Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοίξατε.

Να προτείνω και εγώ μια περίπτωση μόνωσης και θέλω να ακούσω τη γνώμη σας.

 

Στα φέροντα δομικά στοιχεία εξωτερική θερμομόνωση και οι τοιχοποιίες από ytong ή αλφα μπλοκ. Οι τοίχοι χτίζονται λίγο πιο έξω από την πλάκα (5cm), ώστε να έρθουν πρόσωπο με την μόνωση των δομικών στοιχείων. Επίσης 5 cm μόνωση περιμετρικά της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κάποιες περιοχές το ytong και το άλφα μπλοκ είναι μια χαρά, αλλά σε σεισμογενείς περιοχές υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Οι Π/Μ του γραφείου μου είπαν ότι μετά τον μεγάλο σεισμό του Πύργου (πριν 10 χρόνια περίπου, όταν πρωτοάρχισαν αυτά τα υλικά), οι τοίχοι από ytong και άλφα μπλοκ διαλυθήκανε.

 

Με την ευκαιρία, τα 5cm μου βγαίνουνε μόνο με πολύ καλά υλικά τα οποία όμως δεν έχω βρει ακόμα στην Ελλάδα. Με τα τυπικά υλικά που κυκλοφορούν στην επαρχία χρειάζομαι >6cm.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα δεν εφαρμόζουμε την (2) και ο τοίχος βγαίνει πιο έξω και πατάει πάνω στην μόνωση στο άκρο ? Απλά τόσο καιρό δεν το σχεδιάζαμε και στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Πριν τον ΚΕΝΑΚ η μόνωση ήταν πιο λεπτή.

 

Το τούβλο που χρησιμοποιείται συνήθως έχει πάχος 9cm. Υπολόγισε και 1-2cm σοβά, σύνολο 11cm.

 

Το να χτίσεις τον τοίχο 3cm πιο έξω δεν μειώνει δραματικά την αντοχή σε σεισμό. Ουσιαστικά 1cm από το τούβλο κρέμεται έξω από την πλάκα.

 

Το να τον χτίσεις όμως 5-6cm πιο έξω είναι αρκετά ριψοκίνδυνο. Με μόνωση 6cm (απαιτείται στα δομικά στοιχεία πάχους 30cm αν χρησιμοποιήσω DOW για μόνωση, για να βγει το U<0.50), σχεδόν το μισό τούβλο θα κρέμεται εκτός της πλάκας. Περιμένω γνώμες και από Π/Μ-στατικούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Σε ένα άλλο θέμα που έχω ανοίξει ( http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=23476 ) συζητάμε για κατασκευαστικά θέματα για τους τρόπους θερμομόνωσης, και ένας από αυτούς είναι να χτιστεί οι τοιχοποιία έτσι ώστε να προεξέχει από την πλάκα προκειμένου να έρθει πρόσωπο με την μόνωση στις κολώνες/δοκάρια/πλάκες.

 

Ρωτάω για τους κλασικούς τοίχους με 9cm τούβλο και σοβα στην εξωτερική πλευρά.

 

Από στατική πλευρά, πόσο έξω μπορεί να χτιστεί ένας τοίχος ώστε να έχει ικανοποιητική ασφάλεια σε σεισμό;

 

Στην περίπτωση που η μόνωση είναι 6 ή 7cm, είναι ασφαλές να χτιστεί τόσο έξω ο τοίχος;

 

Τα θέματα συγχωνέυτηκαν διότι μιλούσαν για το ίδιο ακριβώς πράγμα. - petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Σε τοίχους για συρρόμενα, υπολογίζουμε το U λαμβάνοντας υπόψιν μόνο τα στρώματα του υλικού που βρίσκονται μέσα από το κενό (δηλαδή μεταξύ κενού και εσωτερικού χώρου). Ο λόγος είναι πως το κενό επικοινωνεί με τον εξωτερικό αέρα, δηλαδή η πρώτη στρώση από το κενό και προς τα μέσα, έρχεται σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα. Σαφώς οι συνθήκες μέσα στο κενό δεν είναι ίδιες με αυτές του περιβάλλοντος, αλλά, τέλος πάντων, έτσι ζητάνε οι ΤΟΤΕΕ να γίνεται ο υπολογισμός.

 

Οπότε αν μπει μόνωση από την έξω μεριά του κενού δεν λαμβάνεται υπόψιν στον υπολογισμό του U.

