Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Εχω την εντύπωση οτι με μεταλλική σύνδεση και μόνο γίνεται.

 

Μια βάση δεδομένων για θερμομονωση

 

http://srdata.nist.gov/insulation/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε συζητήσεις που είχαμε με μια γερμανική εταιρεία παραγωγής τούβλων, βρήκα τούβλα πάχους 30εκ με λ=0,07 W/(mK)! Κοιτούσαμε το ενδεχόμενο εισαγωγής, αλλά το κόστος είναι "λίγο" απαγορευτικό για τις δικές μας κατασκευές.

 

Φίλε manos.skan, τι μάρκα είναι τα γερμανικά τούβλα? Πες μου έστω και με pm.

Τα τούβλα της ΚΕΒΕ έχουν, το μεν Κ250 U=0,498,το δε Κ300 U=0,419. Αν προσθέσουμε και θερμοσοβά θα "ρίξουμε" το συντελεστή ακόμα περισσότερο (ανάλογα το πάχος) και σε κάθε περίπτωση θα είμαστε <0,5 που ορίζει το ΚΕΝΑΚ. Επιπλέον δεν υπάρχει ανάγκη για θερμοπρόσωψη+ότι λόγω πάχους μπορεί να εδράσει καλύτερα στην πλάκα και να έρθει "πρόσωπο" με τη μόνωση του Φ/Ο+ότι σαν μονοκέλυφη τοιχοποιϊα έχει καλυτερη αντισεσμική συμπεριφορά.

Παρακαλώ πολύ για τις απόψεις σας. Παραθέτω σχετικό ink:

http://www.kebe-sa.gr/gr/verticalbricks.htm

Link to comment
Share on other sites

Το τοιχίο σα σύνολο δεν ξέρω τι U έχει, πάντως στην INFACOMA 2011 που τους επισκέφτηκα ισχυρίζονταν ότι μέχρι Β Ζώνη (αν θυμάμαι καλά) δεν απαιτείται πρόσθετη μόνωση. Ένα e-mail με το ερώτημα στην εταιρεία θα μας έλυνε την απορία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε manos.skan, τι μάρκα είναι τα γερμανικά τούβλα? Πες μου έστω και με pm.

Τα τούβλα της ΚΕΒΕ έχουν, το μεν Κ250 U=0,498,το δε Κ300 U=0,419. Αν προσθέσουμε και θερμοσοβά θα "ρίξουμε" το συντελεστή ακόμα περισσότερο (ανάλογα το πάχος) και σε κάθε περίπτωση θα είμαστε <0,5 που ορίζει το ΚΕΝΑΚ. Επιπλέον δεν υπάρχει ανάγκη για θερμοπρόσωψη+ότι λόγω πάχους μπορεί να εδράσει καλύτερα στην πλάκα και να έρθει "πρόσωπο" με τη μόνωση του Φ/Ο+ότι σαν μονοκέλυφη τοιχοποιϊα έχει καλυτερη αντισεσμική συμπεριφορά.

Παρακαλώ πολύ για τις απόψεις σας. Παραθέτω σχετικό ink:

http://www.kebe-sa.gr/gr/verticalbricks.htm

 

Τα συγκεκριμένα τούβλα που αναφέρω είναι πάχους 30cm με συντελεστή U = 0,22 η πιο καλή σειρά, U = 0,25 η μεσαία σειρά και U = 0,32 η τρίτη σειρά. Υπάρχουν και κάποια άλλα πάχους 24cm χωρίς κάποιο μονωτικό στις οπές με U = 0,46 .

Γενικά αυτές τις μέρες είμαστε σε συζητήσεις με τις εταιρείες και πιθανόν από τον άλλο μήνα να έχουμε και κάποια δείγματα.

Πιστεύετε ότι θα είχαν ενδιαφέρον για την ελληνική αγορά τα εν λόγω τούβλα; Τι στοιχεία (χαρακτηριστικά - πιστοποιήσεις κλπ) θα πρέπει να τα συνοδεύουν;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μια λύση που ενσωματώνει τα πλεονεκτήματα του τούβλου με τη μόνωση σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ (χωρίς να απαιτείται πρόσθετη μόνωση) και επιπλέον έχει και μια ανταγωνιστική τιμή, έχει μια θέση στην ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι θα είχαν ενδιαφέρον για την ελληνική αγορά τα εν λόγω τούβλα; Τι στοιχεία (χαρακτηριστικά - πιστοποιήσεις κλπ) θα πρέπει να τα συνοδεύουν;

 

τουλαχιστον ενα CE θα ηταν απαραιτητο ωστε να αποδεικνύεται η σταθεροτητα των ιδιοτητων που προσφερει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ο φέρων οργανισμός του κτιρίου μπορεί να βγάλει ικανοποιητικό U με χρήση θερμοσοβά με συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας λ=0.07 και πάχος θερμομονωτικού υλικού 3 πόντους. Το θερμομωνοτικό υλικό όμως θα πρέπει το κατα δύναμην να έχει λ<0.30. Και αντίστοιχα στην εξωτερική τοιχοποιία μπαίνει θερμοσοβάς. Θερμογέφυρες θα υπάρχουν εκ των πραγμάτων ότι λύση και να υιοθετηθεί. Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει με το μικρό μου το μυαλό διαβάζοντας τις τοτεε, απλά μπορεί να είναι δυσμενείς ή ευμενείς. Εγώ προσωπικά έχω χάσει την μπάλα με τα υλικά της θερμομόνωσης, σήμερα χρησιμοποιείς ένα υλικό αύριο μαθαίνεις οτι είναι καρκινογόνο, μετά σου λένε οτι είναι φήμες και αθέμιτος ανταγωνισμός, μετά σου λένε οτι με την πάροδο του χρόνου χάνει τις ιδιότητές του.Ωραία μας τα λένε στην πρότυπη μελέτη του βάζοντας 7 πόντους θερμομόνωση, αλλά ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα? είναι κατασκευάσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Κανένα πρόβλημα με τα σενάζ.

 

ακομα και αν αγκυρωνεται ο οπλισμος στις κολωνες? :o:o Αλεξη που εβαλες σχετικη βιβλιογραφια οτι δεν δημιουργει κοντα?

 

Τα πρέκια γίνονται χωριστά μέσα-έξω, για να τρέξει αδιάκοπη η μόνωση μέσα στους 2 τοίχους.

 

αυτο δεν ειναι και οτι καλυτερο απο στατικης αποψης...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση της μισής μόνωσης μέσα και της άλλης μισής έξω. 3 μέσα και 3 έξω. Κάτι που δεν δημιουργεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.