Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή πολύς λόγος γίνεται για τα επαγγελματικά δικαιώματα και μερικοί φέρονται εναντίων των ΜΠΔ έχω να πω τα παρακάτω.

1) Καλώς ή κακώς άλλοι δίνουν τα Ε.Δ. και όχι οι απόφοιτοι των σχολών. Αυτά δίνονται απο τα θεσμοθετημένα όργανα της πολιτείας με τα κριτήρια που επιλέγουν. Καλώς ή κακώς αυτοί κρίνουν και δίνουν και οι ΜΠΔ έχουν δικαιωθεί από ΣτΕ, ΝΣΚ και διοικητικό εφετείο. Οι προσωπικές απόψεις κάποιων άσχετα αν είναι μειοψηφία ή πλειοψηφία παραμένουν προσωπικές απόψεις. Η δυνατότητα των ΜΠΔ να εργαστούν ως ΜΜ παραμένει. Αντιλαμβάνομαι επίσης και τα οποιαδήποτε ελατήρια οποιουδήποτε να μειώσει ή να υποστηρίξει αποφοίτους. Παραμένουν προσωπικές απόψεις όμως. Σίγουρα η πιάτσα μπορεί να μην μας δέχετε ως ΜΜ οπως υποστηρίζουν κάποιοι αλλά δεν εθελοτυφλούμε ότι η ιδέες τις πιάτσας θα αλλάξουν αμέσως επειδή βγήκαν 2 χαρτιά. Το θέμα και η πραγματικότητα είναι ότι ατομικά ή σε εταιρία οι ΜΠΔ εργάζονται ως ΜΜ με ότι ευτό συνεπάγεται ως προς τις ευθύνες και αυτό αποτελεί πραγματικότητα.

2) Αναγνωρίζω την διάθεση του οποιουδήποτε να φανεί ως ο καλύτερος μηχανικός από όλους τους άλλους. Πρέπει να μάθει ότι είτε είναι ΜΠΔ είτε είναι ΜΜ είτε είναι ΠΜ, όλοι βγαίνοντας στη πιάτσα τρώνε τη πρώτη σφαλιάρα και καταλαβαίνουν ότι τελικά στη πιάτσα θα μάθουν. Ότι τελικά θα κάτσουν πάνω από τον εργάτη να δουν πως φτιάχνει τη λασπη και το τσιμέντο, θα δούν πως οι ηλεκτρολόγοι φτιάχνουν τα ηλεκτρολογικά, πως χρησιμοποιούν την ατσαλίνα κτλ. Γιατί μη μου πείτε ότι μάθατε στο ΕΜΠ τι είναι η ατσαλίνα….!!!!.

3) Εχω περάσει και από το ΠΚ και από τους ΜΜ στο μεταπτυχιακό των ΜΜ. Μπορώ να πω ότι είδα πολλούς ΜΜ οι οποίοι στα Μηχανολογικά και στις μελέτες δεν ήξεραν που τους πάνε τα 4. Το ίδιο γίνεται σε όλες τις σχολές. Είτε γιατί οι γνώσεις δεν αντικατοπτρίζουν την επαγγελματική εμπειρία είτε περάσανε τα μαθήματα με σκονάκι, είτε γιατί παπαγαλίσανε χωρίς να καταλαβαίνουν τι κάνουν.

4) Στην πιάτσα σημασία έχει τι ξέρεις, και αν μπορείς να το κάνεις σωστά. Σημασία έχει το αποτέλεσμα. Μια υπογραφή αντιστοιχεί σε κάτι ελάχιστα ποσοστά επι της μελέτης. Είναι γνωστό ότι υπάρχει το φαινόμενο ότι άλλοι κάνουν μελέτες και μετά γυρεύουν ΜΜ για την υπογραφή. Ή στα ΜΕΚ νοικιάζουν οι εταιρίες πτυχία Γ και Δ κατηγορίας για ψίχουλα για να παίρνουν έργα άνθρωποι που δεν έχουν καμία σχέση με τους Μηχανικούς. Το αποτέλεσμα είναι ότι οποιοσδήποτε έχει τα @@, ας γίνει επιχειρηματίας, ας προσλάβει 5 μηχανικούς να δουλεύουν 12ωρα πάνω από τα σχέδια και τις μελέτες, να βάζουν τις υπογραφές στις μελέτες σαν μεγάλοι μηχανικάρες, και ο αγράμματος επιχειρηματίας, επειδή είναι έξυπνος (ασχετα αμα έχει σπουδάσει) φτιάχνει βίλες. Σημασία έχει το αποτέλεσμα και δυστυχώς οι περισσότεροι μηχανικοί είναι βουτηγμένοι στα σκα@α άλλοι με δικαίωμα υπογραφής και άλλοι όχι. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ο έξυπνος-χαζός επιχειρηματίας πλουτίζει. Νοικιάζει και 5-6 μηχανικούς να του βάζουν τις υπέροχες παχουλες υπογραφάρες τους και αυτός πλουτίζει.

