Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης


Recommended Posts

CharovasChris, πρώτον υποτιμάς μελλοντικούς συναδέλφους σου και νυν συμφοιτητές σου μιλώντας έτσι...

Δεύτερον, το να λες ότι έβγαλες 18200 αλλά πήγες στους ΜΠΔ γιατί έχει το Management, λυπάμαι που θα στο πω αλλά το βρίσκω αφελές και μελέτη επί του προχείρου... Μετά από 5 χρόνια θα μετανοιώσεις γι αυτή σου την επιλογή...

Τρίτον, CharovasChris και vaggelhs92, τώρα που ολοκλήρωσα το ΠΜΣ στους ΜΠΔ Χανίων, έχω πλήρης γνώμη για το τμήμα αυτό... Δε θα την εκφράσω δημοσίως γτ ξέρω ότι θα πέσετε να με φάτε, αλλά η αλήθεια για μένα είναι μία: οι απόφοιτοι δυστυχώς κληρονομούν την νοοτροπία των καθηγητών του τμήματος, πράγμα ιδιαίτερα λυπηρό...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kkostorp, δε φοβάμαι τόσο τη γιούχα που θα φάω αλλά το γεγονός ότι θα με πούνε πάλι ότι είμαι κακιά, περίεργη και κομπλεξικιά... Πάντως μετα λύπης μου αντιλήφθηκα αυτό που είπα και πριν: "οι απόφοιτοι δυστυχώς κληρονομούν την νοοτροπία των καθηγητών του τμήματος, πράγμα ιδιαίτερα λυπηρό... " Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Link to comment
Share on other sites

CharovasChris, πρώτον υποτιμάς μελλοντικούς συναδέλφους σου και νυν συμφοιτητές σου μιλώντας έτσι...

Δεύτερον, το να λες ότι έβγαλες 18200 αλλά πήγες στους ΜΠΔ γιατί έχει το Management, λυπάμαι που θα στο πω αλλά το βρίσκω αφελές και μελέτη επί του προχείρου... Μετά από 5 χρόνια θα μετανοιώσεις γι αυτή σου την επιλογή...

Τρίτον, CharovasChris και vaggelhs92, τώρα που ολοκλήρωσα το ΠΜΣ στους ΜΠΔ Χανίων, έχω πλήρης γνώμη για το τμήμα αυτό... Δε θα την εκφράσω δημοσίως γτ ξέρω ότι θα πέσετε να με φάτε, αλλά η αλήθεια για μένα είναι μία: οι απόφοιτοι δυστυχώς κληρονομούν την νοοτροπία των καθηγητών του τμήματος, πράγμα ιδιαίτερα λυπηρό...

 

Επειδη ξερω τα παιδια πιστεψε με δεν θα γινουν ποτε συναδελφοι μου!αυτο το ξερω γιατι εχω μιλησει και μαζι τους.Με τετοια μυαλα και νοοτροπιες δεν γινεται να γινεις μηχανικος.Οποτε μην μου λες εμενα οτι υποτιμω μελλοντικους συναδελφους μου γιατι δεν ξερεις τι γινεται!Μετα δεν θεωρω καθολου προχειροτητα το οτι επελεξα ΜΠΔ για managment γιατι αυτη η ιδιοτητα δηλωνεται και στον τιτλο μας και λαμβανεται υποψιν απο εργοδοτες!Καλύτερα να αναφέρεις αυτά που γνωρίζεις γισ τα Χανιά παρα να ασχολήσε με οτιδηποτε λεω εγω.Και δεν είναι επί του θέματος να κάνεις επίθεση σε εμένα!Το θέμα είναι για επαγγελματικά δικαιώματα!Οπότε συγκεντρόσου σε αυτό και ότι ξέρεις πές το γιατι δεν είμαι μόνο εγώ και ο vaggelhs92 αλλα περιμένουν πόσα άλλα παιδιά πίσω από εμάς που θα ήθελαν να γνωρίζουν για να μην κάνουν λανθασμένες επιλογές που θα στοιχίσουν χρόνια από την ζωή τους.Τουλάχιστον πές και σε μας να ξέρουμε την μοίρα μας.Μην φοβάσαι δεν θα σε φάμε!Τι να κάνουμε η ζωή έτσι είναι!Αλλοι βρίσκονται σε ψηλότερες αλλοι σε χαμηλότερες....!!!!

