Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόσταση από αγροτική οδό σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Η τελευταία τοποθέτηση του Τέτρις (ποστ 50) είναι η σωστή αντιμετώπιση της περίπτωση αυτής. Η λεπτομέρεια είναι τα 10 μ πλευράς κτίσματος 'οπως ακριβώς περιγράφεται από τον καλό συνάδελφο! 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η τελευταία τοποθέτηση του Τέτρις (ποστ 50) είναι η σωστή αντιμετώπιση της περίπτωση αυτής. Η λεπτομέρεια είναι τα 10 μ πλευράς κτίσματος 'οπως ακριβώς περιγράφεται από τον καλό συνάδελφο! 

Δηλαδή εάν έχω επιφάνεια αγροτεμαχίου πάνω από 4.000τ.μ. χάνω τους ευνοϊκούς όρους (άρθρο 1 παρ. 5ββ) που μου δίνει η παρέκκλιση εντός ζώνης οικισμού για τις πλάγιες και πίσω αποστάσεις; Η παρέκκλιση της ζώνης (άρθρο 1 παρ.2.α) δίνει ελάχιστο όριο τα 2.000τ.μ., πως προκύπτει το εάν έχω πάνω από 4.000 τ.μ. πάω με τις αποστάσεις του "κατά κανόνα";

 

Μήπως το σχόλιο του συναδέλφου tetris (#50) αναφέρεται γενικά και όχι στη δική μου περίπτωση που επαναλαμβάνω ότι είμαι εντός ζώνης οικισμού;

Edited by gtkarch
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται συγκεκριμένα κάπου, αλλά είναι βασική αρχή (έλεγχος πολεοδομίας) πως ξεκινάμε με τον κανόνα.

Αν δεν μας καλύπτει, προχωράμε στις παρεκκλίσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστά. Αλλά επειδή εγώ δεν έχω το απαιτούμενο ελάχιστο βάθος των 50μ., εξετάζω εάν πληρώ τις προϋποθέσεις της παρέκκλισης που αφορά στα εντός ζώνης οικισμού. Αυτό είναι σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Για να τα πάρουμε με τη σειρά 

 Γήπεδα με πρόσωπο σε εθνικές, επαρχιακές, δημοτικές οδούς και σ.γ. που δημιουργούνται

1. μετά την 24-5-5-85  --->   45-50-4000

2. μετά την 17-10-78   ---->  4000 (χωρίς απαίτηση συγκεκρ. προσώπου και βάθους)

3. μετά την 12-9-64  ----> 25-40-2000

Link to comment
Share on other sites

Και μια ειδική κατηγορία πριν από αυτά, είναι τα  γήπεδα εντός ζώνης άρτια με ελάχιστη επιφάνεια 2.000 τμ και προ 77 χωρίς άλλη προϋπόθεση, με πλάγιες αποστάσεις 5 μ (χωρίς εξάρτηση από πρόσωπο ή βάθος) και με όρους δόμησης κατοικίας του άρθρου 6 που ισχύει για τα γήπεδα των 4.000 τμ και άνω.. Αν το γήπεδο όπως λέει ο συνάδελφος είναι προ 62 δεν θα μπορούσε να  εκμεταλλευτεί την ευεργετική διάταξη περί αποστάσεων ως γηπέδου εντός ζώνης 500 μ? 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, όπως φαίνεται, εμπίπτει σε πολλές παρεκκλίσεις, μπορεί να επιλέξει αυτήν που τον βολεύει, αλλά θα τηρήσει ΜΟΝΟ τα προβλεπόμενα σε αυτήν (πλ. αποστάσεις, δόμηση). 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, όπως φαίνεται, εμπίπτει σε πολλές παρεκκλίσεις, μπορεί να επιλέξει αυτήν που τον βολεύει, αλλά θα τηρήσει ΜΟΝΟ τα προβλεπόμενα σε αυτήν (πλ. αποστάσεις, δόμηση). 

Έτσι το βλέπω κι εγώ το θέμα. Απλά ζητούσα μια επιβεβαίωση για τον αγροτικό δρόμο που έχω εκτός της επαρχιακής οδού επί της οποίας έχω μεγάλο πρόσωπο. 

Όσον αφορά στην παρέκκλιση, θα ακολουθήσω αυτήν ως προς την αρτιότητα, χρόνο δημιουργίας, αποστάσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξει την παρέκκλιση που αντιστοιχεί σε αυτή του γηπέδου ελάχιστης επιφάνειας 2.000 τμ και προ 77 εντός ζώνης έχει 5 μ πλάγια και πίσω απόσταση ενώ κατά το άρθρο 6 ΦΕΚ 270 Δ 85:

α) Σε γήπεδα επιφανείας τουλάχιστον 2000 μ2 επιτρέπεται η ανέγερση κατοικιών με ελάχιστες αποστάσεις από τα όρια του γηπέδου πέντε (5) μέτρα. Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται οι όροι δόμησης της προηγουμένης παραγράφου (εννοεί την παρ. 1), όπου στην παρ. 1 β αναφέρεται ότι:
β) Η μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια του κτιρίου ως και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει: 
Για γήπεδα εμβαδού μέχρι 4000 τμ. τα 200 τμ. 
Για γήπεδα εμβαδού μεγαλύτερου των 4000 τμ. μέχρι και 8000 για μεν τα πρώτα 4000 τμ. τα 200 τμ. για δε τα λοιπά ίση με το γινόμενο του υπολοίπου εμβαδού του γηπέδου επί τον συντελεστή δομήσεως 0,02. 
επιφάνεια οικοδομής = 200 τμ. + (εμβαδόν γηπέδου - 4000) Χ 0,02. 
Για γήπεδα εμβαδού μεγαλυτέρου των 8000 τμ. και άνω, για μεν τα πρώτα 8000 τμ. τα 280 τμ. για δε τα λοιπά ίση με το γινόμενο του υπολοίπου εμβαδού του γηπέδου επί τον συντελεστή δόμησης 0,01 μη δυναμένη εν πάσει περιπτώσει να υπερβεί τα 400 τμ 
επιφάνεια οικοδομής = 280 τμ. + (εμβαδόν γηπέδου - 8000) Χ 0,01. 

Άρα και με την εν λόγω παρέκκλιση (παρ.2 α άρθρο 1) δεν φαίνεται να χάνει Σ.Δ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έτσι το βλέπω κι εγώ το θέμα. Απλά ζητούσα μια επιβεβαίωση για τον αγροτικό δρόμο που έχω εκτός της επαρχιακής οδού επί της οποίας έχω μεγάλο πρόσωπο. 

Όσον αφορά στην παρέκκλιση, θα ακολουθήσω αυτήν ως προς την αρτιότητα, χρόνο δημιουργίας, αποστάσεις κλπ.

Κι επίσης, καλό είναι να έχεις μια επαφή με την αρμόδια Υ.ΔΟΜ. για την άποψή τους(*), ώστε να αποφύγεις πιθανά προβλήματα

 

(*) επειδή συνήθως αντιμετωπίζουν παρόμοια θέματα με τη λογική του δυσμενέστερου για τον ιδιώτη 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.