5) Αν θέλουμε να υπάρχει δικαιοσύνη, ας καταργήσουμε τα Ε.Δ. να συνδέονται με τις σχολές, και να συνδεθούν με την επαγγελματική εμπειρία όπως στις ξένες χώρες. Εκεί θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος για την κάθε σχολή και για τον κάθε απόφοιτο.

6) Οι μηχανικάρες με τα μεγάλα @@ (αναφέρομαι και στις γυναίκες) των πολυτεχνείων, να ξέρετε ότι οι τεχνολόγοι μηχανικοί έχουν μεγαλύτερη και καλύτερη πρακτική κατάρτιση από τους μηχανικάρες των Πολυτεχνείων. Μέχρι να πιάσουμε να κάνουμε τους μετασχηματισμούς Laplace για να λύσουμε τα τριφασικά ρεύματα αυτοί το έχουν ήδη φτιάξει από την πρακτική κυρίως εμπειρία τους. Ας πάμε να πούμε στον μηχανουργό που δουλεύει 30 χρόνια στο μηχανουργείο ότι πρέπει να πιάσεις τα πεπερασμένα για να δείς αν θα αντέξει η κατασκευή και θα σου πει ακριβώς τι χρειάζεται πριν ακόμα βάλεις τον μεγάλο εγκέφαλό σου και την επιστημονική κατάρτισή σου σαν μηχανικός να σκέφτεται .

 

Ας μην το αναλύσω περισσότερο. Αντιλαμβάνομαι ότι κάθε σχολή έχει συμφέρον να φαίνεται η καλύτερη, αντιλαμβάνομαι τη διάθεση να κρίνουμε άλλους για να φαινόμαστε καλύτεροι, αντιλαμβάνομαι ότι μερικοί νοιώθουν καλύτερα καταρτισμένοι από τους άλλους, αντιλαμβάνομαι ότι παλιές εμπειρίες μας ωθούν να είμαστε επικριτικοί σε άλλους μηχανικούς, το θέμα είναι ότι η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Άλλοι αποφασίζουν και άλλοι είναι οι νόμοι είτε το θέλουμε προσωπικά είτε όχι. Κοιτάξτε το δάσος και όχι το κάθε δέντρο αν είναι ίδιο με το άλλο και αν έχει τις ίδιες η παραπλήσιες ρίζες και τρίχες κατσαρές. Σε λίγο θα δουλεύουμε όλοι για 500 Ευρώ σε 12ωρα σε επιχειρηματίες που θα πλουτίζουν και οι μηχανικάρες θα κοκορευόμαστε για την υπογραφή. Αλλού είναι τα προβλήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά δίνονται απο τα θεσμοθετημένα όργανα της πολιτείας με τα κριτήρια που επιλέγουν.

Τώρα δηλαδή τι να συζητήσουμε όταν αναφέρεις το παραπάνω σαν δεδομένο...ποια πολιτεία και ποια κριτήρια...

 

Και για αποφυγή παραξηγήσεων είμαι υπέρ στο να δωθούν τα σωστά επαγγελματικά δικαιώματα σε όλους όπως τους αναλογεί.

 

Δεν είναι δυνατόν να υπογράφω τοπογραφικά ή ο αρχιτέκτονας να υπογράφει τοπογραφικά κ.ο.κ.

Τότε κλείστε τις σχολές τοπογραφίας. Το ανάλογο και για τα στατικά και αρχιτεκτονικά κ.τ.λ.

