Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης


Recommended Posts

Πάντως σε ότι αφορά τους φοιτητές του τμήματος των ΜΠΔ στην Ξάνθη,δεν υπάρχει κανένας απολύτως φόβος ανησυχίας.!Τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι πλήρως κατοχυρωμένα!Αυτό δεν το αναφέρω τυχαία,μιας και από προσωπική αναζήτηση,αλλά και με μια επίσκεψη στο κορυφαίο γραφείο διασύνδεσης της Ελλάδας,αυτό του Δ.Π.Θ.,έχω ενημερωθεί και ενημερώνω όλο τον κόσμο του forum,ότι το θέμα λήγει εδώ.Τουλάχιστον στην σχολή της Ξάνθης τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι και νομικά και υπουργικά κατοχυρωμένα. Εκκρεμεί το θέμα της μετονομασίας σε μηχανολόγων μηχανικών αλλά και τελικά να μην γίνει η μετονομασία,αυτό δεν μας θίγει,αφού ίσα ίσα έχουμε μια επιπλέον ιδιώτητα.Αυτή του managment,δηλαδή το πρόγραμμα σπουδών περιέχει και διοικητικά μαθήματα.Πλεον η αγορά εργασίας δεν ζητά απλός μηχανικούς που ξέρουν τις δομές των μηχανών,αλλά ξέρουν και να διοικούν.

 

 

Απλώς πληροφοριακά η βάση της συγκεκριμένης σχολής μέσα σε 5 χρόνια θα ανέβει κατακόρυφα.Αυτό οφείλεται στο ότι δεν είναι πολυ γνωστή η σχολή και δεν έχει ζήτηση,οπότε και δεν ανεβαίνει και η βάση της, αλλά μόλις μαθευτεί για τα δικαιώματα ,θα ανέβει η βάση και δεν θα περνά η Σάρα και η Μάρα,δηλαδή κακοί μαθητές που δεν έγραψαν καλά στις πανελλήνιες και επειδή θέλουν να γίνουν μηχανικοί να βρίσκουν εύκολη διέξοδο με λίγο ψάξιμα παραπάνω.

 

Και ένα τελευταίο, αναφερόμενος στον sts αυτοί που έχουν το πρόβλημα είναι στα Χανιά.Επειδή έχω περάσει στο τμήμα της Ξάνθης με έχουν πεί ότι κάποια χαρακτηριστικά που έχουν να κάνουν με τον τρόπο που είναι δομημένη η πολιτεχνική σχολή της Κρήτης,εμποδίζετε η μετονομασία,και αυτοί που είναι σε ευνοϊκότερη θέση είμαστε εμείς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μία ερώτηση

γιατί γράφεις Μηχανολόγος Μηχανικός κι όχι Μηχανικός παραγωγής και διοίκησης στην ειδικότητά σου ( κι απότι βλέπω ακόμα φοιτητής) ??

Δηλώνουμε αυτό που είμαστε κι όχι αυτό που θα θέλαμε.

Αφού ήθελες να γίνεις Μηχ. Μηχανικός γιατί πήγες εκεί και "εκμεταλλεύτηκες" τις χαμηλές βάσεις και τώρα μιλάς για κακούς εισακτέους. Αυτοί θα είναι λιγότερο Μηχανικοί από εσένα ? όταν βγουν...

 

@spgirl, σου ετοίμασα το έδαφος (η ειδικότητά σου )...;)

Link to comment
Share on other sites

fraafr, μου έχει βγει το κακό όνομα ε? Επειδή λέω κάποιες αλήθειες? Πάλι εγώ θα τα ακούσω...

 

Btw, +100000000000 στο μηνυμά σου... Χωρίς να το ξέρω το παιδί, και μόνο που άλλο είναι (ΜΠΔ) και άλλο δηλώνει (Μηχανολόγος) δείχνει κόμπλεξ κατώτεροτητας... Και αυτό με τις βάσεις μεγάλη αλήθεια, αλλά όταν τα λες είσαι κακός/κακιά...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. CharovasChris καλό ειναι να γράφουμε αυτό που είμαστε ως ειδικότητα. Και εγώ θα ήθελα να ήμουν αστροναύτης της NASA αλλα...

Link to comment
Share on other sites

δεν μας τα λες καλά CharovasChris.Η σάρα και η μάρα ποιοι είναι οι συμφοιτητές σου?γιατί τους υποβαθμίζεις?στην ίδια σχολή δεν είστε?εσύ δηλαδή πέρασες με περισσότερα μόρια?αν ναι γιατί δεν πήγες κατευθείαν μηχανολόγων μηχανικών?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν σε χτυπάει τοσο πολύ στο μάτι σου φίλε μου να στο αλλάξω το μηχανολόγος μηχανικός και να το κάνω παραγωγής και διοίκησης!Δηλαδή εσύ απο όλα αυτά που είπα εκεί κόλισες;Από την άλλη ούτε αισθήματα κατωτερότητας νιώθω ούτε κανένα κομπλεξ έχω με την ειδικότητα μου ούτε με τους συμφοιτητές μου!!ισα ισα το οτι ειμαι παραγωγης και διοικησης με δινει ενα πλεονεκτημα απο τους απλους μηχανολογους,γιατι οι ΜΠΔ εχουν και το κομματι managment.Είναι παραγωγής και ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ!!!Παντως μερικοι απευθειας να αρπαχτουν και να μην εστιασουν στα ουσιώδη!!Ο κύριος λόγος του σχολίου μου ήταν για την επικύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των μηχανικών παραγωγής και διοίκησης της Ξάνθης!!Οσον αφορά τους συνφοιτητές μου δεν εχο υποβιβάσει κανέναν μιας και όλοι ίδιοι είμαστε,απλά αναφέρθηκα σε ένα μικρό ποσοστό που μόνο προβλήματα δημιουργεί στην σχολή αφού εποφελήθηκε την χαμηλή βάση και κατάφερε να μπεί σε έναν εκπαιδευτικό χώρο με μεγάλο κύρος(τουλάχιστον στην Ελλάδα)που είναι το πολιτεχνείο!!!Τέλος έβγαλα πολύ περισσότερα μόρια από την βάση της σχολής αλλά προτίμησα να πάω ΜΠΔ στην Ξάνθη για τον παραπάνω λόγο!Δηλαδή η ειδικότητα μου δεν εστιάζει μόνο στην μηχανολογία αλλά και σε διοικητικά θέματα!!!!

