Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγγυητική επιστολή συμμετοχής σε διαγωνισμό


lym

Recommended Posts

στο Ν.3669 άρθ. 24 παρ. 6 γράφει οτι η εγγύηση συμμετοχής καταπιπτει υπέρ του κυρίου του έργου αν η προσφορά δεν τηρεί τους βασικούς όρους της διακήρυξης και των τευχών δημοπράτησης

 

αυτό σε ποιες περιπτώσεις ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο Ν.3669 άρθ. 24 παρ. 6 γράφει οτι η εγγύηση συμμετοχής καταπιπτει υπέρ του κυρίου του έργου αν η προσφορά δεν τηρεί τους βασικούς όρους της διακήρυξης και των τευχών δημοπράτησης

 

αυτό σε ποιες περιπτώσεις ισχύει;

 

Εννοεις συναδελφε ποτε για παραδειγμα μια εγγυητικη δεν τηρει τους ορους;;Εχεις καποιο συγκεκριμμενο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

καλησπέρα και καλο μηνα

 

γνωρίζει κανείς ποια τράπεζα βγάζει εγγυητική επιστολή συμμετοχής σε διαγωνισμό με χαμηλό κόστος??

 

απο το ΤΣΜΕΔΕ δεν προλαβαίνω να βγάλω μιας και είναι η πρωτη φορα και πρεπει να γραφτω στα μητρωα πρωτα

και στην Αττικης που πηγα μου είπαν οτι θέλουν 230 ευρω έξοδα για 2600 ευρω που είναι το ύψος της εγγυητικής 

 

ευχαριστώ

 

πήγα στο ταμείο παρακαταθηκών και δανειων αλλα επειδη είναι μεγάλο το κείμενο που θέλω να γράψω με βάση το υπόδειγμα στην εγγυητική δεν χωράει στο συγκεκριμένο έντυπο... :sad:

Edited by asxetos222
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ΕΤΕ. Αν και εκεί πάλι θα'ναι κάμποσα τα έξοδα και δε ξέρω αν στη βγάλουν την ίδια ώρα. Βεβαια, 230ε για 2600, δε νομίζω, υπερβολή μου ακούγεται!

 

Καλά κι αυτό με το παρακαταθηκών, είναι για κλάματα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ποιά ειναι η προμηθεια στο ΤΣΜΕΔΕ για την εγγυητικη Συμμετοχής?

αυτη χρεωνεται ανα τριμηνο, μεχρι να την επιστρεψουμε στο ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ηξερα οτι ισχυει. Μήπως κατι εχει αλλαξει?

Πήγα να βγάλω μια εγγυητικη Συμμετοχής ηλεκτρονικά και μου έβγαλε αυτο το μήνυμα

 

https://image.ibb.co/kvd4ab/image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το μήνυμα αναφέρεται σε εγγυητικές καλής εκτέλεσης ή δεκάτων. Δεν μπορώ να φανταστώ προμήθεια σε εγγυητική που δεν έχει διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ξερω οι εγγυητικες συμμετοχης αν εκδιδονται απο το ΤΣΜΕΔΕ δεν εχουν προμηθεια .Αν εκδιδονται απο Τραπεζα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Η προμηθεια εγγυητικης συμμετοχης απο το ΤΣΜΕΔΕ ειναι 0,165% (κανονικα ειναι 0,16% αλλα εχει συμπληρωματικο χαρτοσημο+ογα - οποτε υπολογισε περιπου 0,165%)  του ποσου της εγγυητικης. Η χρέωση της προμήθειας της εγγυητικης ειναι μέχρι της λήξη της - 310 ημέρες από την ημερομηνία του διαγωνισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.