Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ιδιωτική διανομή-δυσκολία προσδιορισμού συντεταγμένων


a.k.topo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οικόπεδο σε Διανομή του 1933 με συνολική έκταση 2500μ2.

Ο πελάτης μου κατέχει τα 1000μ2 εξ αδιαιρέτου.

Όμως, ο συμβολαιογράφος τόσο στην Διαθήκη όσο και στην Αποδοχή κληρονομιάς

δεν το περιγράφει ως τμήμα μεγαλύτερης έκτασης αλλά

ως διαιρετό "...οικόπεδο 1000μ2..."

Λειτούργησε σωστά ή όχι.

Υπήρχε νόμος που τον κάλυπτε και το έγραψε ως διαιρετό με το σκεπτικό ότι έχει αρτιότητα και οικοδομησιμότητα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εάν η αποδοχη αφορά σε "διαιρετό" τμημα

πώς κατέχει ο πελατης σου "ποσοστο εξ αδιαιρετου"?

Ανέβασε αν θες εδω  την αποδοχη [σβήνοντας ονόματα]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω, γιατί μπαίνει σε αμφισβήτηση ο τίτλος. Ό,τι λέει αυτό ισχύει, εκτός κι αν ακυρωθεί δικαστικά.

Link to comment
Share on other sites

     Ο παππούς έγραψε στην διαθήκη μου:

"..... 1)έχω ένα οικόπεδο 1000μ2 στην κοινότητα  Χ του Δήμου Υ. που συνορεύει ανατολικά με τον Α,, δυτικά με τον Β....."

    ΄Σημειώνω ότι αυτό το οικόπεδο  των 1000μ2 προέρχεται

από το υπ' αριθμ. 40 τεμάχιο της Διανομής του 1933 το οποίο έχει εμβαδό 2500μ2.

-          Αυτό σημαίνει ότι: ο παππούς έχει 1000μ2, ο αδελφός του 600μ2 και ο άλλος αδελφός του 2500-1000-600=900μ2  

 -         Μεταξύ τους δεν κάναν συμβόλαια διανομής ώστε να έχουν αυτοτελείς ιδιοκτησίες.

-          Σήμερα υπάρχουν 3 ιδιοκτήτες με τις περιφράξεις του μέσα στο οικόπεδο 40.

      Το 2003 ο συμβολαιογράφος μετέφερε την παραπάνω φράση στην Αποδοχή κληρονομιάς.

      Δεν μνημόνευσε ότι τα 1000μ2 προέρχονται από το τεμάχιο 40 της Διανομής το οποίο έχει εμβαδό 2500μ2.      

    Ο συμβολαιογράφος έπρεπε ή όχι να αναφέρει στην Αποδοχή Κληρονομιάς ότι:

"..... 1) ένα οικόπεδο 1000μ2 στην κοινότητα  Χ του Δήμου Υ. που συνορεύει ανατολικά με τον Α,, δυτικά με τον Β.... και προέρχεται από μεγαλύτερη έκταση 2500μ2."

Και το ερώτημα είναι:

υπήρχε νόμος που του επέτρεπε να μην αναφέρει  την φράση "και προέρχεται από μεγαλύτερη έκταση 2500μ2." ώστε να το κάνει με τα γραφόμενά του διαιρετό?

Ο ιδιοκτήτης των 1000μ2 θεωρεί ότι έχει κληρονομήσει ένα  διαιρετό οικόπεδο 1000μ2 με την περίφραξή του και το σπίτι του

 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο πελάτης σου έχει ποσοστό εξ αδιαιρέτου το στηρίζεις στα όσα σου έχει πει ο ίδιος, ή έπειτα από έρευνα στη μερίδα του στο υποθηκοφυλακείο; 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την Αποδοχή κληρονομιάς όπου αναφέρεται ότι έχει ένα οικόπεδο 1000μ2. Τίποτα περισσότερο.

Η όλη φασαρία γίνεται για το Κτηματολόγιο.

Το Κτηματολόγιο τον απέρριψε γιατί ο θείος του με τα 600μ2 προσκόμισε συμβόλαιο παλαιότερο του 1973 

στο οποίο αναφέρει ότι τα 600μ2 προέρχονται από μείζονα έκταση 2500μ2

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, τώρα φαίνεται να ξεκαθαρίζει η υπόθεση. Μάλλον θα χρειαστεί να γίνει διόρθωση στην αποδοχή. Αν και είναι περισσότερο νομικό το ζήτημα, νομίζω ότι ήταν παράλειψη του συμβολαιογράφου, που φαίνεται να μην αναζήτησε το ιστορικό κτήσης της ιδιοκτησίας. 

Ωστόσο, αν και τα τρία τμήματα μπορούν να είναι άρτια και οικοδομήσιμα, ως αυτοτελή, τότε μπορεί να γίνει και ένας νέος τίτλος κατάτμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.