Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποίηση συγκολλητή


aginor

Recommended Posts

Κανεις λαθος..

Στο ξαναλεω...

Για μηχανικους είτε ΠΕ είτε ΤΕ που ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ σε ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΒΕ δεν εχουν υποχρεωση να ασφαλιστουν σε αλλο ταμειο..

 

Επισης εχω την εντυπωση οτι η παραλληλη ασφαλιση απαγορευεται...

Εσυ δεν μπορεις πχ να μην πληρωσεις ενα διμηνο ΤΕΒΕ...Αρα δεν μπορεις ταυτοχρονα να εισαι και ΤΕΒΕ και ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω την εντυπωση οτι η παραλληλη ασφαλιση απαγορευεται...

Εσυ δεν μπορεις πχ να μην πληρωσεις ενα διμηνο ΤΕΒΕ...Αρα δεν μπορεις ταυτοχρονα να εισαι και ΤΕΒΕ και ΙΚΑ...

 

Δεν ισχύει αυτό. Αν κάποιος είναι στο ΤΕΒΕ αλλά για κάποιο διάστημα εργαστεί ως υπάλληλος εργάτης/τεχνίτης τότε ο εργοδότης οφείλει να τον ασφαλίσει στο ΙΚΑ, εκτός αν πρόκειται για "κρυφή" σχέση εξαρτημένης εργασίας (συμβάσεις έργου).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να πληρώνει και ΤΕΒΕ εφόσον δεν έχει κάνει διακοπή των εργασιών της επιχείρησης. Την πάτησε πρόσφατα γνωστός μου εργοδότης με καταγγελία στο ΙΚΑ εργαζόμενου ασφαλισμένου στο ΤΕΒΕ. Ακόμα και στο ΤΣΜΕΔΕ να είναι κανείς αν εργαστεί πχ σε ξυλουργείο ως εργάτης τότε ο εργοδότης οφείλει να τον ασφαλίσει στο ΙΚΑ. ΙΚΑ uber alles.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω το ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορω να το "σταματησω" εκτος και αν με αποβαλλουν απο το ΤΕΕ..

Μου φαινεται εξωφρενικο τη στιγμη που ειμαι ασφαλισμενος να πρεπει να πληρωνω και αλλη ασφαλεια.. (βλ τα χρονια του στρατου..)

 

Οταν ειχα ρωτησει για ΟΕ, μου ειχαν πει οτι, εφοσον ειμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πληρωνω ΤΣΜΕΔΕ και ειμαι ασφαλισμενος, δεν εχω καμια υποχρεωση για ΤΕΒΕ λογω της ΟΕ......

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε αυτές τις περιπτώσεις βρε terry. Άλλο η σύσταση εταιρίας και άλλο η καταβολή ενσήμων σε περίπτωση ετεροαπασχόλησης. Αν σε ένα δημόσιο έργο απασχοληθείς ως συγκολλητής τότε ο εργοδότης οφείλει να σου κολλήσει ένσημα συγκολλητή, ανεξαρτήτως αν ήδη σου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως ΙΚΑ uber alles. Στην περίπτωση που ασφαλιστεί ως μισθωτός στο ΙΚΑ, παίρνει απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ, για το διάστημα που διαρκεί η ασφάλισή του στο ΙΚΑ.

 

Ανάλογα ισχύει και στο ΤΣΜΕΔΕ. Με την εξαίρεση, ότι το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει ΚΑΙ τον μισθωτό μηχανικό, οπότε απλά πλέον αυτός δεν πληρώνει τις εισφορές του Ε.Ε. αλλά μόνο του μισθωτού.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι να πάει στην Αγγλία για 2 βδομάδες στο TWI και να πάρει πιστοποιητικό

 

http://www.twitraining.com/world/welding/welder_training.jsp

 

και λύνεις το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και δημιουργείται αυτόματα ένα άλλο πρόβλημα: 1540 ευρώ + φόροι.

για νεοσύστατη μονάδα είναι πολλά. ίσως είναι πολλά και για έναν απλό συγκολλητή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.