 

Από τους Κανόνες Συμμετοχής:

11. Συμπληρώνουμε την ειδικότητά μας στο προφίλ.

- Η ειδικότητα πρέπει να συμβαδίζει με τον τίτλο του ιδρύματος αποφοίτησης.

- Ψευδείς δηλώσεις τιμωρούνται με οριστικό αποκλεισμό του λογαριασμού από την κοινότητα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Τα μόρια που έβγαλα στις πανελλήνιες που έγραψα φέτος είναι 18.200.Οπως καταλαβαίνεις δεν εκμεταλεύτηκα καθόλου την χαμηλή βάση μιας και περνούσα σε σχολές μηχανολόγων μηχανικών που υποτίθεται είναι πολύ καλύτερες και έχουν πολύ υψηλή βάση!και τί σε χάλασε που είμαι φοιτητής;Τί συμαίνει αυτό;οτι τα εχω γραμμενα στα ... μου ολα;και επειδη εσυ δεν εισαι φοιτητης τι θέλεις να μας δείξεις με αυτό;Τουλάχιστον στα πράγματα που είναι άμεσα συσχετιζόμενα με εμένα έχω μια γνώση παραπάνο!Εστω και αν ειμαι φοιτητης ΑΚΟΜΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εγω αυτό που θέλω να σου πώ είναι πως όσον αφορά τη μετονομασία, μας έχει προταθεί έντονα απο πολλούς φορείς μια μετονομασία σε μηχανολόγους μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης χωρίς μεταβολή του γνωστικού μας αντικειμένου, αλλά πρίν κατακτηθούν τα δικαιώματα.Με τη παρούσα κατάσταση,(κατακτημένα δικαιώματα σε ιδιωτικό και δημόσιο) όταν με το καλό βγεί και το ΦΕΚ, μετονομασία θα υφίσταται για καθαρούς λόγους περαιτέρω αναγνώρισης.Το κακό είναι οτι θα μπλέξουμε πάλι με γραφειοκρατίες, αντιστοιχίες κτλ. και το θέμα θα αργήσει να επιλυθεί.

 

Φοιτητές χαμηλού επιπέδου λές?Αν δεν αξίζουν πιστεύεις θα περάσουν 64 μαθήματα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτη εμμονη σας με τους μηχανολογους ειναι

απιστευτη και ειναι ξεκαθαρα μονο και μονο για λογους

επιδειξης και ονοματος και οχι για την ουσια.

 

Αντι να παλεψετε να γινει ευτυτερα γνωστη η σχολη σας

και να καταξιωθει αλλαζετε τιτλο στους εαυτους σας σε

κατι το οποιο τυπικα εστω δεν ειστε! Υπαρχει η πιθανοτητα

οι ΜΠΔ να εχουν δημιουργησει/να δημιουργησουν ενα πολυ

καλο ονομα στην αγορα και να προτιμουνται απο τους ΜΜ

γιατι χαντακωνεστε ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εγω αυτό που θέλω να σου πώ είναι πως όσον αφορά τη μετονομασία, μας έχει προταθεί έντονα απο πολλούς φορείς μια μετονομασία σε μηχανολόγους μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης χωρίς μεταβολή του γνωστικού μας αντικειμένου, αλλά πρίν κατακτηθούν τα δικαιώματα.Με τη παρούσα κατάσταση,(κατακτημένα δικαιώματα σε ιδιωτικό και δημόσιο) όταν με το καλό βγεί και το ΦΕΚ, μετονομασία θα υφίσταται για καθαρούς λόγους περαιτέρω αναγνώρισης.Το κακό είναι οτι θα μπλέξουμε πάλι με γραφειοκρατίες, αντιστοιχίες κτλ. και το θέμα θα αργήσει να επιλυθεί.

 

Φοιτητές χαμηλού επιπέδου λές?Αν δεν αξίζουν πιστεύεις θα περάσουν 64 μαθήματα?

 

Και πάλι στο επαναλαμβάνω μιλάω για ένα μικρό ποσοστό των συμφοιτητών μου οι οποίοι για να περάσουν τα 64 μαθήματα που λές θα πρέπει να βγάλουν την σχολή 64 φορές σε χρόνια μέχρι να πάρουν το δίπλωμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.