 

Προσωπικά όταν έχω τοπογραφικό δεν ασχολούμαι καν. Το στέλνω σε συνάδελφο που συνεργάζομαι. Δεν ακουμπάω τοπγραφικά, αρχιτεκτονικά, μηχανολογικά πράματα με τα οποία δεν έχω σχέση. Κάνω μόνο στατικά και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δηλαδή τι να συζητήσουμε όταν αναφέρεις το παραπάνω σαν δεδομένο...ποια πολιτεία και ποια κριτήρια...

 

 

Θα συμφωνήσω...Ποια πολιτεία και ποια κριτήρια. Οι Πολιτκοί Μηχανικοί έχουν δικαιώματα στατικά, τοπογραφικά, αρχιτεκτονικά και υπογραφής φωτοβολταϊκων μέχρι κάποια ισχύ και πόσα άλλα. Η σωστή αντιμετώπιση είναι να ασχολείσαι με πράγματα που ξέρεις καλά απο την πολυετή επαγγελματική σου ενασχόληση. Αλλά έτσι λειτουργεί σήμερα η κοινωνία ή θα πορευτούμε ως έχει και θα λειτουργούμε με βάση τους κανόνες της ή θα την αλλάξουμε ολόκληρη ή μέρος της!

 

Δεν σε μέμφομαι.Απλά λέω ότι όποιος έχει τη δύναμη επιβάλλει και τους κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

Την δύναμη την έχουν τα καρναβάλια οι πολιτικοί και οι συνδικαλιστές/κομματόσκυλα.

Με βάση τον χαμηλό δείκτη νοϋμοσύνης τους είναι και ανάλογο το αποτέλεσμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλα, spgirl νομιζω οτι δεν ειναι δεον, πρεπον κτλ να προσπαθεις να αποδειξεις λυσσαλεα οτι μια σχολη με 25ετη πειρα υπολειτουργει κ ειναι λιαν επιοικως για τον πο***ο οπως την παρουσιαζεις! συγνωμη που θα στο πω, ολα με ολα αυτα που γραφεις με ωθεις στο να πιστεψω πως εισαι μια "ωραια", ναρκισση "γκομενα" που λες κ συ :) που νομιζει οτι εχει γνωσεις επί παντος κι επιστητου! εχω 2 φιλους μου που εχουν τελειωσει το εν λογω τμημα στο ΠΚ κ ο ενας δουλευει βοηθος μηχανικού παραγωγής στην Αluminox (εχοντας κανει κ μεταπτυχιακο στα συστηματα παραγωγης) και ο αλλος ειναι υπευθυνος αποθηκης στα συστηματα αλουμινιου Εuropa! (τυχανε και οι 2 σε αλουμινοκατασκευαστικες εταιρειες, τι να κανουμε :) ) και αμοιβονται με μισθους ικανοποιητικους για τις ημερες που διανυουμε (2000 μεικτα αν δεν κανω λαθος χωρις καν προυπηρεσια!!!!!!) Και οι 2 οπως αντιλαμβανεσαι εργαζονται πανω σε κατι που σπουδασαν!!!! Συνελθε σε παρακαλω πολυ κ μη συκοφαντεις ενα ανωτατο τεχνολογικο ιδρυμα, 2ο μετα το ΕΜΠ και πολλες φορες σε επιπεδα εφαρμοσμενης ερευνας πρωτο και καλυτερο απο το ΕΜΠ με αρτιες εγκαταστασεις και αρτια εξοπλισμενα εργαστηρια που παρεχουν στον φοιτητη ενα ειδος πρακτικης εξασκησης στα εκαστοτε μαθηματα. Δε μπορεις να πιανεις στο στομα σου ενα τεχνολογικο ιδρυμα κ ενα τμημα συγκεκριμενα που κατασκευαζει θαυμαστα εργα και αξιοζηλευτα ακομη κ στην ευρωπη (βλεπε TUCer και αλλα πολλα) απ' τη στιγμη που εσυ εχεις αποφοιτησει απο ενα πανεπιστημιο που δεν εχει να επιδειξει απολυτως τιποτα. Αν δεν ηταν το ΑΠΘ να στειλει καθηγητες να διδαξουν στο τμημα σου (ετσι ξεκινησε η ολη ιστορια με τουσ ΗΜΜΥ στο ΔΠΘ καπου εκει στο '77-'80 αν θες να ξερεις), ισως να μην υπηρχε καν!!!! γι αυτο μην τα κοβεις χοντρα!!!! ισως κ ο συγκεκριμενος καθηγητης (κακως αν εκανε κατι τετοιο αλλα εγω δεν το πιστευω γιατι υπηρξε καθηγητης μου σε 3 μαθηματα κ περαν του οτι εκανε κ γαμω το μαθημα ηταν πολυ αξιοκρατης (ως προς τις βαθμολογιες κτλ). Στο ΠΚ ερχονται για μεταπτυχιακο φοιτητες απο πανεπιστημια του εξωτερικου και συ πιστευεις οτι θα ασπαστουμε τη δικη σου (επηρεασμενη απο παθη) προσωπικη γνωμη???? και κακα τα ψεματα, ενας ανθρωπος σπουδαζει αυτο που θελει να σπουδασει κ προσπαθει να κανει μεταπτυχιακο πανω στο αντικειμενο του για αρτιοτερη εξειδικευση. εγω θα το κανω γιατι εχω κ την απαραιτητη βαθμολογια (>7.5) κ επειδη το ιδρυμα μου παρεχει αυτη την ανεκτημητη δυνατοτητα. τωρα αν το ιδρυμα σου δεν σου παρειχε εσενα μεταπτυχιακες δυνατοτητες κ ζητιανευες σε μας μεταπτυχιακα ασχετα με την ειδικοτητα σου, λυπαμαι αλλα δε σου φταιει κανενας! Και κατι τελευται: ξερω καθηγητη στο ΔΠΘ που για να σε περασει σε μαθημα στα τελευταια ετη (ουτε καν να σε αναλαβει σε ΠΜΣ) ζηταει περιεργα ανταλλαγματα....

