Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχή λειτουργίας Fan Coils


saradis1

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

.....Στα πλεονεκτήματα εκτος απο αυτα που ανάφερε ο συναδελφος, ο έλεγχος θερμοκρασίας .....

Η περιγραφή δεν είναι και κανένα απόρρητο κρατικό μυστικό, αλλά η κλοπή....βγάζει μάτι !!! :smile::smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παράθεση

Συνάδελφοι ο μηχανολόγος μηχανικός της μελέτης σε  νεοσύστατη οικοδομή έχει προτείνει χρήση αντίας θερμότητας + ενδοδαπέδια θέρμανση + Fan Coil... ο ιδιοκτήτης ωστόσο διατηρεί τις αμφιβολίες του καθώς ο υδραυλικός θεωρεί ότι είναι υπερβολή και ανεβαίνει πολύ το κόστος χωρίς λόγο (και με μεγάλο χρόνο απόσβεσης) καθώς θεωρεί πως αρκεί η ενδοδαπέδια για θέρμανση και κλιματιστικό το καλοκαίρι για ψύξη... Ποιά είναι η άποψή σας καθώς και τα θετικά - αρνητικά κάθε περίπτωσης;

 

Κάτι αντίστοιχο ζω κι εγώ. Αν και μηχανολόγος, δεν το άσκησα ποτέ και τώρα μία αντίστοιχη απόφαση φαντάζει βουνό. Κλιματιστικό (αντί για fan coil) δεν βάζω. Aλλά από τα fan coils (κασέτα, κανάλια, split), που συνδυάζονται με αντίας θερμότητας + ενδοδαπέδια θέρμανση, τι επιλέγεις;

2 όροφοι από 75τμ έκαστος και κλίνω προς το split (1 σε κάθε όροφο και μάλλον λίγο υποδιαστασιολογημένο - απόδοση ψύξης = 5,28kW), λόγω χαμηλότερου κόστους συνολικής εγκατάστασης (γυψοσανίδες και βαψίματα αυτών) και ευκολότερης και οικονομικότερης συντήρησης και αποκατάστασης αστοχιών, χάνοντας σε αισθητική, ταχύτητα ψύξης των διακριτών χώρων (στον 1 όροφο έχει τρία δωμάτια) και δυνατότητα θερμοκρασιακής αυτονομίας των χώρων (σε σχέση με τα κανάλια).

Καλά το σκέφτομαι;

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2018 at 9:31 ΠΜ, Forma said:

Συνάδελφοι ο μηχανολόγος μηχανικός της μελέτης σε  νεοσύστατη οικοδομή έχει προτείνει χρήση αντίας θερμότητας + ενδοδαπέδια θέρμανση + Fan Coil... ο ιδιοκτήτης ωστόσο διατηρεί τις αμφιβολίες του καθώς ο υδραυλικός θεωρεί ότι είναι υπερβολή και ανεβαίνει πολύ το κόστος χωρίς λόγο (και με μεγάλο χρόνο απόσβεσης) καθώς θεωρεί πως αρκεί η ενδοδαπέδια για θέρμανση και κλιματιστικό το καλοκαίρι για ψύξη... Ποιά είναι η άποψή σας καθώς και τα θετικά - αρνητικά κάθε περίπτωσης;

Κατα αρχας μπορεί η ενδοδαπέδια να μην επαρκεί και τα fan coil να είναι συμπληρωματικά.

Κατα δεύτερον μπορεί να τα έχει βάλει για ψύξη αντι να χρησιμοποιησει άλλη μονάδα για αυτό.

Όπως και να έχει την απάντηση θα σας την δώσει ο μηχανολόγος και οχι ο υδραυλικός...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο forum. συγχαρητήρια για το ενδιαφέρον. .. θέλω την βοήθεια σας. εν έτη 2019, υπάρχει κάποιο βιβλίο .έστω και στα αγγλικά. που να εξηγεί . για δίοδες. / τρίοδες βάνες fan-coil και γενικά την λειτουργία τους. εννοώ ότι άλλη βιβλιογραφία πριν 15-20 χρόνια .άλλη τα τελευταία χρόνια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, δεν είδα απάντηση στο ερώτημα του φίλου από πάνω!
Έχω κι εγώ απορία, αν βάλουμε fan coil και δεν συνδέσουμε καθόλου δίοδες / τρίοδες επάνω, τι θα γίνει;
Στην θέρμανση, θα έχει σταματήσει ο ανεμιστήρας και απλά θα περνά νερό από μέσα, εντάξει θα ζεσταίνει λίγο, ίσα που...Στην ψύξη; Θα έχουμε υγροποιήσεις επάνω στο σώμα του fan coil? Συνεπώς θεωρείται η προμήθεια και τοποθέτηση ηλεκτροβάνας, απαραίτητη;

Και πώς σχεδιάζουμε το κύκλωμα με την τρίοδη, και πώς με την δίοδη;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε όλα ξεκινάνε και τελειώνουν με το σωστό balancing του δικτύου. Δηλαδή όλα τα FCU να δέχονται τη σωστή παροχή σε κάθε περίπτωση. Με τους μη inverter κυκλοφορητές, που είχαμε παληά, αυτό γινόταν σχετικά εύκολα μόνο με τρίοδες. Σήμερα με κυκλοφορητές inverter, οι δίοδες είναι η καλύτερη λύση.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Συνάδελφε όλα ξεκινάνε και τελειώνουν με το σωστό balancing του δικτύου. Δηλαδή όλα τα FCU να δέχονται τη σωστή παροχή σε κάθε περίπτωση. Με τους μη inverter κυκλοφορητές, που είχαμε παληά, αυτό γινόταν σχετικά εύκολα μόνο με τρίοδες. Σήμερα με κυκλοφορητές inverter, οι δίοδες είναι η καλύτερη λύση.

Συζητούσα χθες με έμπορο και μου λέει βάλε τρίοδες, να κάνει bypass όποιο κόβει. Αλλιώς αν βάλεις δίοδες αν κόψουν όλα, τί θα γίνεται;θα σπάσει ο κυκλοφορητήςή θα σου βγάζει σφάλμα ο κυκλοφορητής της αντλίας. Τίποτα δεν θα γίνεται του λέω, θα κάνουμε πρωτεύον δευτερεύον με υδραυλικό διαχωριστή και μικρό buffer, ο κυκλοφορητής της αντλίας θα δουλεύει κανονικά, ο δε κυκλοφορητής των fan coils θα διαβάζει πίεση και θα κόβει Hz. Κι αν κόψουν όλα θα έχει πρεσσοστάτη να κόβει τελείως. Καλά δεν το σκέφτομαι; 

Ο υδραυλικός μου όμως, μου έλεγε μη βάλουμε καθόλου ούτε δίοδες, δεν χρειάζονται. Είναι αυτό λογικό; Και αν μπορεί να θεωρηθεί αποδεκτό στην θέρμανση, που όσο να το κάνεις θες μια ζεστασιά σε όλους τους χώρους, στην ψύξη τι γίνεται; Κι αν σου κάνει υγροποίηση και μάλιστα εκτός fan coil έξω από το λεκανάκι; Και πού είναι η οικονομία σε αυτό; Πχ σε ψύξη δεν σε νοιάζει να ψύξεις έναν διάδρομο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση δες το installation manual των FCU να δεις τι λύσεις προτείνουν και δες και το αντίστοιχο της αντλίας θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.