Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατόψεις παραδοσιακών σπιτιών


ele1984

Recommended Posts

@ ele1984

Παλιά (πολύ παλιά) το ΥΠΕΚΑ είχε εκδόσει μια πολύ καλή σειρά με λεπτομερείς αποτυπώσεις παραδοσιακών σπιτιών από όλες τις περιοχές της Ελλάδας και την έδινε δωρεάν. Πρέπει να την έχω. Αν θέλεις την σκανάρεις στείλε μου ΠΜ.

 

παρακαλώ μήπως είναι εύκολο να βγάλω ένα αντίγραφο απ'αυτη τη σειρά...ευχαριστώ πολύ...Μαρία πολ μηχ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα έχω σε εκτυπωμένο τεύχος. Για να σκαναριστούν και ανεβαστούν στο φόρουμ χρειάζεται σκάνερ Α3 που δεν έχω. Αν έχει κάποιος συνάδελφος ας μου στείλει το τηλέφωνό του με ΠΜ για να μπορέσουμε να το ψηφιοποιήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται scanner. Τράβηξε φωτογραφίες με το κινητό ή φωτογραφική μηχανή. Αρκεί να διαβάζονται οι τυχόν διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα έχω σε εκτυπωμένο τεύχος. Για να σκαναριστούν και ανεβαστούν στο φόρουμ χρειάζεται σκάνερ Α3 που δεν έχω. Αν έχει κάποιος συνάδελφος ας μου στείλει το τηλέφωνό του με ΠΜ για να μπορέσουμε να το ψηφιοποιήσουμε.

Δεν ξέρω κατά πόσο θέλεις να ξοδευτείς για την συγκεκριμένη περίπτωση, πάντως τα 9 στα 10 σύγχρονα φωτοτυπικά μήχανήματα στα συνοικιακά μαγαζιά ΔΕΝ φωτοτυπούν με τον παλιό τρόπο**, πρώτα σκανάρουν και μετά εκτυπώνουν. Μπορείς να πας να στο "φωτοτυπήσει" και να στο δώσει σε cd.

 

Ένα οποιοδήποτε φωτοτυπικό που συνδέεται με Η/Υ κάνει... και είναι τα περισσότερα μοντέλα...

 

** http://www.log.gr/read.cfm?id=4218

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Πρόκειται για δύο τεύχη μεγέθους Α3 (συνολικά κοντά 200 σελίδες αρκετές από τις οποίες είναι κακής ποιότητας εκτύπωση).

Το 1ο τεύχος περιλαμβάνει κατόψεις όψεις και τομές, αποτυπώσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ παραδοσιακών σπιτιών από όλη την Ελλάδα.

Το 2ο τεύχος περιλαμβάνει φωτογραφίες από μακέτες των παραπάνω (προφανώς) .

Παράλληλα υπάρχει και ένα βιβλιαράκι 20 σελίδων με κατόψεις, όψεις τομές και προοπτικά ενδεικτικών περιπτώσεων.

Αν θέλουμε να γίνει σωστή δουλειά θα πρέπει να σκαναριστούν να αντιστοιχιστούν φωτογραφίες με σχέδια και μετά να αναρτηθούν σε ψηφιακή μορφή στο φόρουμ.

Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι μόνον το σκανάρισμα. Αν θέλουμε να γίνει μια αξιοπρεπής παρουσίαση και όχι να ανεβάσουμε ανακατωμένα αρχεία χρειάζεται αρκετή δουλειά που δεν μπορώ (ίσως δεν έχω και την κατάλληλη εξοικίωση με την τεχνολογία) να την κάνω μόνος μου.

Ίσως πάλι να κάνω λάθος και να είναι πιό απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

δεν πειράζει arcgeo

 

αν θες δώσε μας περισσότερα στοιχεία μήπως μπορύμε να την αναζητησουμε στη βιβλιοθήκη του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω μιλήσει με συνάδελφο που διαθέτει μεγάλο σκάνερ και ελπίζω μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας να μπορέσω να τα ανεβάσω όλα σκαναρισμένα και τακτοποιημένα.

Για όποιον όμως βιάζεται, πρόκειται για την σειρά "Ελληνικό σπίτι" του (τότε) ΥΧΟΠ (Υπουργείο Χωροταξίας Οικισμού & Περιβάλλοντος) της Διεύθυνσης Γ6 Οικιστικής και κατοικίας. Οι ημερομηνίες που έχουν τα σχέδια είναι του 1976, αλλά νομίζω το τεύχος κυκλοφόρησε αργότερα (μάλλον 1979)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.