 

 

Παρατήρηση: Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

dimmis_inc, πρώτον οι προσωπικοί σου χαρακτηρισμοί για το ατομό μου είναι άκρως προσβλητικοί και δε σε τιμούν. Καλό είναι λοιπόν να προσέχεις πως εκφράζεσαι.

 

Εγώ, αντιθέτως με σένα, έχω γνώμη από 2 πανεπιστήμια, όχι μόνο από ένα. Μπορώ και συγκρίνω συμπεριφορές καθηγητών, τμημάτων, νοοτροπίας σχολή κτλ. Εσύ δεν έχεις κάποιο μέτρο στήριξης για να δεις κάτι παραπέρα.

 

Προσωπικά κατέθεσα μια δικιά μου προσωπική εμπειρία. Δε δέχομαι να την αμφισβητείς γτ έχω και όλα τα ντοκουμέντα που εκθέτουν τους ανθρώπους αυτους.

 

Επίσης, να σε πληροφορήσω ότι το τμήμα ΗΜΜΥ του ΔΠΘ έχει μεταπτυχιακά χρόνια τώρα αλλά εγώ δε ήθελα να τα παρακολουθήσω, όχι για δε μπορούσα (έχω βαθμό πτυχίου 7,75, μπορούσα να περάσω όπου ήθελα) αλλά γιατί κατέβηκα Αθήνα. Το μεταπτυχιακό στους ΜΠΔ τό έκανα αφού είχα κατέβει στα Χανιά για δουλειά. Το έκανα παράλληλα με τη δουλειά και όταν παραιτηθηκα από την δουλειά μου, επειδή χρωστούσα 4 μόνο μαθήματα και την διατριβή μου από το μαστερ, έκατσα άλλο ένα εξάμηνο και το ολοκλήρωσα.

 

Αυτό που δε καταλαβαίνεις εσύ και πολλοί ομοίοι σου είναι ότι δεν αμφισβητώ τους αποφοίτους ΜΠΔ σε αντικείμενα εργασίας που έχουν σχέση με συστήματα παραγωγής. ίσα ίσα, εκεί είναι παρά πολύ καλοί. Αμφισβητώ όμως ξεκάθαρα την ικανοτητά τους να διαχειρίζονται θέματα που άπτονται στο αντικείμενο του ηλεκτρολόγου μηχανικού, γτ πολύ απλά δε έχουν διδαχτεί μαθήματα που να δικαιολογούν τα ΕΔ Ηλεκτρολόγου που παίρνουν. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, αν δε σου αρέσει, να σου δώσω την διευθυνσή μου να έρθεις να με σκοτώσεις, να γλιτώσει ο τεχνικός κόσμος από μια συκοφάντισσα σαν και μένα.

