Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιολογητικά για ρευματοδότηση με Ν. 3843/2010


GEKA

Recommended Posts

Μία ερώτηση και από εμένα...

 

Σε άδεια του 2008 (άλλου μηχανικού), που σχεδόν έχει τελειώσει η οικοδομή, αλλά δεν έχει κλέισει η άδεια, δεν έχει πάρει ρεύμα κλπ...

 

Θέλει ο ιδιοκτήτης να ρυθμίσουμε Η/Χ και υπόγειο, που έκλεισαν και άλλαξαν χρήση αντίστοιχα.

Αν πούμε ότι παρακάμπτεται το δεοντολογικό κώλυμα με το συνάδελφο, που τρέχει την άδεια (άσχετα αν δεν έχει δει καν την οικοδομή, που λέει ο λόγος), μπορεί να γίνει η τακτοποίηση?

 

Κολλάμε μόνο στο θέμα του συναδέλφου που θα σφραγίσει στο τέλος, για το ρεύμα, άλλα πράγματα απ' αυτά που υπέβαλλε και στην ουσία τον "καίμε" με την τακτοποίηση ή υπάρχει και κάποια εγκύκλιος ή σημείο του νόμου που αναφέρει πως πριν τη ρευματοδότηση δεν γίνεται τακτοποίηση?Υπάρχει και η περίπτωση της ρευματοδότησης χωρίς αυτοψία με την ΥΔ του επιβλέποντος, αλλά αυτή η ΥΔ θα έρχεται σε αντίθεση με τις ΥΔ της τακτοποίησης, σωστά?

 

Νομίζω κάπου συζητήθηκε ξανά παλιότερα, αλλά έχει πλατιάσει τόσο το θέμα με τον 3843, που δε το βρισκω, δε θυμάμαι το συμπέρασμα, ούτε σε ποιό σημείο είχε συζητηθεί...

EDIT: Τώρα διάβασα προσεκτικότερα (είναι και περασμένη η ώρα και το έχασα στην πρώτη ανάγνωση) το ποστ #19 του ΚΑΝΑ και πήρα απάντηση στο ερώτημα...κανονικά τακτοποίηση μάλλον, και στην ΥΔ του επιβλέποντος για ρεύμα χωρίς αυτοψία, θα αναφέρει ότι υπάρχουν και υπερβάσεις που ρυθμίστηκαν με τον 3843/10. Άρα μόνο to "δεοντολογικό κώλυμα" με το συνάδελφο έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ιδιοκτήτης ο οποίος τακτοποίησε αλλαγή χρήσης υπογείου σε κατοικία με 3843

προσπαθεί 2 μήνες τώρα,

να βάλει ανεξάρτητο μετρητή ΔΕΗ και δεν τα καταφέρνει.

Υπαγόταν στην Συγγρού.

Τελικά με ενημερώνει εχθές πως μετά από άπειρο τρέξιμο

του είπαν από Σωκράτους (αλήθεια, έκλεισε η Συγγρού?)

πως χρειάζονται σύγχρονη αποτύπωση με εμβαδομέτρηση του νέου χώρου

καθώς και τεχνική έκθεση αυτοψίας πως εφαρμόστηκαν οι λοιπές μελέτες και δεν υπάρχουν ρηγματώσεις!!!!

 

Έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό?

ή δεν κατάλαβε καλά ο ιδιοκτήτης?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Brasco

(επειδή δεν ξέρω ποιές Υπηρεσίες βρίσκονται Σωκράτους και Συγγρού-Έβρος γαρ)

 

Η ΔΕΗ τα ζητάει αυτά ή η Πολεοδομία;

 

Αν τα ζητάει η ΔΕΗ μάλλον θέλουν τα τ.μ του κτιρίου (αυτά πιστοποιούνται ανάλογα με τον κάθε Δήμο-άλλοι ζητούν σύσταση-άλλοι βεβαίωση μηχανικού κλπ)

Οι ρηγματώσεις μήπως αφορούν το νέο τρόπο πιστοποίησης από τον εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο;

Δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ για να σε βοηθήσω

υποθέσεις κάνουμε τώρα και εσύ και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία ζητάει

και την αποτύπωση

αλλά και την τεχνική έκθεση αυτοψίας πως δεν υπάρχουν ρωγμές και έχουν εφαρμοστεί οι λοιπές μελέτες.

