Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Αλεξάνδρα88, μέχρι να βγάλεις μπλοκάκι, μάλλον θα σου δώσει λεφτά μαύρα... Δεν τον συμφέρει να σε έχει μισθωτό: πολλές εισφορές...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον όπως τα λέει η spgirl, τι μάλλον δηλαδή... σίγουρα.

 

 

τι κάνω?πληρώνουν το ΙΚΑ...γιατί μέσω του πατέρα μου είμαι ΙΚΑ αυτή τη στιγμή...άρα θα θεωρούμε μισθωτός για αυτό το σύντομο χρονικό διάστημα?

Στο ΙΚΑ είσαι έμμεσα ασφαλισμένη ως προστατεύομενο μέλος του πατέρα σου επειδή σπούδαζες / ακόμα δεν εργάζεσαι (παίζει ρόλο και η ηλικία όμως).

 

Το ότι ο πατέρας είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ δεν έχει σχέση με το ποιο ταμείο θα ασφαλιστείς εσύ ως άμεσα ασφαλιζόμενη. Μέχρι να γραφτείς στο ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ αν γίνει πρόσληψη θα είναι λογικά με την ειδικότητα "υπάλληλος γραφείου" και το ασφαλιστικό ταμείο θα είναι το ΙΚΑ.

Η προϋπηρεσία αυτή θα είναι ως "υπάλληλος γραφείου" και όχι ως μηχανικού. Με ότι αυτό συνεπάγεται. π.χ. δεν θα μπορείς να πάρεις αυτό το διάστημα προύπηρεσία από έργα για ΜΕΚ κλπ.

 

Με ασφάλιση στο ΙΚΑ ο εργοδότης είναι νόμιμος και εσύ έχεις ένσημα, εισόδημα -όχι μαύρα λεφτά- που μπορεί να το χρειαστείς αργότερα για να δικαιολογήσεις π.χ. αγορά αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!!μου πρότειναν μια θέση...

 

Μπράβο Αλεξάνδρα, congrats!

 

 

 

...το ΙΕΚ πλήρωνε το ΙΚΑ και εγώ το ΤΣΜΕΔΕ

 

...όταν έχεις γραφτεί στο ΤΕΕ πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ ο κόσμος να χαλάσει

είτε δουλέυεις σαν μηχανικός, είτε σαν σερβιτόρος, είτε σαν πρωθυπουργός

 

αν είσαι μισθωτός ο εργοδότης πληρώνει και ΙΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ υποχρεωτικά

 

...ο εργοδότης πληρώνει και τα δύο ταμεία .

 

Σήμερα κανένας εργοδότης δεν δέχεται υπάλληλο που είναι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ να τον απασχολεί ως μισθωτό με άλλη ιδιότητα διότι δεν τον συμφέρει να πληρώνει και τα δύο ταμεία ταυτόχρονα .

 

 

Τέλειο thread, αυτό ακριβώς που αναζητούσα!

Επειδή λοιπόν με ενδιαφέρει πολύ και εμένα αυτό, μία ερώτηση παρακαλώ γιατί πρέπει προσεχώς να αποφασίσω για μία δουλειά:

 

Είναι παράνομο να έχω και ΙΚΑ (από τον εργοδότη) και ΤΣΜΕΔΕ (δικό μου); Παράνομο για εμένα και όχι για τον εργοδότη.

 

Δηλαδή να εργάζομαι ως μισθωτή σε μία άσχετη με το αντικείμενο του μηχανικού δουλειά, ο εργοδότης να μου πληρώνει μόνο ΙΚΑ και εγώ από την τσέπη μου το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Συγκεκριμένα ο υποψήφιος αυτός εργοδότης μού είπε ότι μόνο ΙΚΑ πληρώνει, ότι δεν καλύπτει ΤΣΜΕΔΕ, και ότι (καλώς ή κακώς, πρόβλημά μου λέει) μόνο με αυτούς τους όρους προσφέρεται να με προσλάβει! Εγώ, λίγο που το σκέφτηκα, δε με πειράζει να πληρώνω από την τσέπη μου το ΤΣΜΕΔΕ. Όμως στο ΤΣΜΕΔΕ που ρώτησα, απάντησαν ότι επείδή είναι νέα μηχανικός είναι παράνομο να έχω 2 ασφάλειες. Ότι κανονικά πρέπει να μου πληρώνει μόνο ΤΣΜΕΔΕ ο εργοδότης και τίποτα άλλο.

 

Ότι με τον καινούργιο νόμο δεν επιτρέπεται να έχω 2 ασφάλειες, αλλά ούτε και να πληρώνει ο εργοδότης περίθαλψη ΙΚΑ και εγώ συντάξιμα στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Υπήρξε όμως μία μικρή διαφωνία μεταξύ των δύο υπαλλήλων στο ΤΣΜΕΔΕ, και αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχουν μπερδέψει και αυτοί τα μπούτια τους γιατί ο νόμος είναι καινούργιος και ασαφής, και ότι ακόμα και από το Υπουργείο δεν είναι σε θέση να απαντήσουν στην ερώτησή μου.

 

Επαναλαμβάνω, προκειμένου να με προσλάβει ως μισθωτή (μη μηχανικό) και να έχω μία δουλειά, δεν έχω αντίρρηση να πληρώσω εγώ το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά δε θέλω να βρω στο τέλος και τον μπελά μου αν κάτι τέτοιο είναι παράνομο!

