Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιταγές - Κάποιες χρήσιμες συμβουλές


ilias

Recommended Posts

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

εχεις προθεσμια 8 ημερων για σφραγιση

υπαρχουν διαταξεις αναστολης "ληξης" λογω σεισμων/κοβιντ κλπ. δξ αν περιλαμβανεσαι σε αυτες.

Στην πραξη,

την επιταγη οφειλει να σου την πληρωσει  ο δικος σου πελατης και αυτος να ασκησει τα δικαιωματα του εναντι του εκδοτη.

 

 

Σφραγίζοντας μια επιταγή η οποια δεν έχει χρήματα,ο κάτοχος της πως διασφαλίζει τα χρήματα του?(που αναφέρετε στο πρώτο ποστ)
Εγώ δεν  περιλαμβάνομε στις επιχειρήσεις με αναστολή-ώστε να το "εκμεταλλευτώ"  ,και τα χρήματα πρέπει να μπουν αμμεσα γιατί μερικές μέρες μετά έχουμε έκδοση δικες μας.
 

Εγώ τώρα έχω την επιταγή στα χερια μου.
Σαν πρωτη κίνηση παίρνω τον πελάτη μου ,και αυτός ενημερώνει τον εκδοτη.
Εάν αυτός δεν τα βάζει,ή δεν έχει να τα βάλει,οπως λες απαιτείς και έχεις το δικαίωμα να στη πληρώσει ο πελάτης σου?
Θέλω να πω είναι υποχρεωμένος κανονικά ,ή του το ζητάς σαν εξυπηρέτηση,και είναι στο φιλότιμο του.

Υ.Γ. το λέω γιατί υπάρχει άψογη συνεργασία ,και δεν θέλω να  "κλονιστεί" η σχέση με τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

ευθύνη για την πληρωμή έχει αυτός που σε πληρώνει. Όταν η πληρωμή γίνεται με επιταγή τρίτου δεν σε ενδιαφέρει εσένα αν η επιταγή είναι ακάλυπτη. Το πρόβλημα είναι του πελάτη σου.  Σωστό όμως είναι να συνεννοηθείς πρώτα αν θέλει να τη σφραγίσεις ή όχι.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2021 at 2:41 ΜΜ, Giannis31 said:

Με το σφράγισμα δεν έχω καταλάβει τι γίνετε.
Δηλαδή αν τι σφραγίσεις τι αλλάζει?

τιποτα , ετσι κ αλλιώς έχει αποποινικοποιηθει , η τελευταία υπογραφή την πληρώνει , ο εκδότης μαυρίζει για το τραπεζικό σύστημα..... περισοτερα στοιχεια  απο αυτον @dimitris GM

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.