Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιολογητικά - Διαδικασία ενοικίασης κοινόχρηστου χώρου οικοδομής


TopGun

Recommended Posts

Ε ΟΧΙ, Ε ΟΧΙ, τι είναι αυτός ο νόμος τι είναι........τι σου χει κάνει αυτό το έλλειμα ρεεεε!!!!!!!!!

 

Αλοίμονο στην κυβέρνηση όπου θα ξεπουλήσει και το σώβρακο δηλαδή νομιμοποιήσει τα αυθαίρετα κλπ.........

 

Μπουλντόζα ρεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!

 

Να φτιάξουν εστίες για θέματα κοινωνικής πρόνοιαςςςςςςς, ατόμων που δεν έχουν την δυνατότητα να στεγαστούν.

χ

Link to comment
Share on other sites

Όπα, όπα....

Οντως λεπτομέρια που δεν ήξερα....

Καταρχάς η αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων δεν μετρα στον Σ.Δ.

ΟΚ.

Άρα δεν μπορεί να νοικιαστεί επειδή είναι βοηθητικός χώρος...?

Δηλαδή δεν νοικιάζεται αυτό νόμιμα....??

Εκτός και αν αλλάξει χρήση και πάει σε γραφείο....

Οκ και τότε ποιος θα πληρώσει το προστιμο του 3843????

Σε ποιανου ΑΦΜ θα βγει?

Ποιος θα φορολογήτε για αυτό το πράγμα?

Η πολεοδομίες ξέρουν τίποτε για αυτό??

Μπορεί δηλαδη να γίνει και κατοικία???

Άρε ελληνική πατέντα 3843 τι μου έλαχε να μάθω....

Δηλαδή πολλοί που το έχουν για γραφείο τους , πχ τεχνικες εταιρίες που χτίζουν σπίτια και το κρατάνε για συμφέρον τους το κρατάνε παράνομα???(εδώ παιζει αυτό στην οικοδομή που μένω.... την αιθουσα εκδηλώσεων την έχει η τεχνική κατασκευάστρια εταιρία, βέβαια δεν είναι και κανεις μέσα αλλά εμεις δεν μπαίνουμε....)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό που αλλού θα βρείς "ειδικό" [...]

 

Επειδή γνωρίζω τις ιδαιτερότητες αυτές πρότεινα το νομικό κομάτι της υπόθεσης να το χειρισθεί νομικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

καλησπερα..εχω εναν πελατη ο οποιος διατηρει ενα εστιατοριο σε νησι των κυκλαδων..λιγο παρακατω απο την επιχειρηση του υπαρχει ενας χωρος 300 τ.μ ο οποιος ανηκει στην κτηματικη υπηρεσια του δημου.Ο χωρος βγαινει στη δημοπρασια για εκμισθωση καθε χρονο αλλα δεν ενδιαφερεται κανεις.. Η ερωτηση ειναι η εξης :  Μπορει ο πελατης μου να εκμισθωσει το χωρο για 5 η και παραπανω συνεχη χρονια και να τον χρησιμοποιει για αναπτυξη τραπεζοκαθισματων η υπαρχει καποιο χρονικο οριο οσο αφορα αυτες τις εκμισθωσεις;

 

Ευχαριστω

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

στην διακηρυξη εκμισθωσης  πρεπει να αναφερονται ολοι οι οροι

μεταξυ αυτων και η διαρκεια της μισθωσης

 

όπως θα  τα λεει η διακηρυξη

 

για περισσοτερα δες τε  με το δικηγορο σου το  ΠΔ715/79

ως εχει τροποποιηθει...πλειστακις

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 9/3/2011 at 12:46 ΜΜ, TopGun said:

Σε οικοδομή υπάρχει κοινοχρηστος χώρος περίπου 80m2 που χαρακτηρίζεται σαν χώρος εκδηλώσεων.Είναι ίσογεια κατασκευή δίπλα από την οικοδομή.Οταν φτιάχτηκε η οικοδομή ο δρόμος δεν ήταν εμπορικός και δεν νοικιαζόταν.

Τα τελευταία χρόνια ο δρόμος έχει πολύ μεγαλύτερη κίνηση και αποφάσισαν να το νοικίασουν αλλά επειδή δεν γνώριζαν την διαδικασία το νοικιασαν "μαυρα" χωρίς δηλώσεις συμφωνητικά,εφορίες κτλ. και σε πολύ χαμηλη τιμή για την περιοχή.Και φυσικά ο ενοικιαστής ουδεποτε πλην τα αρχικά χρήματα δεν πλήρωσε.Και εφυγε μετά από 3 χρόνια χωρίς να πληρώσει αλλά και χωρίς να μπορούν να του κάνουν έξωση

Το ερώτημα είναι ότι ήρθαν και μου είπαν πως μπορεί να γίνει αυτό νόμιμο και να το νοικιασουν νόμιμα ώστε και εξασφαλισμένοι να είναι και να επιτυχουν καλυτερη τιμη...

Το κτίριο είναι νομιμα υφιστάμενο και απεικονίζεται και στα σχέδια.

Το θέμα είναι πως μπορεί μια οικοδομή να εμφανίζει έσοδα και να φορολογήτε για αυτά και να μπορεί να συναπτει συμφωνιτικά...

Κάποιος αν μπορέι να βοηθήσει, έστω προς τα που να κοιτάξω ωστε να μην χάσω και την δουλεία....

Ισώς να μπορεί να με βοηθησει ένας λογιστής , αλλά δεν τους εχω εμπιστοσύνη....

Καλημέρα σας,

Αν και έχουν περάσει χρόνια, @TopGun μήπως βρήκες λύση στο πρόβλημα σου? Μου προέκυψε παρόμοιο ζήτημα.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.