Link to comment
Share on other sites

Η διπλοασφάλιση πράγματι είναι παράνομη... Αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα, αντί να χαίρονται που θα πάρουν εισφορές 2 ταμεία, θα σε κυνηγάνε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα ο υποψήφιος αυτός εργοδότης μού είπε ότι μόνο ΙΚΑ πληρώνει, ότι δεν καλύπτει ΤΣΜΕΔΕ, και ότι (καλώς ή κακώς, πρόβλημά μου λέει) μόνο με αυτούς τους όρους προσφέρεται να με προσλάβει! Εγώ, λίγο που το σκέφτηκα, δε με πειράζει να πληρώνω από την τσέπη μου το ΤΣΜΕΔΕ.

μα αυτό εξηγώ πως δεν γίνεται

 

ειναι σαν να μου λες πως ο εργοδότης θέλει να πληρώνει το μισό ΙΚΑ

γινεται;;;

 

μόνο αν υπογράφεις πως πληρώνεσαι 1200 ευρώ και σου δίνει 900 μπορει να γίνει

Link to comment
Share on other sites

μόνο αν υπογράφεις πως πληρώνεσαι 1200 ευρώ και σου δίνει 900 μπορει να γίνει

 

Δηλαδή myri; Δεν το κατάλαβα αυτό με τα 1200 ευρώ.

Άρα αν θέλω εγώ να είμαι νόμιμη θα πρέπει να απορρίψω τη συγκεκριμένη θέση εργασίας;

Link to comment
Share on other sites

ξέχνα το ΤΣΜΕΔΕ

πες πως ενας μη μηχανικός εργάζεται ως μισθωτός με υποχρέωση να είναι ασφαλισμέμος στο ΙΚΑ

μπορεί ο εργοδότης να μην πληρώνει το ΙΚΑ;

ΟΧΙ, διότι αν δεν το πληρώσει θα είναι παράνομος και το ΙΚΑ θα του κόψει πρόστιμο

 

στο δικό σου παράδειγμα πως μπορεί να μην πληρ'ωνει ΤΣΜΕΔΕ αφου είναι υποχρεωτικό!!!

-----

αυτό που ξέρω είναι πως για τους μηχανικους που είναι μισθωτοί

υπάρχει η υποχρέωση για ΤΣΜΕΔΕ και για τμήμα του ΙΚΑ που πληρώνουν άλλοι μισθωτοί

αρα δεν είναι όλο το ποσό του ΙΚΑ και όλο του ΤΣΜΕΔΕ

 

παρακαλώ, κάποιος μηχανικός που είναι μισθωτός ας μας πληροφορίσει

διότι η κατάσταη είναι συγκεχυμένη

 

υγ μην απορρίψεις τη δουλειά, φρόντισε να ξεκαθαρίσεις πρώτα τα πράγματα

-----

βρήκα αυτό

http://www.tsmede.eu/%ce%a0%ce%b1%cf%81%ce%b5%cf%87%cf%8c%ce%bc%ce%b5%ce%bd%ce%b5%cf%82%cf%85%cf%80%ce%b7%cf%81%ce%b5%cf%83%ce%af%ce%b5%cf%82/%ce%91%cf%83%cf%86%ce%ac%ce%bb%ce%b9%cf%83%ce%b7/%ce%95%ce%b9%cf%83%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%ad%cf%82/%ce%a0%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%ba%ce%b1%cf%822%ce%95%ce%b9%cf%83%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%ad%cf%82%ce%9c%ce%b9%cf%83%ce%b8%cf%89%cf%84%cf%8e%ce%bd/tabid/204/language/el-GR/Default.aspx

 

και αυτό

ΠΡΟΣΟΧΗ : Σύμφωνα με τις διατάξεις της § 6 του αρθ. 27 του Ν. 3518/2006.

Το Δημόσιο και τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα και οι επιχειρήσεις οποιασδήποτε μορφής, που απασχολούν μηχανικούς με σχέση εξαρτημένης εργασίας, υποχρεούνται σε παρακράτηση και απόδοση στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε., των εισφορών των ασφαλισμένων και του εργοδότη εντός του επόμενου μήνα εκείνου που κατέστησαν απαιτητές οι αντίστοιχες αποδοχές ή αμοιβές, συνυποβαλλόμενων των σχετικών αναλυτικών καταστάσεων σε ηλεκτρονική μορφή ή μαγνητικό μέσο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αν πάει κοπέλα με ΤΣΜΕΔΕ να εργαστει στα Hondos Center σαν πωλήτρια όπου οι υπόλοιπες είναι με ΙΚΑ τι γίνεται? Η ο εργοδότης θα πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ ή δεν θα πάρει την δουλειά η κοπέλα?

Link to comment
Share on other sites

Οι μισθωτοί μηχανικοί ασφαλίζονται στο ΙΚΑ για τις παροχές υγείας και τις εισφορές σε χρήμα (επιδόματα ασθενείας, λοχείας κλπ), και στο ΤΣΜΕΔΕ για την σύνταξη.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς η κοπέλα και το λογιστήριο θα δουν ποια είναι η εισφορά εργοδότη, ασφαλισμένου κλπ

 

μετά αν δεν αρέσει στην επιχείρηση δε θα πάρει την κοπέλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.