 

Όσο για τι έργο έχει να δείξει το ΗΜΜΥ του ΔΠΘ, θα σε σοκάρω άλλα η ΝΟΚΙΑ στην Ελλάδα έχει ΗΜΜΥ αποκλειστικά από το ΔΠΘ γιατί δουλεύει χρόνια με απόφοιτους ΔΠΘ και έχει εμπιστοσύνη στο τμήμα. Επίσης, το ΗΜΜΥ του ΔΠΘ είναι τμήμα από το 1977, 7 χρόνια πιο πριν από σας, άρα έχει μεγαλύτερη εμπειρία ακαδημαικά και επιστημονικά. Υπάρχουν άπειρα Projects που έχουν αναλάβει καθηγητές του ΔΠΘ (ψάξτε και βρείτε τι κάνει ο κ.Σαρρής και ο κ.Αναγνωστόπουλος, ο τελευταίος ειδικά προσφάτως έκανε δημοσίευση μια εργασία στην όποια ισχυρίζεται ότι μπορεί να γίνει πρόβλεψη σεισμού από τις μεταβολές στις μετρήσεις συγκεκριμένων σωματιδίων στο διάστημα).

 

Επίσης να σου πω ότι αν εσύ λες ότι το ΗΜΜΥ του ΔΠΘ έγινε με δανεικούς καθηγητές, εγώ σε ρωτώ: πως νομίζεις ότι έγινε το δικό σας? Την ημέρα ίδρυσης, ήρθαν αμέσως 30 ΔΕΠ? Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο με το ΔΠΘ εγινε και το Πολυτεχνείο Κρήτης.

 

Ξέρω και καθηγητές δικό σας που για να σε περάσουν ζητουσαν ανταλλάγματα, μπορώ και να σου πω και 3 ονόματα. Θες να βάλουμε κάτω τα ονόματα? Θα εκπλαγείς δυσάρεστα.

 

Άσε που εγγράφτηκες στο φορουμ μόνο και μόνο για να με αποκαλέσεις ""ωραια", ναρκισση "γκομενα" που λες κ συ που νομιζει οτι εχει γνωσεις επί παντος κι επιστητου!" (σε ευχαριστώ για το ωραία γκόμενα...). Αυτό και μόνο δείχνει τι χαρακτήρα έχεις.

 

Θα σου συνιστούσα λοιπόν αν δε ξέρεις, να προσέχεις τι λες και να δέχεσαι και κριτικές και από άλλους, ακόμα και αν δεν σου είναι αρεστές.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν ειπε οτι οι ΜΠΔ ειναι αχρηστοι η οτι ολοι οι καθηγητες

εκει ειναι αντε γεια οπως εκεινοι που περιεγραψε απο την εμπειρια

της η spgirl. Απλα ακομη και σε πολυ ανοργανοτα και "χυμα"

τμηματα η εξεταση των master thesis δεν ειναι τοσο κουκουρουκου.

 

Dimmi δεχομαι οτι το περιστατικο δεν ειναι αντιπροσωπευτικο του τμηματος

αλλα με τα ανοητα παραδειγματα περι ιδρυσεως του ΔΠΘ μαλλον

ακυρωνεις τα δικα σου επιχειρηματα...

