Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φυσικό αέριο σε διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας


kosmas85

Recommended Posts

Για την ενημέρωση σε υφιστάμενα τελικά είναι κάθετοι. Χρειάζεται το 51% σε κάθε περίπτωση.Αν και δεν προκύπτει απο κάποιο νόμο ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω και εγω , στην περιπτωση παλειου κτηριου (προ του 81) το οποιο εχει μεν αλλαξει καυσιμο σε αεριο στην κεντρικη του θερμανση (κλασσικη χωρις ωρο/θερμιδομετρητες) ειναι καθαρα θεμα κανονισμου και συμφωνιας ιδιοκτητων το αν μπορει ενας ιδιοκτητης να εγκαταστησει ατομικη μοναδα θερμανσης αεριου (και κατα συνεπεια να αποκοπει απο την κεντρικη θερμανση και το οποιο κοστος αυτης) η υπαρχει καποια πιο ευεργετικη συνθηκη?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν θέμα κανονισμού. Όποιος πάει να βάλει δικό του μετρητή σε υφιστάμενο πρέπει να πάρει το 51% (βάση χιλιοστών) για να του δεχτούν την αίτηση καταναλωτή. Είναι τραγικό. Και εμένα σταμάτησε γιατί κάποιοι ''μεταξωτοί'' σε ακριβή περιοχή της Αθήνας δεν ήθελαν για λογούς ασφάλειας παρότι έχουν βάλει για κεντρική θέρμανση. Είναι μην δώσεις εξουσία στον Έλληνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εξαρτάται. Αν η πολυκατοικία είναι μετά το '86 υποχρεωτικά πρέπει να συνταχθεί νέα κατανομή δαπανών βάσει της νομοθεσίας.

 

Αν είναι παλιότερη (όπως φαίνεται από τα λεγόμενα στο thread) η κατανομή δαπανών είναι θέμα ιδιωτικής συμφωνίας των συνιδιοκτητών. Όμως στην προκειμένη περίπτωση δεν ζητήθηκε ανεξαρτητοποίηση από κεντρική θέρμανση - το φ.α. το ήθελε για τζάκι και για μαγείρεμα. Με ερμηνεία των νόμων τύπου σφουγγαρίστρας φαίνεται ότι τον υποχρέωσαν να πάρει συναίνεση του 51% των συνιδιοκτητών, διάταξη που - στο πνεύμα της τουλάχιστο - αφορά ΘΕΡΜΑΝΣΗ με φ.α.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,είμαι άνεργος και πρόσφατα μου δόθηκε η ευκαιρία να αναλάβω τη μελέτη φυσικού αερίου σε ένα διαμέρισμα υφιστάμενου κτιρίου.Εμπειρία υπάρχει στο να γίνει η μελέτη,εξαιτίας της πρακτικής μου άσκησης σε αντίστοιχο εξουσιοδοτημένο εμπορικό κατάστημα της ΕΠΑ.To θέμα είναι πως ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να κοπεί κάποιο τιμολόγιο για την μελέτη και εγώ δεν έχω κάνει ακόμα έναρξη επαγγέλματος στην εφορία(τεβε,μπλοκ ΔΠΥ,κτλ),η ερώτηση μου είναι αν η ΕΠΑ θα δεχτεί τη μελέτη,εφόσον έχω αρ.μητ.μηχανολόγων απο νομαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, στην σφραγίδα που θα σφραγιστεί η μελέτη, τι στοιχεία ΑΦΜ και ΔΟΥ που υπάγεσαι, θα βάλεις? Ψευδή? Τα φορολογικά έσοδα και έρευνες, σταδιακά ανατίθενται σε ιδιώτες. Όταν κάνουν καμιά επίσκεψη στην ΕΠΑ της περιοχής σου, ζητήσουν τις σφραγισμένες μελέτες και έπειτα επισκεφτούν τους μελετητές, τι θα κάνεις? Τα πρόστιμα είναι τσουχτερά και για τόσο μικρή αμοιβή δεν αξίζει σε καμία περίπτωση το ρίσκο. Αν ο πελάτης θέλει να γλυτώσει το ΦΠΑ (μα πόσο θα γλυτώσει δηλ???), ας βρει άλλο κορόιδο. Για το καλό σου..

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.