Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Δηλαδή αν μέσα στον αντισεισισμικό αρμό τοποθετήσεις τη μόνωση των τοιχείων σου είναι σα να μην τα έχεις μονωμένα; Σίγουρο αυτό; Γιατί μια συζήτηση που είχα με συναδέρφους, μου είπαν πως μπορώ τα 7 cm μόνωσης τοιχείων που απαιτείται σε ζώνη Γ να τα έχω μέσα στον αντ. αρμό. Αν τα έχω και δεν υπολογίζονται τι να τα κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αν μέσα στον αντισεισισμικό αρμό τοποθετήσεις τη μόνωση των τοιχείων σου είναι σα να μην τα έχεις μονωμένα;...Αν τα έχω και δεν υπολογίζονται τι να τα κάνω?

 

Μα δε θα ζητήσουν στον έλεγχο να μην υπολογίσεις αυτό το στοιχείο (εφόσον είναι το μοναδικό μονωτικό σου στοιχείο)...θα ζητήσουν να αφήσεις αντισεισμικό αρμό/κενό και άρα να μετατοπίσεις αναλόγως το κτήριο! Δεν είναι θέμα ΚΕΝΑΚ αλλά ΓΟΚ!

 

Άλλο αν θες να γεμίσεις το κενό με κάποιο υλικό (βλ. φελιζόλ) όπως συνηθιζόταν μέχρι τώρα για να μην μπαίνουν νερά και ποντίκια...αυτό το έξτρα όχι, δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στους υπολογισμούς (δε θα υπάρχει και ανάγκη εξάλλου).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και φίλοι επειδή ψάχτηκα και εγώ με το θέμα σε επίπεδο κατασκευής ενός 3d μοντέλου μόνωσης που να δουλεύει και για την ασφάλεια και για την πολεοδομία και για την κατασκευή και για τις θερμογέφυρες κατέληψα στο συμπέρασμα ότι...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ! Απευθύνθηκα σε εμπειρίες ξένων και οι λύσεις που προσέφεραν δεν είχαν καμία αξία από στατικής απόψεως (αγνοούσαν και το σφήνωμα)!

 

Θεωρώ ότι το πρόβλημα πρέπει να το λύσει αυτός που το δημιούργησε. Άλλο πράγμα να υπάρχει μια απαίτηση για επαρκή θερμομόνωση ενός κτιρίου και άλλο πράγμα αυτό που γίνεται εδώ και σε όλη την Ελλάδα με τους μηχανικούς να έχουν σπάσει τα κεφάλια τους με ένα παζλ που δεν έχει λύση!

 

Ας μας φτιάξει το ΤΕΕ ένα πρότυπο κτίριο και να εφαρμόσει πρώτα αυτό τις ΤΟΤΕΕ και τον ΚΕΝΑΚ με τρόπο υποδειγματικό και μετά θα δεχτώ εγώ να εφαρμόσω όλα αυτά στα χωριά που με τραβάνε οι κάτοικοι και θέλουν με τα λιγότερα χρήματα να φτιάξουν ένα σπίτι για τα παιδιά τους προκειμένου να μην χάσουν τις λίγες οικονομίες τους.

 

Τα παράπονα λοιπόν στο ΤΕΕ και οι λύσεις πρέπει να δοθούν από αυτούς που συμμετείχαν στο όργιο αυτό της ψευτοτεχνολογίας της εξοικονόμησης ενέργειας και της διύλησης του κόνωπα!

 

Ας πάει το ΤΕΕ να εξηγήσει στο χωριό μου και στους κατοίκους που υποφέρουν και προσπαθούν να φτιάξουν ένα κεραμίδι για τα παιδιά τους ή για τους ίδιους ότι για να ικανοποιήσουν το απόλυτο και απαράβατο δικαίωμά τους στην ανέγερση κατοικίας πρέπει να χρησιμοποιήσουν διαστημικά μονωτικά και υλικά τεχνολογίας ΝΑΣΑ.

 

ΧΑΘΗΚΕ ΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ, ΧΑΘΗΚΕ Η ΑΝΘΡΩΠΙΑ

 

κοιτάζουμε τα νούμερα, κοιτάζουμε τους συντελεστές και φτιάχνουμε νόμους που στερούνται λογικής! Και όλα αυτά περί κλιματικής αλλαγής τα ακούω βερεσέ! Φέτος η άνοιξη ήταν η απάντηση στους στενόμυαλους-ανίκανους (ίσως και εντεταλμένους) που κυβερνάνε (ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΕΕ) και επιβάλλουν ασυναρτησίες και νόμους υπέρ των ΚΑΡΤΕΛ

 

ΥΓ. Αλήθεια από την κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών θα ωφεληθώ εγώ ο Ελέυθερος επαγγελματίας, το κράτος και ο πολίτης ή οι μεγάλες εταιρείες και μόνο? (άσχετο αλλά τους τα χω μαζεμένα)

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν σκεφτεσαι σωστα...