Link to comment
Share on other sites

Mα εγω δικα σου λεγομενα επαναλαμβανω! σε καποιο δικο σου μηνυμα ειδα τη λεξη "γκομενα"! νομιζω δεν ηταν πολυ κοσμιο να το αναφερεισ. δε νομιζω να ενδιαφερει κανεναν τι σου ειπε (ατυχως) καποιος καθηγητης... εδω πολιτικοι μηχανικοι υπογραφουν για ηλεκτρομηχανολογικα, οι ΜΠΔ σε πειραξανε???? που στο κατω κατω κανουν σε προπτυχιακο επιπεδο ηλεκτρικα κυκλωματα, ηλεκτρονικη, ανανεωσιμες πηγες ενεργειας, ηλεκτρικη οικονομια, ρομποτικη κλπ κ πληρως εξοπλισμενα εργαστηρια πανω σ αυτα τα μαθηματα??? θα μου πεις αυτα ειναι αρκετα για μια ενεργειακη μελετη? οχι θα σου πω εγω αλλα δε σε ακουσα να πεις τιποτα για εναν Μ/Μ που τη δικη σου την υπογραφη την εχει στο ακεραιο. τα μαθηματα που κανουν εκεινοι κανουμε κ μεισ! αντε εμεις να χουμε ενα-δυο απο αυτα επιλογης.... τουσ μπδ καυτηριαζεις! οποτε το θεμα ειναι οτι εχεισ προβλημα με τουσ ΜΠΔ αγαπητη μου επειδη σου κατσε μια στραβη στην προσωπικη σου ζωη, οπως υποστηριζεις!!!!! οποτε δε μπορουμε να συζητησουμε περαιτερω γιατι βλεπεισ τα πραγματα απο μια δικη σου υποκειμενικη σκοπια που εχεις την ψευδαισθηση πως αντικατοπτριζει κ την πραγματικοτητα! λυπαμαι που θα σε απογοητευσω, αλλα πλανασαι πλανην οικτραν!!!! note: πριν κανενα μηνα εστειλα το ολοκαινουριο Ν8 που χρυσοπληρωσα στα κεντρικα στην Αθηνα γιατι με το που το ανοιξα μετα απο 5 λεπτα νεκρωθηκε κ δεν ξανακανε...κουκου!!!!! :P μετα απ' αυτα που μου πες τωρα εξηγουνται πολλα!!!! χαχαχαχαχαχαχαχ αλλα εγω δεν προκειται να πω πως ο ΗΜΜΥ ΔΠΘ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ επειδη ειχα μια ατυχια!!!! εσυ αυτο κανεις ομως: ισχυριζεσαι οτι οι ΜΠΔ (Μ/Μ με ειδικευση στη βιομηχανικη διοικηση) δεν ειναι ισαξιοι με τουσ υπολοιπους μηχανολογους!!!! θα τρελαθουμε τελειως??? κυριε, ελεησον υμας!!!!! ειπαμε, στην ελλαδα ζουμε, βιωνουμε καθημερινα το θεατρο του παραλογου αλλα αυτο αγγιζει τα ορια της παρανοιασ!!!!! ελεος! επισης δε σε ακουσα αγαπητη να πεις τπτ για τους ΜΠΔ της ξανθης??? τυχαιο αραγε??????? επιπλεον, ακραιες εξυπνακιστικες-σκωπτικες απαντησεις που τις ξεστομιζεις τυπου "ελα να με σκοτωσεισ" αφησε τεσ κατα μερουσ! δε σε τιμανε ιδιαιτερα. κι επισης, απ' τη στιγμη που ασκεις κριτικη πρεπει να μαθεις να δεχεσαι κ την κριτικη. απο την ροη των μηνυματων, δεν μιλας ενταξει σε ενα 18χρονο παιδι (βαγγελης92) αφου τον αντιμετωπιζεις με ειρωνεια κ σαρκασμο. απ' τη στιγμη λοιπον που κανεις κατι τετοιο πρεπει να μαθεις να δεχεσαι κ τα αναλογα! συμβουλη εν κατακλειδι: χαλαρωσε κ μην επιδιδεσαι σε κυνηγι μαγισσων! ολοι στο ιδιο καζανι της ανεργιας θα βρασουμε αν συνεχισει ετσι η κατασταση! γι αυτο σ λεω, χαλαρα. η ζωη ειναι ωραιαααααααααααα!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

εδω πολιτικοι μηχανικοι υπογραφουν για ηλεκτρομηχανολογικα, οι ΜΠΔ σε πειραξανε????

 

Σε παραπέμπω να διαβάσεις όλα τα μηνυματά μου περί ΕΔ και θα δεις την γνώμη μου. Εσύ διάβασες τα μυνηματά μου που έχω γράψει μόνο σε αυτό το θέμα. Έτσι απέκτησες μια λάθος αντίληψη για το πως εγώ έχω γνώμη για τα ΕΔ.

 

που στο κατω κατω κανουν σε προπτυχιακο επιπεδο ηλεκτρικα κυκλωματα, ηλεκτρονικη, ανανεωσιμες πηγες ενεργειας, ηλεκτρικη οικονομια, ρομποτικη κλπ κ πληρως εξοπλισμενα εργαστηρια πανω σ αυτα τα μαθηματα???

