Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Η εσωτερική μόνωση εχει το πλεονέκτημα ότι θα μπορεί ο ηλεκτρολόγος να περάσει πιο εύκολα τις γραμμές του καθώς δεν θα χρειάζεται να σκάψει την κολώνα. Θα σκάβει το μονωτικό μόνο.

 

Στύλους/τοιχία δεν τα ακουμπάμε ποτέ και ας γίνει ο σοβάς 6εκ για να καλύψει το σωλήνα διέλευσης καλωδίων. Βασικά ούτε την δοκό θα πρέπει να την πειράξουμε αλλά ας πούμε ότι τη θέλουμε να είναι λίγο πιο αδύναμη από τον στύλο ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Bρε sdim..

Αν σκαψει ο ηλεκτολογος και ο υδραυλικος ολη τη μονωση για να περασει τις σωληνωσεις...

Τοτε τι τη βαλλαμε τη μονωση????

 

Δεν ειναι κακη ιδεα η ονωση απο μεσα..αλλα ας μας πουν τι γινεται οσοι ξερουν απο μονωση (εγω δεν ξερω..)..

Αλλα και σε αυτη την περιπτωση εγω παλι το τουβλο θα εσκαβα για τα ΗΜ και μετα θα εβαζα τη μονωση...

Το θεμα βεβαια θα ηταν πως θα κουμπωναν τα καπακια των κουτιων...

Link to comment
Share on other sites

terry κανονικά θα πρέπει να υπάρχει πρόβλεψη για την διέλευση των καλωδίων ούτως ή άλλως. Αυτό που ανέφερε ο sdim για σκάψιμο του στύλου ώστε να περάσουν οι σωλήνες των καλωδίων συμβαίνει πάρα πολύ συχνά. Οπότε είτε θα πρέπει να κατασκευαστεί ο στύλος με +3 εκ. επικάλυψη ώστε να μην μεταβάλλονται τα υπολογισθέντα γεωμετρικά του στοιχεία ή να μπει μόνωση ώστε να διέλθουν μέσα από αυτή οι σωλήνες. Προφανώς βέβαια αν μπει εσωτερικά η θερμομόνωση σε εκείνα τα σημεία από τα οποία διέρχονται τα καλώδια θα έχουμε θερμογέφυρες...

Link to comment
Share on other sites

Σε θεση στυλων και δοκων πχ οι σωληνωσεις που "στριβουν" στις γωνιες των κτηριων, εγω απλα ΔΕΝ σκαβω καθολου, περνανε επιφανειακα και κρυβονται με το σοβα....

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω μια εμπειρια μου. σε μια οικοδομη του 2004 ο εργολαβος ηταν large τυπος και εβαλε 5αρι φελιζολ σε δοκαρια και κολωνες και πλακες. το τουβλο πατουσε επανω στο φελιζολ και μεχρι και σημερα δεν εχει προβλημα. αμα μαγκες ο χριστης τα παταει καλα τα τουβλα να χωνετε μεσα η λασπη και οταν στο σεναζ τα σιδερα ειναι ενομενα με κολωνες (δηλαδη να ανοιγεις τρυπες στις κολωνες και να χωνωνται τα σιδερα μεσα στη κωλωνα) τεσπα το κτιριο μεχρι στιγμης ειναι καλα και δεν ειχε κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

7 χρονια οικοδομη ειναι. δεν θυμαμαι ακριβως αλλα πιστευω με 5αρι δεν υπαρχει προβλημα αρκει να ειναι αλανι ο χτιστης και να χτιζει οπως προειπα

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι μεγαλυτερο τοτε υπαρχουν και πιο φαρδια τουβλα απο τα Κ100. τοτε κανεις μια τοιχοποιια απο τουβλινα που εχει 15cm παχος φελιζολ και μετα κανονικο τουβλο. υπαρχουν λυσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.