 

Σε περίπτωση που "γυρίσουμε" την μόνωση στους λαμπάδες και στο πρέκι των κουφωμάτων δεν καλύπτεται αυτή η περίπτωση; κατασκευαστικά θα παρουσιάσει προβλήματα; με την διακοπή της θερμογέφυρας στο μάρμαρο της ποδιάς τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν καλυπτόμαστε. Όπως επισήμανε ο miltos πριν, η ΤΟΤΕΕ το λέει ξεκάθαρα:

 

"Σημειώνεται ακόμα ότι σε περιπτώσεις δικελύφων τοιχοποιιών με διάκενο μεταξύ αυτών, εντός του οποίου σύρονται τα φύλλα συρόμενου κουφώματος, λαμβάνονται υπόψιν στον υπολογισμό του συντελεστή θερμοδιαπερατότητας του δομικού στοιχείου U μόνοι οι αντιστάσεις των στρώσεων του εσωτερικού κελύφους (δηλαδή οι αντιστάσεις των στρώσεων από τον εσωτερικό χώρο έως το διάκενο ).

Ως επιφανειακό στρώμα αέρα από την εξωτερική πλευρά θεωρείται τότε αυτό του διακένου (λαμβάνει όμως και πάλι - λόγω της θεωρούμενης ήπιας κίνησης του αέρα σ'αυτό- τιμές Ri και όχι Ra)."

 

Για να είμαστε καλυμμένοι, πρέπει ο εσωτερικός τοίχος με την μόνωσή του να καλύπτει τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.

 

Με τον εξωτερικό τοίχο να δω τι θα κάνουμε (γι 'αυτό άνοιξα και το θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου σπίτι (περιοχή Χανίων), θα βάλω στο 5cm εξηλ. πολ. στον ξυλότυπο.

 

Θέλω (για δικούς μου λόγους) να αποφύγω την εξωτερική θερμομόνωση. Υπάρχει το θέμα της δόνησης του σκυροδέματος βέβαια, αλλά εμπιστεύομαι τον εργολάβο μου. Στον Φ.Ο. θα τοποθετήσω τη μόνωση με τον ξυλότυπο ώστε στα κατακόρυφα στοιχεία να έχω το σωστό αποτέλεσμα (σωστές "περασιές").

 

Ο εξωτερικός τοίχος τώρα, θα χτιστεί "περασιά" με τη μόνωση ώστε να μη σχηματιστεί "δόντι", αλλά μόνο με ημίδιπλα τούβλα (πλάτος 12cm) έτσι ώστε τα 5cm να πατήσουν στη μόνωση των δοκών και τα υπόλοιπα 7cm στην πλάκα και να υπάρξει επαρκής στήριξη.

 

Επειδή μάλιστα θα μονώσω (μετά το ξεκαλούπωμα) και τα "πλαϊνά" των κολωνών και την "κρέμαση" των δοκών (ώστε να αποφύγω θερμογέφυρες λόγω του ότι η υπόλοιπη μόνωση θα τοποθετηθεί στον πυρήνα της τοιχοποιΐας), θα ενισχύσω τους 2 τοίχους με σενάζ-πλέγμα catnic και με ελάσματα catnic που δυνδέουν το μέσα τοίχο με τον εξωτερικό.

 

Επιπρόσθετα, για να μην "πατήσουν" τα τούβλα κατευθείαν στη μόνωση, πρίν το χτίσιμο και στα σημεία που τα τούβλα θα έρχονται σε επαφή με μονωμένα στοιχεία του Φ.Ο., θα γίνει σε αυτά πρώτα ένα δυνατό πεταχτό με πολύ τσιμέντο, μετά νευρομετάλ και χοντρό σοβάτισμα και μετά χτίσιμο.

 

Επίσης, τα πρέκια από σκυρόδεμα θα "δεθούν" με τον Φ.Ο. όπως στο σχήμα 3.17, σελ. 58, manual Ιγνατάκη για να αποφύγω τα θέσει κοντά υποστηλώματα. Ο μηχανικός μου (πολιτικός, εγώ είμαι μηχανολόγος) μου λέει ότι υπερβάλω αλλά στην προσπάθεια να έχω (κατά τη δική μου ταπεινή άποψη) ένα σωστό αποτέλεσμα.... χρειάζεται κόπος, τρόπος και ... χρήμα.

 

Σε αυτήν τη στρατηγική κατέληξα μετά από πολλές συζητήσεις και πολύ διάβασμα στα διάφορα forum. Και μην σπεύσετε να πείτε για το κόστος και για την όλη "φασαρία". Το δικό μου σπίτι είναι......

 

Σας ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Στη μελέτη ΚΕΝΑΚ φάνηκε στα αρχιτεκτονικά η μόνωση εξωτερικά του Φ.Ο. Ε... στην πολεδομία τα μέτρησαν τα παραπάνω m2 στη δόμηση.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.