 

Και πάλι, πολύ λίγα μαθήματα για να μπορούν να κάνω Ηλεκτρολογικές μελέτες.

 

δε σε ακουσα να πεις τιποτα για εναν Μ/Μ που τη δικη σου την υπογραφη την εχει στο ακεραιο.

 

Είδες λοιπόν που μπαίνεις πρώτη μέρα σε ένα φόρουμ, διαβάζεις τα μυνηματά μου μόνο σε ένα θέμα, και κατευθείαν βγάζεις τα λάθος συμπεράσματα? Σε ξαναπαραπέμπω να διαβάσεις όλα μου τα ποστ.

 

οποτε το θεμα ειναι οτι εχεισ προβλημα με τουσ ΜΠΔ αγαπητη μου επειδη σου κατσε μια στραβη στην προσωπικη σου ζωη, οπως υποστηριζεις!!!!! οποτε δε μπορουμε να συζητησουμε περαιτερω γιατι βλεπεισ τα πραγματα απο μια δικη σου υποκειμενικη σκοπια που εχεις την ψευδαισθηση πως αντικατοπτριζει κ την πραγματικοτητα!

 

Το χιουμοριστικό παράδειγμα το ανέφερα για να κάνουμε πλάκα, αλλά εσύ και ο vaggelhs92 το παρεξηγήσατε. Πίστεψε με, όταν μιλάω για επαγγελματικά, κανένα προσωπικό μου θέμα δε έχει χώρο. Αν εσύ δεν μπορείς να δει τι είναι χιούμορ και τι όχι, τι να σου κάνω?

 

note: πριν κανενα μηνα εστειλα το ολοκαινουριο Ν8 που χρυσοπληρωσα στα κεντρικα στην Αθηνα γιατι με το που το ανοιξα μετα απο 5 λεπτα νεκρωθηκε κ δεν ξανακανε...κουκου!!!!! :P μετα απ' αυτα που μου πες τωρα εξηγουνται πολλα!!!! χαχαχαχαχαχαχαχ αλλα εγω δεν προκειται να πω πως ο ΗΜΜΥ ΔΠΘ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ επειδη ειχα μια ατυχια!!!!

 

Και στο ξαναλέω: σε θεματα συστημάτων παραγωγής, οι ΜΠΔ είναι πάρα πολύ καλοί, σε ενεργειακά θέματα όχι.

 

επισης δε σε ακουσα αγαπητη να πεις τπτ για τους ΜΠΔ της ξανθης??? τυχαιο αραγε???????

 

Σε σχέση με τους ΜΠΔ ΔΠΘ, ομολογώ ότι οι ΜΠΔ των Χανίων είναι σαφώς καλύτεροι. Αλλά αν ειχες προσέξει καλύτερα, δε θα το ρώταγες αυτό.

 

απο την ροη των μηνυματων, δεν μιλας ενταξει σε ενα 18χρονο παιδι (βαγγελης92) αφου τον αντιμετωπιζεις με ειρωνεια κ σαρκασμο. απ' τη στιγμη λοιπον που κανεις κατι τετοιο πρεπει να μαθεις να δεχεσαι κ τα αναλογα!

 

Με το Βαγγέλη έχουμε παρελθόν, ξέρει πως μιλάω και ξέρω πως μιλάει. Κριτική δέχομαι αρκεί να είναι σε κόσμια πλαίσια. Ωστόσο πρέπει να δέχεσαι και συ φίλε μου. Όχι μονά ζυγά δικά μας.

 

χαλαρωσε κ μην επιδιδεσαι σε κυνηγι μαγισσων! ολοι στο ιδιο καζανι της ανεργιας θα βρασουμε αν συνεχισει ετσι η κατασταση! γι αυτο σ λεω, χαλαρα. η ζωη ειναι ωραιαααααααααααα!!!!! :)

 

Μια χαρά χαλαρή είμαι εγώ, εσένα είδα να τσιτώνεσαι την πρώτη μέρα εγγραφής σου σε ένα φόρουμ. Σου συνιστώ λοιπόν να με παρακολουθείς απο δω και πέρα και να δεις αν είμαι τόσο συκοφάντισα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.