Κανε ενα υπολογσμο σε 5χρονια ποσο χρηματα θα εχουν γλιτωσει απο την εξοικονομηση ενεργειας....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[quote name=

111]

Θεωρώ ότι το πρόβλημα πρέπει να το λύσει αυτός που το δημιούργησε. Άλλο πράγμα να υπάρχει μια απαίτηση για επαρκή θερμομόνωση ενός κτιρίου και άλλο πράγμα αυτό που γίνεται εδώ και σε όλη την Ελλάδα με τους μηχανικούς να έχουν σπάσει τα κεφάλια τους με ένα παζλ που δεν έχει λύση!

Συμφωνώ ότι η ενέργεια που πρέπει να καταναλωθεί από μηχανικούς για να βρεθεί λύση στο πρόβλημα που δημιούργησαν έτσι όπως έκαναν τον ΚΕΝΑΚ, δεν αντισταθμίζεται από την όποια εξοικονομηση ενεργειας σε βάθος 10ετίας.

Εφαρμόσθηκε πάλι η γνωστή μέθοδος delamperdeftik.

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν σκεφτεσαι σωστα...

Κανενα ενα υπολογσμο σε 5χρονια ποσο χρηματα θα εχουν γλιτωσει απο την εξοικονομηση ενεργειας....

Πολύ σωστά σκέφτεται. Οταν μου λέει το κράτος τι θέλει να κάνω, θα πρέπει να μου πει και το πως αλλά και το γιατί. Αλλοιώς έχω κάθε δικαίωμα να είμαι καχύποπτος και να πιστεύω ότι όλη η φασαρία δεν γίνεται για δικό μου κέρδος και την εξοικονόμηση ενέργειας αλλά για την κονόμα άλλων.

Επειδή και ο ΚΕΝΑΚ είναι γραμμένος στο πόδι, υπάρχουν ερωτήματα όπως αυτό του θέματος.

 

Και τα χρήματα που θα γλιτώσει είναι μύθος. Αν συγκρίνεις ένα κτίριο κατασκευασμένο σωστά σύμφωνα με τον προηγούμενο κανονισμό και ένα φρούριο σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ, θα δεις ότι το επί πλέον κόστος κατασκευής δεν θα το αποσβέσεις ούτε σε εκατό χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια δεν γίνονται και σε πολλά άλλα θέματα?

Γιατί γεμίσαμε την Ελλάδα με αυθαίρετα?

Γιατί τα πάντα όλα είναι γραμμένα και φτιαγμένα έτσι ώστε να μην είναι εφαρμόσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και πολύ καιρό που σκέφτομαι να κάνω έναν έλεγχο μιας οικοδομής που μελετήθηκε προ ΚΕΝΑΚ πως θα ήταν αν την μελετούσα σήμερα και να δω την διαφορά στην κατανάλωση ενέργειας.

Που θα πάει θα το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε. Απαίτηση για εγκατάσταση θέρμανσης σε εξοχική κατοικία που θα χρησιμοποιείται άντε κανένα μήνα το καλοκαίρι. Σου λέει πρέπει να προβλέψεις μελλοντική διαφορετική χρήση. Μα τώρα οι ιδιοκτήτες αυτή την χρήση θέλουν. Σε δέκα χρόνια που μπορεί να αλλάξουν γνώμη, μπορεί να έχει αλλάξει (και θα έχει αλλάξει) και ο ΚΕΝΑΚ. Δηλαδή εγκατάσταση ενός συστήματος που ΔΕΝ πρόκειται να χρησιμοποιηθεί.

Άλλο: μελέτη και εγκατάσταση συστήματος ψύξης σε κατοικία στον Παρνασσό. Να την κάνει τι την ψύξη; Την τρέλα μου μέσα....

Εντάξει είναι off topic αλλά τα έχω πάρει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κάναμε μια μελέτη υφισταμένου 2282 τμ με ΚΕΝΑΚ για αλλαγή χρήσης στην Αθήνα και θα κάνει απόσβεση με το πετρέλαιο στα 1,2Ε σε 133 χρόνια (30 χρόνια για ΦΠΑ) με τα σημερινά μισθώματα, φόρους, φθορές, αντικατάσταση θερμοπρόσοψης κάθε 25 χρόνια, κλπ. Επιχειρηματικά είναι παράλογο. Θα ήθελα να ξέρω γιατί ο ΟΣΚ δεν δίνει το καλό παράδειγμα!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.