 

Καταθέτοντας τα παραπάνω στην πολεοδομία (σύγχρονη αποτύπωση και τεχν. έκθεση)

θα πάρει το Ο.Κ. από την πολεοδομία (μάλλον την σφραγίδα στο στέλεχος εννοεί ο ιδιοκτήτης)

και θα συνεχίσει και στην ΔΕΗ.

 

Ή δεν κατάλαβε καλά ο ιδιοκτήτης ή κάτι έχει αλλάξει τώρα τελευταία όσο αφορά

ρευματοδοτήσεις αυθαιρέτων που δηλώθηκαν με τον 3843

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

έκανα αποτύπωση του υπογείου και διαφέρει λίγο στο εμβαδόν

σε σχέση με αυτό που δηλώθηκε στον 3843. (χωρίς να προσμετρήσω τα εξωτερικά τοιχεία και τοίχους, είναι ένα τετραγωνικό μεγαλύτερο το διαμέρισμα υπογείου εις βάρος του λεβητοστασίου, και πάλι καλά...)

 

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

 

Επιπλέον υπάρχουν και κάποιες ρωγμές στις ενώσεις των εσωτερικών τοίχων με τα δοκάρια (μάλλον μπορεί να έκατσε λίγο το γκρο μπετόν). Μου δημιουργεί πρόβλημα στη τεχνική έκθεση αυτοψίας ή εκεί εξετάζω μόνο τον Φ.Ο.?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλήμέρα , μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω , σε περίπτωση που έχει χαθεί το αποδεικτικό κατάθεσης του προστίμου από την τράπεζα, ποια είναι η διαδικασία που ακολουθούμε?

Link to comment
Share on other sites

Πάμε στην τράπεζα και προσπαθούμε να τους πείσουμε να μας δώσουν ένα αντίγραφο θεωρημένο από το δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γι αυτό πάντα όλα φωτοτυπία.

Τελικά άκρη δε βγαίνει η κάθε πολεοδομία τα δικά της. π.χ. η πολεοδ. Θεσ/νίκης λέει:

 

Για σύνδεση ΔΕΗ-ΕΥΑΘ (Ν3843/2010)

1)Αίτηση ιδιοκτήτη

2)Αντίγραφο αίτησης ρύθμισης

3)Αμντίγραφο εγγράφυ προστίμου

4)Αντίγραφο απόδειξης πληρωμής

5)2 αντίγραφα στελέχους οικοδ. αδειας

6)Υπεύθυνη δήλωση μηχανικού

 

και μετά από αυτό τι γίνεται σου δίνει η πολεοδομία βεβαίωση να τη πάς στη ΔΕΗ? Σου βάζει τη σφραγίδα του 1512 στο στέλεχος? το οποίο όμως ήδη έχει αυτή τη σφραγίδα. Αναγράφει πάνω στο στέλεχος ότι ο τάδε χώρος τακτοποιήθηκε βάσει 3843 και μετά πας δεη και αυτό δέχεται?

Τελικά θέλει και σχέδιο ηλεκτρολόγου?

Βεβαίωση τ.μ. από το δήμο?

 

Μόλις πήρα τη ΔΕΗ μου λένε επικυρωμένο αντίγραφο του στελέχους της αδείας και αίτηση του ιδιοκτήτη και τα υπόλοιπα στη συνέχεια. Μη φανταστείται στο 11770 πήρα εξυπηρέτηση πελατών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλήμέρα , μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω , σε περίπτωση που έχει χαθεί το αποδεικτικό κατάθεσης του προστίμου από την τράπεζα, ποια είναι η διαδικασία που ακολουθούμε?

πελάτης μου εχει χάσει τα αποδεικτικά κατάθεσης των δόσεων του προστίμου από την τράπεζα ,

απο την τράπεζα δεν μπορούν να δώσουν αντίγραφα των πληρωμών στον κωδικό πληρωμήςπου κατέθετε τις δόσεις

 

εχει καποιος αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση ?

ο κωδικός πληρωμής σε τράπεζα ανήκει σε κάποιον λογ του ΥΠΕΚΑ?

μηπως και απο εκεί μας δώσουν κάποια βεβαίωση εξόφλησης του προστίμου?

προσπαθώ να επικ με το ΥΠΕΚΑ αλλα ολο αυριο εχει υπευθυνο...

τελικα πως το αντιμετωπισες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.