Link to comment
Share on other sites

ένας μηχανικός μπορεί να εργαστεί σε πολλές και διαφορετικές δραστηριότητες και ο λόγος είναι ότι η βασική εκπαίδευση είναι έτσι δομημένη που του δίνει την δυνατότητα να ασχοληθεί με μελέτες, να δουλέψει στον ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα σε πολλές θέσεις να αναφέρω επιγραμματικά, τεχνικό, logistics, εμπορικό αυτό το προνόμιο δεν το έχουν πολλά επαγγέλματα

Link to comment
Share on other sites

CharovasChris, το μηνυμά σου το τελευταία αντικατροπτίζει πλήρως αυτά που θέλω να πω για τους ΜΠΔ... Με κάλυψες...

 

Για να στο συγκεκριμενοποιήσω και για να μην φανώ περίεργη, απλά λέω το εξής: Έχετε ΕΔ που δε έπρεπε να είχατε και τα "πήρατε" (χάρη στον Χατζηδάκη) με την λογική που δυστυχώς, αλλά πολύ δυστυχώς, κληρονομείτε από τις σχολές...Η λογική αυτή είναι μία:"Ας πάρουμε και μεις, μόνο οι άλλοι να χουν...", "Ας πάρουμε και ας μην τα αξίζουμε"...

 

Όπως πρόσεξες, είμαι ΗΜΜΥ ΔΠΘ, άρα ξέρω και για τους ΜΠΔ της Ξάνθης... Έχω πλήρη άποψη και γνώμη και για τις 2 σχολές...

 

Απλά η τελευταία μου εμπειρία με τους ΜΠΔ Χανίων πραγματικά με έκανε να απορήσω πως ενώ θέλουν να έχουν αξιώσεις και να έχουν καλη φήμη και σαν σχολή και για την ποιότητα των αποφοίτων της, μου έδωσαν μαστερ χωρίς να εξετάσουν την διατριβή μου...

 

Ναι μάλιστα, αυτό ακριβώς Βαγγέλη: Είχα κανονισμένη μέρα εξέτασης της διατριβής μου και κανείς από την 3μελή επιτροπή, ενώ ήταν ενήμεροι, δεν ήρθε στην παρουσιασή μου για να με εξετάσουν... Απλά μου υπέγραψαν το χαρτί της παρουσιάσης...

 

Για πείτε λοιπόν εσείς που είστε φοιτητές ακόμα: Είναι σωστό αυτό? Πήρα μαστερ χωρίς να εξεταστώ... Η διατριβή μπορεί να είναι ακόμα και κλεμμένη αλλά κανείς δε με εξέτασε ώστε να με κόψει και να μην πάρω το μαστερ... Ωραία σχολή έχετε, να την χαίρεστε...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν με αφορμή το παραπάνω, πω ότι πρέπει να μείνει το 1/3 των κρατικών ΑΕΙ και ΤΕΙ στη χώρα, θα χαρακτηριστώ πώς?

 

Γιατί πραγματικά αυτή είναι η γνώμη μου, και όχι κάτι εμπρηστικό που μου γεννήθηκε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά η τελευταία μου εμπειρία με τους ΜΠΔ Χανίων πραγματικά με έκανε να απορήσω πως ενώ θέλουν να έχουν αξιώσεις και να έχουν καλη φήμη και σαν σχολή και για την ποιότητα των αποφοίτων της, μου έδωσαν μαστερ χωρίς να εξετάσουν την διατριβή μου...

 

!!!ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

stayros, έχε χάρη που δε μπορούσα να ξανακατέβω Χανιά (έχω ηδη μετακομίσει Αθήνα).

 

Η πλάκα Βαγγέλη (και σου μιλάω προσωπικά γτ τους υπερασπίζεσαι τους αχρείους καθηγητές σου) ότι όταν πήγα σε ένα από αυτούς για να μου υπογράψει το χαρτί (ήταν πολύ "απασχολημένος" για να έρθει στην παρουσιασή μου) μόλις με είδε είπε:"αν ήξερα ότι ήσουν εσυ αυτή που παρουσιάζε διατριβή, θα ερχόμουν..." Δλδ, θα ερχόταν στην παρουσιασή μου επειδή είμαι "ωραία γκόμενα". Ένας άλλος από την επιτροπή μόνο που δε με έβριζε επειδή ήθελα την υπογραφή του... Εμ με έκλ... κανονικά και δε ήρθε στην παρουσιασή μου, μου την έλεγε κιόλας...

 

Συγχαρητήρια κύριοι για τους καθηγητές σας...

Το θέμα είναι ότι κληρονομείτε αυτές τις νοοτροπίες... Λυπηρό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.