζιλίκι.

 

Επειδή παρόλα αυτά το θέμα με τα δικαιώματα έχει κλείσει (υπέρ των ΜΠΔ), μπορεί να μου πει κάποιος αν έχει κλείσει και το θέμα με τα εργοληπτικά πτυχία γιατί με ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Στρατο εισαι λαθος. Τα επαγγελματικα των Μηχανολογων ειναι αναγκαιοτητα να υπαρχουν. Ειδαλλιως εχεις ενα απλο χαρτι και οχι ενα διπλωμα. Αφορα τους παντες και οχι μονο τους ελευθερους επαγγελματιες.

 

Τωρα για τα υπολοιπα που λες, δηλαδη αυτο που αποκαλειται operations management, επαγγελματικη κατοχυρωση δεν υπαρχει γι'αυτα. Ακομα και οικονομολογους και μαθηματικους θα δεις να ασχολουνται με αυτα.

 

Το θεμα με τα εργοληπτικα δεν εχει κλεισει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Τελικά νομίζω ότι οι Μ.Π.Δ. πέτυχαν την πλήρη εξομοίωσή τους με τους Μ.Μ. και ως  εργολήπτες και ως μελετητές.

Είναι μία σχολή την οποία πολλοί δεν την γνωρίζουν και εν όψει των πανελλαδικών, όσοι ενδιαφέρονται για την μηχανολογία, καλά είναι  να ενημερωθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.